Avrupa neden Katalonya Generalitat’ına 430 milyon euro borç veriyor?

Avrupa Yatırım Bankası, kredi verilmesine izin verdi 430 milyon euro Halihazırda imzalanmış olan Katalonya Generalitat’ına 180 milyonluk ilk dilim. Bu kaynaklar, bir kısmı Generalitat tarafından üstlenilen 2021-2027 Katalonya Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu (ERDF) Programında planlanan yatırımları finanse edecek.

Özellikle, kredi çeşitli faaliyet alanlarındaki stratejik projelere tahsis edilecek. araştırma, geliştirme ve yenilik (Ar-Ge&I), su kullanımı ve yönetimi, dijitalleşme, kamu binalarında enerji verimliliği, biyolojik çeşitliliğin korunması ve halk sağlığı hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi diğer alanların yanı sıra savunmasız durumdaki grupların. Bu yatırımlar, EIB’nin kamu politikası öncelikleriyle tamamen uyumludur: inovasyon, dijitalleşme ve insan sermayesi, sürdürülebilir enerji ve doğal kaynaklar ve sürdürülebilir şehirler ve bölgeler.

Generalitat Ekonomi ve Maliye Bakanı Natàlia Mas Guix, Generalitat ile EIB arasındaki anlaşmanın “2010’dan bu yana en önemli finansman operasyonu“Avrupa kurumlarıyla birlikte bunun kanıtı olduğunu vurguladı”Başlıca Avrupa kurumları Katalonya ekonomisinin ödeme gücüne ve Generalitat Hükümetine güveniyor“. Bu anlamda 430 milyon euronun tanıtıma imkan sağlayacağını belirtti”Katalonya için stratejik projeler“araştırma ekipmanının güçlendirilmesi, ulaşımın karbondan arındırılması veya suyun yenilenmesi ile ilgili”kuraklıkla mücadelede önemli bir araç“. Kesinlikle, “önümüzdeki yıllarda Katalonya vatandaşları için iyileştirmelere dönüşecek yatırımlar“, diye güvence verdi.

EIB başkan yardımcısı Ricardo Mourinho ise Generalitat ile bu anlaşmanın imzalanmasının “İklim eylemi ve çevresel sürdürülebilirlik gibi AYB’nin kesişen hedeflerine özel bir katkı sağlayan finansman, birçok sektörde yeşil geçişi ve rekabet gücünü güçlendirmeyi amaçlıyor“.

Kalan 250 milyon euronun imzası 2024 yılı başında yürürlüğe girecek. Henüz imzalanan bu 180 milyon ile Generalitat, diğerlerinin yanı sıra dört alandaki yatırımları da finanse edecek.

Fotovoltaik üretim, su yenilenmesi, inovasyon ve dijitalleşme

Öncelikle, 23 milyon euro ayıracak Generalitat’ın enerji şirketi L’Energètica tarafından Katalonya Generalitat’ın altyapısına fotovoltaik panellerin kurulumu. Bu yatırımın amacı Generalitat’ın ekipmanının fotovoltaik üretim kapasitesinin geliştirilmesiyatırım getirisini optimize etmek amacıyla, esas olarak binaların çatılarında ve aynı zamanda bu tesislerle uyumlu alanlarda ve altyapılarda.

İkinci olarak, suyun önemli bir unsur olarak yenilenmesini teşvik edecek projeler. döngüsel ekonomi ve kuraklığa karşı mücadele. Generalitat, özellikle, 20 milyon Euro’yu Su Arıtma İstasyonlarının inşaatı Katalonya’nın nehir havzası bölgesinin yönetim planı 2022-2027 önlemleri Programına uygun olarak, yenilenmiş su üretimine yönelik altyapının iyileştirilmesi yoluyla yeniden kullanılan su miktarının artırılması.

Alakalı haberler

Üçüncüsü, 15 milyon euro kamunun inovasyon satın alımına gidecek. Kamu Yenilik Alım Programı RIS3CAT2030 Kamu Yönetiminin dönüşümüne yönelik bu tür yatırımları teşvik eder. Bu program, örneğin vatandaşlara sunduğu hizmetlerin verimliliğini artırmak için İdare’ye yenilikler getirmeyi planlıyor.

Ve son olarak 7,8 milyon euro Kamu Yönetiminin dijitalleştirilmesi. Generalitat’ın amacı Kamu hizmetlerini önemli ölçüde dönüştürün, dijitalleştirin ve iyileştirinHem hizmet sunumunu optimize etmek hem de şeffaflığı ve vatandaşlara yakınlığını artırmak amacıyla.

FEDER yatırımları ne için kullanılıyor?

Çoğu zaman bunların ne işe yaradığını ve Avrupa kurumlarından gelen yatırımların nasıl çevrildiğini merak ediyoruz. Katalonya’da bu soruyu yanıtlayan paradigmatik bir örnek var. Bu bina, ERDF’nin Alzheimer ve diğer nörodejeneratif hastalıklarla ilgili araştırmaları ilerletmek için yaptığı 2,5 milyon avroluk yatırım sayesinde daha rekabetçi ve akıllı bir Avrupa’yı teşvik etmeye adanmış kategorideki REGIOSTARS 2023 ödüllerinden birini kazanan Pasqual Maragall Vakfı’nın binasıdır. . Pasqual Maragall Vakfı binası, Barselona Pompeu Fabra Üniversitesi’nin Ciutadella Kampüsü’nde yer almaktadır ve REGIOSTARS’ı kazanan ilk Katalan projesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir