Amancio Ortega yatırımlarını ABD ve Avrupa’daki lojistik merkezlerine kaydırıyor

Amancio Ortega son bir buçuk yılda gayrimenkul yatırımlarına yön verdi Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki lojistik merkezlerine. Geçici bir moda mı? Yatırım portföyünüzde yer alacak bir strateji mi? Sadece zaman gösterecek. Rakamlar, şirketin Temmuz 2022’den bu yana yaptığı 2,8 milyar dolarlık yatırımın neredeyse üçte ikisinin dağıtım merkezlerinde olduğunu söylüyor. Veya başka bir deyişle, en son satın aldığı 22 satın almanın 13’ü, hepsinin ortak noktası, ödeme gücü olan kiracılara ve uzun vadeli kira sözleşmelerine sahip olan lojistik depoları: Amazon’dan beş, ikisi Home Depot’tan ve biri Fedex veya Nestlé’den. Toplam, bu varlıklara 1.773 milyon yatırım yaptı ve daha bir buçuk yıl öncesine kadar böyle bir alanı olmayan bu sektörde halihazırda bir milyon metrekareden fazla alanı var.

Son yirmi yılda gerçekleştirdiği 150’den fazla operasyonun hiçbirinde dokunmadığı bu pazara neden şimdi girdi? Danışılan çeşitli kaynaklara göre, birkaç yanıt var. Birincisi emlak fiyatlarının yüksek olması. İspanya’da ulaşılamaz, bu yüzden ulusal topraklara büyük bir yatırım yapılmadan üç yıldan fazla zaman geçti. Bu nedenle öncelikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerde bina alımları yapılmaktadır.

La segunda es la falta de financiación de sus competidores debido a los elevados costes que tienen que pagar para financiarse por la subida de tipos. Una situación que ha reducido el volumen de transacciones en más de un 50% en Estados Unidos y Europa durante el año pasado.

Al igual que Inditex, Pontegadea, el brazo inversor de Amancio Ortega, no tiene deudas y tampoco necesita endeudarse para realizar las adquisiciones por lo que no se ha visto afectado por las altas tasas de interés. En 2022 se embolsó 1.718 millones por los dividendos que recibe por el casi 60% que tiene de Inditex. Un año después fueron 2.217. La previsión para este año es que supere los 2.500. El mandato que tiene Pontegadea es invertir lo antes posible todo ese dinero para que siga creando valor. En 2022 se gastó el récord de 2.783 millones en 13 operaciones. Un año después fueron 1.335 en 11.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir