ABD Merkez Bankası faiz oranlarını koruyor ancak yeni bir yükseliş için kapıyı açık bırakıyor

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi bekleneni yerine getirdi ve bu Çarşamba ayrıldı faiz oranlarına dokunmadanayrılmış olmasına rağmen Enflasyonla mücadeleye devam etmek için gelecekteki bir artışa kapı açık. Ancak şimdilik faiz oranları aynı seviyede kalacak. %5,25 ile %5,5 arasında değişir, onun 22 yılın en yüksek seviyesi

En azından ölene kadar orada kalacaklar. 13 Aralık, bir sonraki Fed kararının tarihinasıl ve ne zaman harekete geçeceğine kimin karar vermesi gerekiyor? bir ekonomiyi yavaşlatmak Şimdiye kadar geleneksel olarak yüksek faizli para politikasının baskılarına boyun eğmemiş ve enflasyonu kontrol altına almak.

Gidilecek uzun bir yol var istikrarlı bir şekilde düşürme sürecinde şişirme ona %2″, Fed’in hedefibasın toplantısında itiraf etti Fed Başkanı Jerome Powell. “Bazı Aylardır elde edilen iyi veriler yalnızca başlangıç Enflasyonun hedefimize doğru istikrarlı bir şekilde düştüğüne dair güveni kazanmak için bundan daha fazlası gerekli olacak” diye ekledi.

Bir duraklama nedeni

Kararı, Avrupa Merkez Bankası’nın da 15 ay sonra ilk kez faiz artırımına fren yapmasından altı gün sonra gelen Fed’in duraksamasının bir kısmı, Hazine bonosu piyasası ABD’de öyle tepki göstermek para politikasına bağlı. Bu uzun vadeli tahvillerin fiyatı özellikle son iki ayda çöküyor, bu da uzun vadeli faiz oranlarının yükselmesine neden oldu. daha pahalı ipotekler, krediler, araba satın almak için krediler, kredi kartı ödemeleri veya iş yatırımları.

Fiyatlardaki bu artış şu an için ekonomiyi gözle görülür bir şekilde yavaşlatmadı ancak daha belirgin bir şekilde hissedilmeye başlandı. Bu, ABD merkez bankasına daha fazla artış yapmak zorunda kalmama alanı sağlayacak, öyle bir şey Powell’ın Geçen ay New York’ta düzenlenen bir konferansta da bunu belirtmişti.. Fed bu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hane halkı ve işletmelere yönelik bu sıkılaştırılmış finansal ve kredi koşullarının “muhtemelen Ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı yaratacakn” ama itiraf ediyor ki ” kapsam bu etkiler devam ediyor belirsiz“.

Basın toplantısında Powell bu belirsizlikte ısrar etti. Ve şunu hatırladı: ” Sertleşen koşullar kalıcı olmalı, bu da görülecek bir şey”.

İsrail ile Hamas arasındaki savaşın ekonomi ve enflasyon üzerindeki olası etkisi de belirsiz. “Şu anda bunun olup olmadığı belli değil Ortadoğu’da çatışma önemli ekonomik etkiler yaratma yolundadır. Bu şu anlama gelmiyor [el conflicto] Powell, “inanılmaz derecede önemli değil” dedi ve şu anda bunun Fed’in kararları üzerindeki potansiyel etkisini en aza indirdi.

Güçlü büyüme

Fed’in pandemi sonrasında enflasyonla mücadele amacıyla başlattığı agresif faiz artırım politikası, sadece 18 ayda bunlar geçecek neredeyse sıfırdan %5’i aşmaya kadar Temmuz ayında ise mevcut seviyesine ulaşacak. Normalde böyle bir şey şirketlerde harcama kısıtlamalarına ve işten çıkarmalara yol açardı. Ancak şimdi ABD ekonomisinde yavaşlama sinyali yok.

Haziran ayından bu yana Enflasyon gözle görülür şekilde yavaşladı ve Fed’in tercih ettiği ölçüme göre bu oran, geçen yılın yazındaki %7,1 zirvesine kıyasla Eylül ayında %3,4’e düşürüldü. Bu düşüş genellikle ekonomik aktivite zayıfladığında meydana gelen bir şey ancak geçen hafta yayınlanan ABD’nin son çeyreğine ilişkin veriler ekonomik aktivitenin sadece zayıflamakla kalmayıp güçlendiğini de gösteriyor. Bu çeyrek, yıllık büyüme yüzdesi ile art arda beşinci büyüme çeyreği oldu. ekonomi büyümesi %4,9 ile 2021’den bu yana en güçlü hız. İşgücü piyasası da, bazı soğuma işaretlerine rağmen güçlü kalmayı sürdürüyor: işsizlik oranı yüzde 3,8 ve oradaydı Art arda 33 ay boyunca istihdam yaratma.

Anahtar soru

Asıl soru Fed’in ekonominin bu tepkisine nasıl tepki vereceğidir. Açık olan yeni bir yükseliş ihtimali Bu yılki faiz oranlarının – Fed’in Eylül ayındaki önceki toplantısında önerdiği ve artışları zaten duraklattığı – veya Powell’ın belirtmemesine rağmen 2024’ün başlarında önerdiği bir şey potansiyel anın hiçbir ipucu yok Basın toplantısında.

Alakalı haberler

Fed’in bu Çarşamba günü aldığı kararı açıklayan açıklaması da oybirliği. Ancak Eylül ayında başlatılan ve maksimum istihdam hedeflerine ulaşmayı engelleyecek risklerin ortaya çıkması halinde para politikasını uygun şekilde ayarlamaya hazır olduklarını duyurmaya devam eden mesajda, gelecekteki artış potansiyeline ilişkin tek bir nokta bile değişmedi. ve enflasyon.

Kararın duraklatılması ve gelecekteki potansiyel artışa odaklanılmasıyla birlikte birçok analist ve piyasalar için bir diğer önemli soru da bir miktar ertelendi: Faiz indirimleri ne zaman başlayabilir? Powell bunu vurgularken açık sözlü davrandı. Fed “faiz indirimini düşünmüyor” “Bundan hiç bahsetmiyorum bile.” Hatırladığı üzere odak noktası, para politikasının enflasyonun düşürülmesine yardımcı olmasını sağlamak ve aşağıdaki temel soru üzerindedir: yüksek oranlar ne kadar kalacak zirveye ulaştıklarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir