AB, Glovo gibi platform çalışanlarına ilişkin yasaya ilişkin siyasi bir anlaşma imzaladı

Dijital platform çalışanlarına ilişkin Avrupa direktifiilham alan İspanyol ‘binici kanunu’ İspanya Çalışma Bakanlığı’na göre bu, gerçeğe dönüşmeye çok daha yakın. Konseyin İspanya başkanlığıYirmi Yediler ve müzakereciler adına Avrupa Parlementosu Bu çarşamba günü kapattılar siyasi anlaşma on iki saatlik uzun bir müzakerenin ardından. Normun amaçları çalışma koşullarını iyileştirmek gibi platformlarda çalışan kişilerin Deliveroo veya Glovo ve AB’de ilk kez algoritmik yönetim ve işyerinde yapay zeka kullanımına ilişkin kuralları getiriyor.

“İşçilerin korunmasını çokuluslu şirketlerin kârının üstünde tutmak büyük bir ilerleme. Algoritmalar şeffaf olmalı ve demokratik kontrol altında olmalıdır. İşten çıkarma kararı veremezler. İkinci başkan yardımcısı, “Hak kazanmaya devam ediyoruz” diye kutladı Yolanda DiazPaktın kendisi için “tarihi bir ilerlemeyi” temsil ettiği çünkü işçiler olarak “bisiklet üzerinde güvenliklerini tehlikeye atanların” korunmasına olanak tanıyacak. İspanya, geçen Haziran ayında Konsey’in ortak tutumuna ilişkin yapılan oylamada çekimser kalmıştı.

Avrupa Parlamentosu’ndaki sonuçtan da aynı derecede memnunlar. “Bu, devrim niteliğinde bir anlaşma ve dijital platform çalışanları için ilk yasal çerçevedir. Algoritmalar konusunda şeffaflığa ve hesap verebilirliğe sahibiz, dünyanın en az korunan çalışanları için daha iyi haklara sahibiz ve platformlar için adil bir rekabete sahibiz. Bugün 40 milyon platform çalışanına, Avrupa’nın kendileri ve en güvencesiz işçiler için de orada olduğunu söyleyebiliriz.” dedi İtalyan sosyal demokrat ve Avrupa Parlamentosu üyesi. Elisabetta Gualmini. Paktın artık Konsey ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması ve onaylanması gerekecek.

500’den fazla platform

Avrupa Komisyonu’nun yönettiği rakamlara göre 2021’de AB’de 500’den fazla aktif dijital çalışma platformu. Taşımacılık sürücülerinden yemek dağıtımına veya çeviri hizmetlerine kadar her türlü ekonomik alanda faaliyet gösteren sektör, 28 milyondan fazla kişiye istihdam sağlıyor. Platform çalışanlarının çoğunluğu resmi olarak serbest meslek sahibi olsa da, 5,5 milyon kişi yanlış sınıflandırılmış olabilir serbest meslek sahibi işçiler olarak (sahte serbest meslek olarak bilinir) ve önemli çalışma ve sosyal koruma haklarını kaybederler.

100’den fazla mahkeme kararı AB ülkeleri zaten platform çalışanlarının istihdam durumunu ele almış ve çoğunlukla bağımsız yüklenicileri işçi, çalışma platformlarını ise işveren olarak yeniden sınıflandırmıştır. Avrupa direktifi bu sorunu çözmek için oluşturuldu. Yeni kurallar, toplam beş kontrol göstergesinden iki koşulun karşılanması durumunda etkinleşen bir istihdam ilişkisi varsayımını getiriyor. Karine işçi tarafından, onun temsilcileri tarafından ve yetkili makamlarca resen harekete geçirilebileceği gibi, sözleşme ilişkisinin iş ilişkisi olmadığını ortaya koyan platformlar tarafından da çürütülebilir.

Daha şeffaf sistem

Alakalı haberler

Yeni düzenlemeler aynı zamanda bu grubun bilgiye erişimini de iyileştirmektedir. Halihazırda platformlarda çalışan kişilerin, algoritmaların nasıl çalıştığı ve davranışlarının otomatik sistemler tarafından alınan kararları nasıl etkilediğine ilişkin bilgilere erişimi bulunmuyor. Yeni kurallarla birlikte platformların bu bilgileri işçilere ve onların temsilcilerine sağlaması gerekecek. Ek olarak direktif, platformların aşağıdakiler gibi bazı önemli kararlar almasını da yasaklıyor: ihraç ve uzaklaştırma kararları bir hesaptan, insan denetimi olmadan ve platformlarda çalışan insanları doğrudan etkileyen sistem kararlarının daha fazla insan gözetimi altında olmasını sağlar.

Platformların ayrıca otomatik izleme ve karar verme sistemleri tarafından alınan veya desteklenen kararların çalışma koşulları, sağlık ve güvenlik ile temel haklar üzerindeki etkisini değerlendirmesi de gerekli olacak ve platformların kişisel inançlar, özel bilgiler gibi belirli türdeki kişisel verileri işlemeleri yasaklanacak. meslektaşlarıyla yapılan alışverişlerde veya bir işçi işte olmadığında. Buradaki fikir şeffaflığı ve bilginin kontrolünü güçlendirmektir. Örneğin, kendi sorumlulukları altındaki serbest meslek sahibi işçiler hakkındaki bilgileri yetkili ulusal makamlara ve sendikalar gibi platform çalışmaları yürüten kişilerin temsilcilerine iletmek zorunda kalacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir