Almussafes, Ford’un elektrifikasyonuna son darbe

Ford Almussafe’lerin elektrifikasyonundaki gecikme son günlerde tüm alarmları tetikledi. Firma, bunun planlarının bir parçası olduğunu savunmaya devam etmesine ve bunun için ikinci Elektrikli ve Bağlantılı Araç Perte’den yardım talep etmesine rağmen geleceğin garantisi olan bu yatırım (VEC) – Valensiya fabrikasındaki endişeleri bir kez daha maksimum seviyede olan birçok işçinin gözünde bulanıklaştı. Fakat, Gerçek şu ki Valensiya endüstrisine gelen bu darbe ilk değil. Daha ziyade, elektrikli otomobilin yavaş ilerlemesi nedeniyle şirketin dünya çapında son haftalarda aldığı zorlu kararlar zincirinin sonuncusu.

Daha ileri gitmeden kurduğu firmanın kalbinde bile bu aksilikler yaşanıyor. Henry Ford bir asırdan fazla bir süre önce. Geçen hafta çok uluslu şirketin, ilk lityum ferrofosfat (LFT) pil üretim fabrikası olacak tesisin üretim kapasitesinde büyük bir kesinti yapmaya karar vermesi boşuna değil.durumunda Michigan (AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ). Marka özellikle bu hücre üretim tesisine tahsis edilen yatırımı 3,2 milyar avrodan 1,82 milyar avronun biraz üzerine düşürmeye karar verdi. Bununla birlikte, başlangıçta planlanan 35 gigawatt saat, örneğin üçte biri olan 20 GWh’ye düşürüldü. aklınızdaki son kapasite volkswagen devasa fabrika için Sagunt. Bunun arkasında yatan açıklama yine günümüzde elektrikli otomobillerin düşük penetrasyonudur.

Ancak bu, Kuzey Amerika ülkesi içinde benzersiz bir karar olmadı. Çünkü firma daha Ekim ayında elektrik bölümü için ayırdığı yaklaşık 11.000 milyon Euro’luk bütçeyi kesmeyi veya en azından ertelemeyi planladığını duyurmuştu. Bu mesajla birlikte bir darbe daha geldi. İkinci bir akü üretim tesisiKentucky Eyaleti’nde kurmayı planladığı proje de ertelendi.

Ancak Ford, çiplerini yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ne taşımakla kalmadı Elektrikli araçların satış oranının düşük olması nedeniyle. tahmin ettiğim gibi Kaldırma-EMV Aynı Pazartesi günü, oval marka, Koreli LG ve Türk Koç’un Şubat ayında duyurduğu prensipte 2,500 litre üretim kapasitesine sahip bir altyapı inşaatının ardından şirket, Türkiye’de kendi pil gigafactory’sinden de mahrum kaldı. 25 GWh ve sonrasında 45 GWh’ye ulaşabilecek.

Mustang Mach-e’nin kesimi

Alakalı haberler

Her ne kadar çok uluslu şirketin hem Avrupa’daki pil fabrikalarının durumu ötesinde Amerika’da olduğu gibi son haftalarda elektrifikasyonla ilgili başka kısıtlayıcı kararlar da görüldü. Bunlardan biri, şirketin 100% elektrikli spor SUV’u olan Mustang Mach-e’yi içeriyordu. Meksika. Elektrik yatırımıyla Almussafes’e ulaşmak için ana adaylardan biri olarak gecikmeden önce gelecekteki gelişimi tahmin edilen bu şirket, yılın başında bir üretim patlaması yaşamıştı. Ancak bu zorlu satış ortamında Ford bu kararını tersine çevirip üretimini azaltmaya karar verdi.

Buna paralel olarak, firmanın Köln’deki Alman fabrikası gibi Avrupa’daki işlerinin omurgasını oluşturan, uzun zamandır beklenen elektrikli Explorer henüz lansmanını görmedi ve bu da önceden 2024 yazına ertelendi. En son örnek, Nihayet, elektrifikasyonu geçit son zamanlarda çarpma ve gecikmelerle dolu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir