Barça 1.200 milyonluk bir dilimle mali açıdan Şampiyonlar Ligi’nde oynuyor

Noel tatili öncesinde Barça’nın ilk takımı, dallas’a uçmakABD’de oynamak için dostluk maçı. Planlanmamıştı ama zorunluluk gerektiriyordu. Üstünde bir levha bulunan kulüp neredeyse 1.200 milyon borç ve günümüzde çok az iyimserliğe davetiye çıkaran bir spor evrimi daha fazla gelir gerektiriyor. Ya öyle yapın ya da masrafları azaltın ki rekabetçi bir ekip istiyorsanız bu çok zordur; veya herhangi bir politikayı etkinleştirin Joan Laporta isminde kaldıraçlarBu zaten limitine ulaşmış olan varlıkların satışından başka bir şey değil (son iki sezonda mali olarak tasarruf edilen 800 milyon Euro’dan fazla). Kulübün ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı Eduard Romeu, EL PERIÓDICO’ya yaptığı açıklamada, “Önemli olan Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale çıkmaktır” diyor ve bu da yaklaşık 25 milyona mal oluyor.

Her durumda, öngörülemeyen olaylara rağmen Montjuïc’e biletlerden daha düşük bir gelir akışıCamp Nou’daki yenileme çalışmaları sürerken Barça’nın oynadığı Espai Barça adlı projede Romeu “denge oldukça sınırlı” diyor. Kulübün hesaplarını incelemekten sorumlu kişi, turistleri taşıyan otobüslerin Les’deki stadyum alanına erişimde karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında, satışlardan ve mağazalardan elde edilen gelirin, maç biletlerinden ve müzeden elde edilen düşük geliri kısmen telafi ettiğini doğruluyor. Corts.

Ancak gerçek şu ki yönetim kurulu, geçen sezon olduğu gibi Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale çıkamama ihtimalini düşünmek bile istemiyor. Romeu’nun iyimser bir vizyonu var: “Ben diğer taraftan bakıyorum. Finale ulaşmak için yedi, çeyrek finale çıkmak için ise iki maçımız kaldı”, diye iddia ediyor. Ve tüm bunlar, ligde son dönemde alınan kötü sonuçlara veya Shakhtar Donetsk veya Antwerp sahalarında alınan ve elbette “planlanmayan veya beklenmeyen” yenilgilere rağmen yaşanan sportif evrime rağmen.

Sportif aksaklıklara ticari aksaklıklar da eklendi. FC Barcelona ile Libero Football Finances ve Nipa Capital şirketleri arasında yapılan ve her iki fonun da Socios.com ve Orpheus Media’nın sahip olduğu yüzde 120’lik kısmın devralınması karşılığında Barça Vision’ın ticari markası Bridgeburg Invest’e ortak olduğu anlaşma. milyon euro gerçekleşmedi. Şimdi daha az aceleyle diyor Romeu, “Diğer olası ilgili taraflarla müzakerelere başlandı”.

Ve bir muhasebe bulmacası için aceleye gerek yok. Sportif anlamda kulübe darbe vuran Gavi’nin sakatlığı madalyonun diğer yüzü: Olay milli takımla oynanan bir maçta meydana geldiğinden, Barça’nın oyuncunun maaşına bağlı olarak maddi tazminat alma hakkı bulunuyor. Bunlar oynayabileceğiniz kaynaklardır. Ve bu nedenle ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı, Brezilyalı Vítor Roque’un yıldız transferinin (kulüp bunu böyle satıyor) bir muhasebe karmaşasını temsil etmediğine dair güvence veriyor. “Altı aylık bir etkisi olmasına rağmen” hesaplarda.

Her durumda, finansal yapbozun önemli bir unsuru Şampiyonlar Ligi’nde tur kazanmaktır. Bu olmadan ekonomik mucizeler zordur. Ayrıca spor sonuçlarındaki ve zaferlerdeki iyileşme, üye ve takipçinin oyunlara katılmayı daha çekici bulması nedeniyle daha fazla bilet geliri elde edilmesini sağlar; ve daha fazla tişört ve diğer ürünler satılıyor.

Durumu, başkanlığını yaptığı önceki kuruldan “alınan mirasa” bağlayan Laporta yönetim kurulunun itirazı Josep Maria Bartomeubüyümek için yeterli kaynak yaratmaktır daha fazla varlıktan kurtulmadangeliri artırmak için rekabet gücünü artırmak yarışmaları kazanmak, tişört satmak, ticari satış yapmak ve başka iş yolları yaratmak; Harcamaları kontrol altına alın ve borcu mümkün olduğunca azaltın.

Alakalı haberler

Ve bu, kulübün bazı bölümlerinin satışıyla birlikte küçülmesine rağmen. EL PERIÓDICO’nun işleri yürüten alt yüklenici tarafından iddia edilen işçilik düzensizliklerini ortaya çıkardığı Camp Nou çalışmaları tamamen tamamlanana kadar, 26-27 sezonunda yaklaşık 1.500 milyon dolarlık bir yatırımla, maksimum sayıda Montjuïc’teki Lluís Companys stadyumundaki seyirci sayısı 45.000 civarında. Bu sayı, culé colossus’un üç yıl içinde ağırlayabileceği 100.000 kişiye karşılık geliyor.

Kulüp geçen sezonu 516 milyonluk özsermaye açığını esas olarak varlık satışıyla kapatmıştı. Romeu, sıradan faaliyetler (futbol ve diğer branşlar) nedeniyle yılda yaklaşık 200 milyon yapısal kayıpla kendini gösteren sızıntıyı kapatmayı umuyordu. Şimdilik, kilo verme tedavisi bu sezonda zaten göze çarpıyor: 859 milyon gelir, %32 daha az; ve giderler 832 milyon, %28,5 daha az.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir