AVE, neredeyse 20 yıl ve 4.000 milyon yıl sonra Pajares üzerinden Cantabria Denizi’ne bakıyor.

Hızlı tren haberleşecek Aslan Ve Asturias Çarşamba günü ve böylece hizmete girmesiyle Cantabria kıyılarında görünecek Saman Yığını Varyantı2010’da açılan rotaya alternatif bir rota boyunca dağ sırasını geçen karmaşık bir altyapı 1884 yatırımıyla çalışmaları yirmi yıla yakın süren 4 milyar euro.

Ayın 29’unda Kral Felipe VI tarafından açılışı yapılacak olan varyant – büyük-büyük-büyükbabası Alfonso XII, Pajares ‘rampası’ ile aynısını yaptı – ve Hükümet Başkanı Pedro Sánchez de buna eşlik ediyor 49,7 kilometre La Robla (León) ve Pola de Lena (Asturias) arasında on dört viyadük ve on bir tünel içerir; 25 kilometre uzunluğunda kendisine adını veren limanı deliyor.

Bu açılış etkinliği, kralı, İspanya Hükümeti başkanını, yeni Ulaştırma ve Sürdürülebilir Hareketlilik Bakanı’nı ve Valladolid’in eski belediye başkanını aynı arabada bir araya getirme siyasi teşvikine sahip olacak. Oscar Puenteve Junta de Castilla y León başkanına, Alfonso Fernández MañuecoBu Topluluğun bekleyen projelerini talep etmek üzere yeni bakanlara mektup göndereceğini duyurdu.

En karmaşık iş

AVE’nin 2021’de Galiçya’ya gelişinden ve tarihten sonra Kantabria ve Bask ÜlkesiBöylelikle Asturias, yolcular ve mallar için Meseta ile demiryolu iletişimini iyileştirme yönündeki neredeyse sonsuz talebini yerine getirecek ve Variant’ın hizmete girmesinden sonraki ilk aylarda bu talebin üç buçuk saat Oviedo ile Madrid arasındaki yolculuk (bir buçuk saat daha az).

dikkate alındı İspanya’da yapılan en karmaşık demiryolu işi Geçtiği masifin jeoteknik özellikleri nedeniyle hem inşaat aşamasında hem de tasarım aşamasında yaşanan teknik zorluklar, Avril trenlerinin önümüzdeki baharda hizmete girmesi ve bölümde beklenen iyileştirmeler nedeniyle León-La Robla Bu süreleri azaltacak ve mevcut kontenjanları ikiye katlayacaklar.

Böylece Asturias’a trenle gelen yolcu sayısının yıllık olarak artması bekleniyor. 230.000 – 600.000 konvoyların boyutunun iki katına çıkarılması ve şimdiye kadar yalnızca ulaşım için kullanılan trenin şirketler açısından maliyetinin üçte iki oranında azaltılmasıyla yük taşımacılığının artacağı belirtiliyor. İspanya’da taşınan kargonun %4’ü2022’de 24,8 milyon ton olup, bunun %20’si halihazırda ağırlıklı olarak çelik ürünlerinin transferi için Pajares’ten geçmiştir.

Yirmi yıllık çalışmaları boyunca beş tünel açma makinesinin ve en fazla sayıda tünel açma makinesinin kullanılmasını gerektiren altyapı 4.000 işçi Aynı zamanda Avrupa’nın altıncı en uzun tünelini de bünyesinde barındırıyor ve bir limandan geçen 83 kilometrelik güzergahın yerini alacak. 1.387 metre rakım 85 tünelden ortalama 60 km/saat hızla geçiyoruz.

Bir zorluklar hikayesi

Çarşamba günü başlayacak olan çalışma, akiferlerin neden olduğu su baskını ve bazı yamaçlardaki dengesizliklerden kaynaklanan zorlukların yanı sıra, 2004 yılında dönemin başkan yardımcısından bu yana çalışmayı geciktiren tasarım değişikliklerinin üstesinden gelmek zorunda kaldı. Rodrigo Rato ve Kalkınma Bakanı Francisco Álvarez-Cascos O dönemde bütçelenen yatırımın ilk kısmı 1.990 milyon olarak belirlendi ve bu yatırımın 1.990 milyonda gerçekleştirilmesi gerekiyordu. 2010 ve bu Gijón ile Madrid’i iki buçuk saatte birbirine bağlayacak.

Tüm bu gerçekleşmemiş tahminler, dört Hükümet ve Prenslik başkanı, dokuz Bayındırlık Bakanı ve on yedi hatalı işletmeye alma tarihi ile birlikte, yüksek hızlı demiryolunu inşa edildiği en küçük bölgeye getirmek için nihayet bu varyant başlatılacak. Avrupa’da da benzer bir rota izliyor ve böylece tarihi bir talebi karşılıyor.

19. yüzyılın sonunda Meseta’ya demiryolu çıkışının onaylanmasından uygulanmasına kadar geçen neredeyse otuz yıl, zaten protestolara yol açmıştı. 1989 Asturias toplumu, sosyalist hükümetin işi planlamasını talep eden bir platformun öncülüğünü yapan partiler, sendikalar ve iş adamlarıyla kitlesel bir şekilde harekete geçti.

Alakalı haberler

Her ne kadar Renfe ilk çalışmaları 1980 yılında başlatmış olsa da PSOE projeyi felç etti on altı yıl sonrasına kadar diğer altyapılara öncelik vermek Kongre IU’nun girişimiyle onaylandıve sosyalistlerin çekimserliğiyle, varyantın uygulanmasını gerektiren ve onu ‘yasal zorunlulukla’ inşa edilen tek İspanyol altyapısı haline getiren tek maddeli bir yasa.

İle 60.000 bilet satıldı Rotanın tanıtım kampanyasında Felipe VI, Sánchez ve Asturias ve Castilla y León başkanları, bazı grupların korunmasını talep ettiği tarihi Pajares ‘rampasını’ geride bırakarak Asturias’a ulaşan ilk kullanıcılar olacak. ile 21. yüzyılın altyapısı Halen ilk taşını atan bakan ve daha sonra Asturias’ın başkanı tarafından sorgulanan Álvarez-Cascos, ilk projenin vatandaşlıktan çıkarılmasını “skandal” olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir