9,7 milyon kaybetti ve satış hacmi %22 düştü

zeytinyağı fiyatlarının artması Başla şirket sonuçlarında değişiklik yapmak. Deoleogibi markaların üreticisi Carbonell, Hojiblanca veya Koipe, 9,7 milyon euro zarar kaydetti Şirketin kendisi tarafından Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu’na gönderilen bilgilerde bildirildiği üzere, satış hacminde önceki yıla göre %21,9’a varan bir düşüş raporlandıktan sonra yılın ilk yarısında. Grup, zeytinyağı maliyetlerindeki artışın tüketimi etkilediğini ve alıcıları özel markalı ürünleri tercih etmeye yönelttiğini kabul ediyor. Şirketin hisseleri bu Pazartesi borsada %5 oranında düştü. Grup, önümüzdeki aylarda zeytinyağı maliyetlerinin artmaya devam edeceği konusunda uyarıyor.

2022 yılında 827 milyon cirosu yani yüzde 18 daha fazla ciro elde eden ve 6 milyon kar elde eden Deoleo, Carbonell, Bertolli ve Carapelli gibi markaları 73 ülkede pazarlıyor. İspanya’da zeytinyağında pazar payı %13,4; İtalya’da %11,6 ve İtalya’da %15,3 Amerika Birleşik Devletleri. “2023 yılında Deoleo, sektörün yakın tarihinin en zorlu dönemlerinden biriyle karşı karşıya kalacak. Bu bağlamda birim marjlarını korumaya ve stratejisinin yol haritasına devam etmeye odaklandı. […] Enflasyon ve faiz oranlarındaki artışlar bağlamında hammadde fiyatlarının sürekli artması karşısında,” diyor CNMV’ye gönderdiği basın açıklamasında marka.

Petrol fiyatları, tekrarlayan kuraklıklar ve sıcak hava dalgaları nedeniyle son iki yılda iki katına çıktı. VEBu, şirketin marjlarını aşındıran zeytinyağı satış hacimlerinde düşüşe neden oldu.. “Fiyatlardaki artış satışlardaki düşüşü telafi edemedi ve bu durum şirketin yıllık bazda %43 daha az olan 12,7 milyon euro olan Ebitda’sını (vergi ve amortisman öncesi kar) etkiledi. ” diyen şirket, borç maliyetlerinin 8 milyonluk bir etki yarattığını da belirtiyor. Grubun cirosu, “zincir genelinde yaşanan fiyat artışının müşterilere kısmen aktarılması” sayesinde ilk yarıda değer olarak %0,6 artarak 400,95 milyona yükseldi.

Karmaşık zeytinyağı durumu, henüz kesin bir teklif yapılmamasına rağmen CVC fonunun şirketteki hisselerinin satışını test ettiği bir dönemde ortaya çıkıyor. “Olayların karmaşıklığı nedeniyle tarihi bir bağlamla karşı karşıya kaldık. Zorluklara rağmen Deoleo olarak çeviklikle tepki verdik ve sürdürülebilirlik, kalite ve yenilikçiliğe olan bağlılığımızı sürdürdük. Referans hissedarlarımız, CVC ve Alchemy, şirketin gelişiminden sakin ve memnun görünüyor ve piyasa normale döndüğünde yürütülen çalışmanın sonuçlara döneceğine inanıyor.“dedi Deoleo’nun başkanı ve CEO’su Ignacio Silva.

İyileşme ihtimali yok

Alakalı haberler

Yağmurun olmaması ve aşırı sıcaklar, Deoleo’nun ham maddesinin bulunabilirliğinin azalmasına neden oldu ve zeytinyağının fiyatını %90’dan fazla artırdı. “Hammadde fiyatlarındaki artış, özellikle gelişmiş pazarlarda tüketimi de etkiledi. ispanya ve İtalyaHer ikisinde de tüketimde yıllık bazda çift haneli düşüş yaşandı. Talebin çok güçlü olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde dönem sonunda azalma neredeyse yok oldu” diye belirtiyor şirket.

Deoleo, sektörün bu durumla yıl sonuna doğru, hatta daha da zor bir şekilde karşı karşıya kalmaya devam edeceğinin farkında. “En son tahmin AB Mevcut kampanyanın zeytinyağı hasadında, önceki kampanyaya göre %27 daha az olan 2,5 milyon tonluk küresel üretim bekleniyor. ve önceki beş kampanyanın ortalamasından %24 daha düşük. Bu düşüş, %40’lık bir düşüşün tahmin edildiği Avrupa Birliği ülkelerinde yoğunlaşırken, geri kalan üretici ülkeler için beklenen düşüş %1’dir.” Grup, sonuç sunum notunda belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir