“Ben gittiğimde Roberto Verino orada kalacak”

Roberto Verino Ebedi gençlik mesleğini anneannesinden miras almış ve 78 yıl önce doğduğu topraklarla olan bağını “muhteşem bir profesöre, dahası bir hayat öğretmeni”ne bağlamaktadır. Tasarımcı ve “zorlu iş adamı”, “Bize, Viriato buralı olduğu için Verín’le gurur duymamız gerektiğini söyledi” diye anımsıyor. Roma’nın Hispania’daki genişlemesiyle karşı karşıya kalan Lusitanyalı lider olarak, o kendini itiraf eden bir savaşçı İspanyol modasının en prestijli markalarından birini tekstil geleneği olmayan küçük bir kasabada kuran, hızlı modanın fetihlerine karşı metanetli olan. Ertesi gün ayın 10’unda Altın Madalyayı alacak Galiçya İşadamları Çemberi’nin. Şehirdeki mağazasının yenilenmesinin ve kırk yılı aşkın kariyerini kutladığı serginin açılışını yaptıktan sonra Sevilla’dan yeni geldi. “2000 yıl öncesine ait Roma kalıntılarının müze olarak kurtarıldığı bir alandayız” diyor. Kendi tarihinin kültürümüzün kökeniyle karışımının “benim için kesinlikle büyülü bir an” olduğunu itiraf ediyor, “çok şaşırtıcı.” ona eşlik eden tüm insanlar için.

Şaşırtıcı olan ise insanların tepkisine şaşırmaya devam etmesi. Hala başarısızlıktan korkuyor musun?

Korktuğumdan değil ama insanlar kolay hareket etmiyorlar, özellikle de yağmurun yaygın olmadığı bir şehirde yağıyorsa.

Ama sen Roberto Verino’sun.

İnsanlar birçok önemli insanla uğraşmaya alışkındır ve ben pek değilim. İşimle ilgili her günün tadını çıkarmayı ve başkalarını mutlu ederek mutlu olmayı amaçlayan tutkulu bir çalışanım.

Ve bu “çalışkan” için Altın Madalya ne anlama geliyor? İş Çevresi?

Her zaman çok gurur vericidir. Kendimi onurlu ve minnettar hissediyorum. Önceki kazananlar arasında Ourense’den önemli bir arkadaş grubu da var ve bu alanı paylaşmak gurur verici. Bu seçim beni şaşırtıyor çünkü özünde zorla bir iş adamıyım. Girişimci olmak çok zor ve çok riskli. Tasarımcı olmayı daha çok seviyorum ama iyi bir ekip ve ailemin de yanımda olması sayesinde üzerime düşeni yapmaktan başka seçeneğim yok.

Başlangıçta, kendi kasabasından bir endüstri yaratmaya karar verdiğinde, sanırım bundan başka alternatifi yoktu. işadamı dediği gibi zorla. Bu daha sonra yapmak istediğin şeye sadık kalmanı sağladı mı?

Elbette. Oldukça pragmatik bir bakış açısıyla, işini mümkün olan en kısa sürede ve doğru kaynaklarla her şeyden önce kârlı hale getirmeyi amaçlayan herhangi bir işadamı veya finans yöneticisi için, herhangi bir tekstil geleneği olmayan kırsal bir ortamda doğmak zordur. Kişotvari bir şey bu. Bu büyük bir çaba çünkü bir hayaliniz var ve onun burada da mümkün olduğuna dair inancınız var. Diğer milletlerle çalıştığınızda bizim kimseden aşağı olmadığımızı anlıyorsunuz. Aksine. Ben her zaman bizim olana saygıyı, vatanın gururunu savundum. Bunu hissetmekten nasıl bu kadar aciz olabiliyoruz? Tanrı aşkına! Yoksa kendimizle dalga geçecek kadar Cainit’li miyiz?

Oldukça fazla var, değil mi?

Maalesef. Ülke olarak bizi birleştiren şeyler, bizi ayıranlardan daha fazladır. Eğer mükemmelliğin peşinde koşarsak ve zafere ulaşmak için kürek çekersek, hepimiz kazanırız.

Ve ne kadar çok iç çatışma yaşandı? trend belirleyici ve kârlılığa ihtiyaç duyan iş adamı ikiliği?

Önemli olan dengeli olmaktır, böylece marka imajı, benim de söylemek istediğim gibi şaşırtma, heyecanlandırma ve baştan çıkarma yeteneği, şirketi kârlı hale getirmeyecek kadar hızla artmaz. Çok karmaşık bir binom. Ama işte buradayım, işte buradayız; neyin ilahi, neyin insani olduğunu tartıştığımız yer burası.

Tekstilin ortaya çıkışı firmalar arasında hayatta kalmanın çok önemli bir istisnası olacak şekilde neyi farklı yaptı? Galicia 80’lerde mi?

Aynı kişi kalmaya çalışın, değerleri koruyun ve kökenleri tam olarak koruyun. O zamanlar Verín’de çalışmaya gelmek çok karmaşıktı ve bölgeden birçok kişinin eğitilmesi gerekiyordu. Bu çaba daha sonra bir avantaja dönüştü. Onlar benim gibi her şeyin en iyi şekilde kalması için ne gerekiyorsa veren sadık iş arkadaşlarıdır.

Üretimin yakınlara taşınması ve eğitimle ilgili tüm konuşulanlara bakın. Meraklı.

Sıfırdan başlıyorduk ve eğitim olağanüstüydü. O zamanlar Vigo’da var olan en önemli dikiş makinesi şirketi Refrey’den (kendi teknisyenleri bize makineleri kullanmamız için dersler veriyordu), terzilere ve terzilere kadar çok farklı işbirlikleri aramak zorundaydık. işler zaten sulandırılıyordu. Bu neredeyse bir mucizeydi.

Círculo de Empresarios’un takdirinde açıkça onun “sosyal” gidişatından bahsediliyor; kariyerinin bu diğer kısmı için.

Neyse ki benim de sahip olduğum başka ödülleri bana vermelerinin nedeni bu değil. Orada kalan, görüntünün içinde kaybolan bir çaba olmadığını anlamamı sağlıyor.

O kadar karmaşık anlar oldu ki, havlu atmak yerine kapatmanızı talep ettiler. COVID-19’un kendisi bize etkileyici bir darbe indirdi. Ama azimliyim ve işimden keyif alma konusunda en büyük kapasiteye sahibim.” Roberto Verino – Tasarımcı ve iş adamı

Hiç havlu atmayı veya diğer firmalarda olduğu gibi bunu bir yatırımcıya satmayı düşündünüz mü?

O kadar karmaşık anlar oldu ki, havlu atmak yerine kapatmanızı talep ettiler. COVID-19’un kendisi bize etkileyici bir darbe indirdi. Ama azimliyim ve işimden keyif alma konusunda en büyük kapasiteye sahibim. Gücüm izin verdiği sürece bunu yapmaya devam etmek istiyorum. 98 yaşına kadar sağlıkla, zihniyetle ve yaşama yeteneğiyle dolu yaşayan anneannemden sık sık bahsederim. Eğer bende senin genetiği varsa, bana bir şeyler dokunmuş olmalı… [Ríe] Onun gibi devam etmek istiyorum. İlerlemelerin de bana faydası olabileceği için şöyle diyorum: “Eh, 98 yaşıma kadar çalışacağım, bir yıl izinli olacağım, sonra ne yapacağımı göreceğiz.” Eminim aynı çünkü beni bundan daha fazla heyecanlandırabilecek hiçbir şey olmadığını düşünüyorum.

Büyükannesi de bir bakıma onun stil zevkinin tohumuydu. Kariyerinizin 40. yılını kutladığınız sergiyi görseniz ne düşünürdünüz?

Zaten olayların gidişatıyla gurur duyuyordu, hatta beni çok cesaretlendirdi. Bu bana gençliğinin kesin bir kanıtı gibi göründü. Bir insan, 10, 15, 20 yıl içinde geri dönüşü olacak bir şey için çaba harcıyorsa ve kendisi de çok zeki olan biri, 120 yıl yaşamayacağını anlamışsa, bu onun çok heyecanlanmış ve buna ikna olmuş olmasıdır. buna değdi.. Genç olmak, yıl geçirip geçirmemek değil, ne olursa olsun, ne kadar uzun sürerse sürsün, ne olursa olsun bir şeyler yapabilme duygusudur.

“Zamanı aşan ve iz bırakan bir Verino tarzı var.” Roberto Verino – Tasarımcı ve girişimci

Ve sen? Sergiyi kurarken çekmeceleri açarken aklınıza ne geldi?

Geriye dönüp baktığınızda ortak bir bağın, bir özün, ilettiğiniz bir şeyin olduğunu fark edersiniz. Kenarları çok çok yumuşak olsa bile oradadır. Zamanı aşan, iz bırakan bir Verino tarzı var. Zamanın lüks olduğu içinde bulunduğumuz dinamik, bazen düşünmemize engel oluyor. Her şeyi bir araya getirdiğimde belki de hak ettiği değeri vermediğimiz birçok şeyi gördüm ve artık şunu söyleyebilirim: “Vay canına!” Büyükannem gibi benim de gitmem gerekecek. Umarım çok geç olmuştur. Ama yine de Roberto Verino orada kalacak. Marka hâlâ orada olacak ve birçok insanın benimle ilgili anıları da orada olacak.

Sık sık “duygusal bir dolap” yaratmanın öneminden bahsediyor. Sürdürülebilirliğe gerçek bağlılık olarak giysilerin dayanıklılığının moda. Sürdürülebilirmiş gibi davranan çok sayıda şirket var mı? Görünen o ki sektörde artık hiç kimse hızlı moda yapmıyor.

Çok şey var…

Yeşil yıkama mı?

Evet, çok yararlanılıyor. Ama hey, bu her zaman oldu ve ben Papa’dan daha papacı olmayacağım. Orada olma ve ilerleme mücadelesi insanidir. Bu, birlikte yaşamanız gereken bir şey. Ve oyunun kurallarını kabul ediyoruz, hiçbir şey olmuyor.

Alakalı haberler

Pandemi hakkında konuşmadan önce. Nihayet önceki satış seviyelerini toparladılar. Şimdi amiral gemilerini yeniden şekillendiriyorlar. Roberto Verino’nun en yakın geleceği nedir?

Özgün değerlerimizi savunmaya devam etmeye çalışan ve insanlarla çok daha empatik bir şekilde ilişki kurmayı amaçlayan bir imaj değişikliğiyle yeni bir aşamaya başlıyoruz. Pandemi bizi insanların ne kadar önemli olduğunu anlamaya ve eğlenmeye zorladı. Tüm çabamız tüketicilerimizi ön plana çıkaracak ve onlara maksimum sayıda çözüm sunacak, çevrimiçi ve fiziksel alan arasındaki toplam etkileşimi sağlayacak ve satıcılarımızın gerçek anlamda imaj danışmanları haline gelmesini sağlayacaktır. Kimsenin kendilerine uymayan bir şeyle mağazadan ayrılmasına izin vermemeleri konusunda onlara her zaman çok ısrar ettim çünkü bu, bugün için ekmek, yarın için açlık anlamına geliyor. Markadan memnun olan müşteri sadık müşteridir. Bu sadakat sayesinde pandemi çok ciddi bir darbe oldu ama kesin olmadı ve bugün çok umut verici bir aşamadayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir