Aralık ayı yükselişi, yapay zeka ve kaçak bitcoin

borsa seansı bunun 1 Aralık 2023 kapanış %0,82 artışla 10.140,80 puanla Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyesi oldu. Haftalık %2’lik artış, bu iddiayı doğruluyor çanta Birkaç yıl sonra bir yatırım olarak balonlardan ziyade takdir yetkisiyle işaretlendi. Kasım ayının en yüksek seviyeleri ve %11,5’lik yeniden değerlemenin ardından yılın son ayı, kesinlikten ziyade belirsizliklere mahkûm olmasına rağmen iyimserlikle başlıyor. Aralık ayının borsa için iyi bir ay olması beklenen geleneksel Noel rallisi, Kasım ayından önce başladı ve yılın son dönemi heyecan vaat ediyor gibi görünüyor. Bu Cuma sadece dört değer düştü, %1’den az, listenin başında ise yeşil renkte IAG (%2,87) yer aldı. Bankalar genel endeksi etkiledi.

Para politikaları, yapay zekanın piyasalara etkisine dair artan korku ve belirli bir irtifa hastalığına rağmen yatırımcılar taraf tutmak ve yıl sonu ve başı için portföy ve stratejilere karar vermek zorunda kalıyor.

Para politikaları

Analistlerin fikir birliği, ABD ve Avrupa’da faiz artırımlarının hangi aşamada olduğu sonucuna varıyor. Ancak düşüşlerin 2024’ün ilk yarısında mı yoksa sonrasında mı gerçekleşeceği henüz bilinmiyor. Fiyatların gelişimi bundan etkilenebilir.

Generali Investments’ın kıdemli ekonomisti Paolo Zanghieri ise şöyle konuştu: “Fed, faiz artırımına son verdi. İletişimin sert tonu, daha ucuz paraya hızlı dönüş umutlarını susturmayı hedefliyor. Haziran toplantısı ve daha güçlü büyüme, Fed’i kesintileri 2024’ün ikinci yarısına kadar ertelemeye zorlayacak.”

Yapay zekanın etkisi

Yıllardır borsa eğilimlerini tahmin etmek için teknolojik gelişmişlik araçlarla birleştirildi. Tahmine dayalı modeller geliştiren bilgisayar araçları olarak anlaşılan yapay zeka, borsada uzun süredir kullanılıyor ve satış siparişlerinin belirli durumlarda otomatikleştirildiği geçmişte borsa çöküşlerinin büyük ölçüde nedeniydi. Piyasalarda, alım ve satım emirlerinin otomasyonunun, vadeli işlem piyasalarında olduğu gibi, petrol ve diğerleri gibi hammaddelerdeki eğilimleri daha da kötüleştirebileceğine dair korku artıyor. Hala üzerinde durulması gereken bir tartışma konusu.

Yükseklik hastalığı veya yeni yükseklikler

Kasım ayında ulaşılan zirvelerin sadece yeni yükselişler için bir aşama mı yoksa stratejileri yeniden düşünmek için doğru zaman mı olduğu borsanın her anında hayati önem taşıyan unsurdur. Açık vadeli işlem pozisyonlarında olduğu gibi yatırımcı, ayıların ya da iyimserlerin kazanabileceğini varsaymalıdır. Yeterli fikir birliği yok ancak ay boyunca pozisyonların netleşmesi bekleniyor. Düşüş bahisi, özellikle eşdeğer rakiplere göre yüksek değere sahip menkul kıymetlere karşı sermaye kazancı da sağlayabilir.

Döviz

Uluslararası şirketler için önemli bir unsur olan para birimleri açısından mevcut durum, euronun dolara karşı gücünden çok, euronun zayıflamasına işaret ediyor. Fintech Ebury’ye göre ECB yakın zamanda faiz indirimine karar verirse bunun sonuçlarından biri euronun uluslararası piyasalarda zayıflaması olacak.

Petrol

OPEC+’ın petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için üretimi azaltacağına dair duyurusu takip edilmesi gereken bir unsur. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden ikisi olan Suudi Arabistan ve Rusya, küresel ekonomik zayıflama (özellikle Çin) ve otomobil filosunun elektrifikasyonunu teşvik etme baskılarıyla birlikte gelen tedbirin ana itici güçleridir. Üretici ülkeler satışlarının giderek azalacağını görüyor.

Bitcoin

Alakalı haberler

Bir emsal teşkil etmeden Bitcoin’in geçen yılki gelişimi göz ardı edilemez. Temel olarak Bitcoin olmak üzere kripto para birimleri, yükselmeye devam etme beklentileriyle kripto kışından çıkıyor gibi görünüyor. Spekülatörün hayalinde, Bitcoin’in 40.000 dolara yeniden değerleme olasılığı değerlendiriliyor. 11 ayda birikmiş artış %130 civarında, bu da borsanın yeniden değerlemesini gülünç hale getiriyor. Ancak bu kadar çok yeniden değerleme için ödenen bedel, anlamsız ekonomik gevşeklik olmadan yaşamaktır. ABD’nin ilk spot bitcoin borsa yatırım fonlarını yasallaştıracağına dair beklentiler, skandallardan ve kınanacak finansal uygulamalardan etkilenmeyen beklenmedik bir yükselişin anahtarıdır. CNMV, alım satım yapan firma sahiplerini yakından takip ediyor ve Hazine de sermayelerini artırmak isteyen yatırımcılara aynısını yapıyor. Halen tanımlanmakta olan bir pazar için daha fazla kontrol. Bloomberg Intelligence, bir grup ABD Bitcoin spot ETF’sinin Ocak ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay almasını bekliyor. Eğer öyleyse belki 40.000 ve üzeri hedefine ulaşılabilir.

*Borsanın kısa vadeli gelişimine ilişkin bu yorum, seans bilançosundan elde edilen verileri yazarın ve diğer analistlerin görüşleriyle birleştirmeyi amaçlamaktadır. Değişken gelir, uzmanların öngörülebilir bir trend olarak tanımladığı, sürekli değişim içinde olan ve analizinin bütünsel, küresel, eleştirel ve çok disiplinli olması gereken şeyi şekillendiren çok sayıda faktörden etkilenir. Ama bunlar hâlâ görüş.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir