ArcelorMittal 440 işe alıma ilişkin müzakereleri bir hafta erteledi

ArcelorMittal bu Salı günü Biscayan kasabasında yapılan toplantı askıya alındı Etxebarri Sendikalarla müzakere yapmak için 440 işten çıkarma Şirketin yapmayı planladığı şey İspanya’daki çeşitli fabrikalarda. Ayarlamaların çoğu tesiste yapılacaktır. Asturias. Şirket, işten çıkarmaları çelik fabrikasının yakında değiştirilmesi nedeniyle gerekçelendiriyor. Gijon Asturya çelik şirketinin karbondan arındırma planları kapsamında hibrit bir elektrikli fırın tarafından. Toplantının ertelenmesinin son dakika gündem değişikliğinden kaynaklandığı belirtildi. Oturum ayın 13’ü olan Çarşamba günü yapılacak ve Perşembe gününe kadar sürebilir.

Sendikalar bu tutumunu sürdürüyor Aşırı ve orantısız işten çıkarmalar. Gijón çelik fabrikasında 300’ün biraz üzerinde işçi çalışıyor. Yeni tesis, daha fazla otomasyon ve dijitalleşme nedeniyle daha az personele ihtiyaç duyacak ve bu durumun diğer tesisler üzerinde de etkisi olabilir.

Temmuz 2021’den bu yana Gijón başkentinin kısmi karbondan arındırılmasının 1.000 işin ortadan kalkmasına yol açacağı biliniyor. Şu anda önerilen 440, taahhüt edilen ilk yatırımla bağlantılı. Sendikalar, şirketin ikinci ve en pahalı olanı onaylamasını talep ediyor: Yüksek fırının yerini alacak doğrudan indirgeme demir cevheri (DRI) fırını. Hükümet bu tesise 450 milyon dolar yardımda bulundu ancak grup henüz onaylamadıAlmanya, Belçika ve Fransa’daki diğer üretim komplekslerinde de yaşanıyor.

Sendikalar, Asturya fabrikalarının bütünsel geleceğini garanti altına alacak bu yatırımı talep ediyor. Ve aynı anda iddia ediyorlar 1962 doğumlu personelin ayrılma arzusunu karşılamak için yedek personelin girişi ile yardım sözleşmesinin uygulanmasıTıpkı son yıllarda işgücünü gençleştirmek için yapıldığı gibi. Ancak ArcelorMittal bu formülü göz ardı ediyor çünkü bu, sonunda DRI’yi yapması durumunda Asturias’taki işgücünün %20’sini (5.000 işten 1.000’i) ortadan kaldırmak olduğunda istihdam hacmini korumak anlamına gelecektir.

CCOO için yardım sözleşmesinin devredilemez olduğunu söyledi. UGT, geçici grubun durumunu iyileştirmek için 100 kişiyi işe almayı teklif ediyor.

Alakalı haberler

ERE yok oluşu yoluyla 440 işin ortadan kaldırılması sağlanacak Yardımla birlikte 1962 ve 1963 doğumluları etkileyecek ve fabrikaların da dahil olduğu “Asturias Kümesi”nde uygulanacak Asturias, Sagunto, Etxebarri, Lesaka ve Legasa.

Gijón’daki mevcut konvansiyonel çelik tesislerinin yeniden modellenmesi ve uyarlanması yoluyla gerçekleştirilecek hibrit elektrikli fırının inşaat çalışmalarına önümüzdeki yılın başında başlayacak ve tesisin 2025 yılının dördüncü çeyreğinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir