Bankia’nın eski bir yöneticisi, Nestlé’den bir başkası ve diğer 11 pozisyon, kamu emeklilik fonlarını denetleyecek

O Katılım ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yeni özel kontrol komisyonunun 13 üyesinin listesini bu Salı günü kamuoyuna açıkladı. kamu emeklilik fonları. Kârlılıklarını artırmak amacıyla, her şubedeki şirketlerin çalışanlarına ödedikleri gelirin bir kısmını tahsis edebileceği farklı sektörel fonların doğru işleyişini sağlaması gereken bir organizasyon.

Söz konusu komiteyi oluşturacak toplam 13 üye bulunacak; beşi Hükümetin teklifiyle, diğer dördü en fazla temsil gücüne sahip sendikaların (CCOO ve UGT) teklifiyle ve geri kalan dördü de CEOE işverenlerinin teklifiyle atanacak. ‘ dernek. Yönetici, geçmişte bankacılık alanında kariyer yapmış kişilerden, PSOE ile bağlantılı üst düzey bir yetkili, Nestlé’nin eski mali direktör yardımcısı ve emektar dahil olmak üzere kar amacı gütmeyen yatırım fonlarına kadar çeşitlendirilmiş bir profil portföyünü tercih etti. Bask emeklilik fonları.

Kamu emeklilik fonları bakan tarafından oluşturulan kolektif bir tasarruf formatıdır José Luis Escrivá son yasama döneminde. Kural 2022’nin ortalarında onaylandı ve gelecekteki faydaları tamamlayacak şekilde bu kolektif tasarruf planlarını yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Şimdiye kadar bu, büyük şirketlerle sınırlı, özel formatlara bağlı ve yüksek bankacılık ücretleri olan bir formattı.

Artık her sektör toplu sözleşme yoluyla (ya da serbest meslek sahiplerinin örgütler aracılığıyla olması durumunda) kendi planını oluşturabiliyor ve şirketler, sendikalarla mutabakata vararak, çalışanlarına ödeyecekleri maaşın bir kısmını bu kolektif kumbaraya ayırabiliyor. bankalar. Planlar özel kuruluşlar tarafından yönetiliyor, ancak Hükümet, işverenler ve sendikalar tarafından kabul edilen 13 temsilciden oluşan konseyin denetimi altında.

Örneğin kurulan ilk büyük kamu fonu inşaat sektörüne yönelikti. onu yönetir VidaCaixa ve o dönemde imzacı sosyal aktörler, bu kampanyadan yaklaşık bir milyon işçiye fayda sağlayacağını ve ayrıca 400.000 serbest meslek sahibi işçiye de ulaşabileceğini tahmin ediyordu. Hedefi bu kumbaranın, şirketlerin ve çalışanların katkılarıyla 10 yıl içinde yaklaşık 3 milyar euro biriktirmesi. Mevcut sözleşmede yer alan maaş artışlarının bir kısmı işçilerin cebine değil o fona aktarılıyor.

VidaCaixa ayrıca emeklilik fonunu serbest meslek sahipleri ile yönetmek için bir anlaşma imzaladı ATAserbest meslek sahibi iken Yukarı Kendilerini emanet edecekler Banka Sabadell.

13 yönetici

Rocio Eguiraun Montes (Banka), Lorenzo Esteban Jodar (Emeklilik Planları ve Fonlar eski genel müdür yardımcısı), Francisco Javier Garayoa Arruti (İspanya), Xabier Ibars (Nestle) ve Virginia Oregui Navarrete (GEROA PENTSIOAK EPSV) Hükümet tarafından önerilen isimlerdir.

Alakalı haberler

UGT kendi adına atadı Cristina Antoñanzaszaten sendikanın genel sekreter yardımcısı Luis Perez Kaptan, çalışma servisinin yöneticisi. CCOO kotası aşağıdakilerden oluşur: Victor Raul Olmos Matasendika eylem ekibinde ve Paloma Fernández ÁlvarezKatalonya’daki CCOO’nun Emeklilik Planları ve Fonlar Alanından sorumludur.

İşveren sendikası genel sekreterini atadı José Alberto González-Ruiz MartínezKOBİ’ler arasındaki karşılığı, Luis Aribayos Míngueziş ilişkileri baş müzakerecisine, Rosa Santos Fernandezve iletişim direktörü, Carmen Alsina.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir