af “doğru yönde atılmış bir adım” ama daha fazlası olmalı

Generalitat Başkanı Pere Aragonès, Hükümet başkan vekili Pedro Sánchez’in afla ilgili açıklamalarının “doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ancak daha fazla adıma ihtiyaç olduğunun açık olduğunu” söyledi.

Bunu Pazartesi günü, Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakan Vekili Héctor Gómez’in de katıldığı Teatre Nacional de Catalunya’da (TNC) Çalışmanın Teşviki için Onur Ödülleri ve Madalyalarının sunumunda söyledi; Parlamento başkanı Anna Erra; Barselona belediye başkanı Jaume Collboni ve işveren derneği başkanı Josep Sánchez Llibre.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Sánchez, PSOE Federal Komitesi önünde affı savundu: “İspanya adına, İspanya’nın çıkarları adına, bugün Katalonya’daki affı savunuyorum.”

Alakalı haberler

Aragonès, affın Katalonya’nın “siyasi geleceğinin nasıl olması gerektiğini sakin bir şekilde ele alma adımı” olduğuna dair güvence verdi, ancak bunu çözmek için Rodalies veya mali açık gibi konularda uzlaşmaya varılması gerektiğini söyledi.

“Dinleyin evet; ben de diyalog halindeyim ama Katalonya’nın hizmetinde taahhütlere varmanın zamanı geldi. Bunu başarırsak Katalonya daha rekabetçi olacak.” dedi. Şu anda değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu ve “Katalonya’nın sorunlarının çözümü için ciddiye alınması gerektiğini” savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir