Birayı iklim değişikliğinden kurtarmak isteyen Madrid şirketi Ekonoke

Teraslarda keyifle tüketilen bira dört basit malzemeden oluşuyor: su, maya, arpa ve şerbetçiotu. Ancak çevreye çok duyarlı bir ürün olan şerbetçiotu üretimi basit değildir.. İklim değişikliği onlarca yıldır ekilen şerbetçiotu miktarını ve kalitesini azaltıyor. “Çok özel. Yazın bol ışığa, ılıman sıcaklıklara ve bol suya ihtiyaç duyuyor. Kuraklık ve küresel ısınmanın bir sonucu olarak mahsuller daha az verimli hale geliyor. Almanya’da 2022’de %28’e kadar daha az üretildi. “, diye örnek veriyor ekonomist. Inés Sagrario, Madrid’de start-up Ekonoke’nin kurucu ortağı ve şirketin CEO’su.

Bu proje 2018 yılında tarım uzmanı Ana Sáez ve Sagrario’nun yardımıyla başladı, ancak şerbetçiotu ekimi başlangıçta onların radarında değildi. Orijinal fikri şehirde kaliteli organik otlar ve marul yetiştirmek ve bunları restoranlarda ve bireylere satmaktı.. Sagrario, “Bunu talep eden hiçbir tüketicinin olmadığını fark ettik ve yaptığımız işin yönünü değiştirmek zorunda kaldık” diye kabul ediyor.

Ve projenin sırasına ulaşmak için, İç mekanda tohum ve gövdeli mahsullerin geliştirilmesinde uzman olan araştırmacılar Antonio Rojas ve Javier Ramiro katıldı.mevcut alanı maksimuma çıkarmak ve hidroponik tarım yoluyla optimize etmek.

Kıtlık korkusu

Şerbetçiotu biranın lezzetini ve acılığını tanımlamanın anahtarıdır. Yetiştiriciliğinin neredeyse %80’i Almanya ve ABD’de, bu bitki için ideal koşulları karşılayan bölgelerde yoğunlaşmıştır. Ancak ağustos ayındaki hasatlar kötüleşiyor ve büyük küresel markalar gelecekte bu malzemenin kıtlığı yaşanabileceğinden korkuyor.

“Şerbetçiotunu tıpkı açık havada olduğu gibi dikey olarak yetiştiriyoruz, ancak endüstriyel depolarda ve büyüdüğü koşulları kontrol edebildiğimiz bir ortamda. Amaç, bu mahsul için ideal ortamı yeniden yaratmak ve böylece mahsulleri daha verimli hale getirmektir. Ayrıca hava koşulları kötüleşmeye devam ederse ürün kalitesini korumak için de iyi bir çözümdür” diye açıklıyor Ekonoke kurucu ortağı. Ayrıca, Tüm süreç pestisit, herbisit veya fungisit kullanılmadan, yenilenebilir teknolojiyle, daha az su kullanılarak ve karbon yutucu görevi görerek gerçekleştiriliyor.diye temin ediyor.

Büyük ticari ilgi

Ve ilk bahislerinde olanın aksine, bu sürdürülebilir şerbetçiotunun geliştirilmesine yönelik ticari ilgi çok büyük. “Sahipleri Galiçya Yıldızı “Bizi tercih ettiler ve biz de Avrupalı ​​bira üreticileriyle görüşme halindeyiz”diyor Sagrario, pazarlık yaptıkları bazı şirketlerden bahsetmekten kaçınmayı tercih ediyor.

İlk finansman turunda 400.000 avroya kadar elde ettiler, ancak Ekim 2022’de bugüne kadarki en büyük tur olan 4,2 milyonu kapattılar.. Estrella Galicia’nın (Hijos de Rivera) sahiplerinin tarımsal inovasyon merkezi olan Cosecha de Galicia tarafından yönetiliyordu. Operasyona bir Alman fonu olan Leanox Impact Ventures ve işadamı José María Castellano’nun sahibi olduğu Alazady España da katıldı. Ayrıca dünya birasının %28’ini üreten bira devi AB InBEv, Ekonoke’yi küresel bira hızlandırma programına dahil etti. start-up’lar.

Alakalı haberler

Bu fonlar sayesinde Ekonoke şu anda Chantada’da (Lugo) 1.000 metrekarelik bir pilot tesisin inşaatıyla meşgul.2024 yılı başında aynı bölgede 10.000 metrekarelik tesisle ticari seviyeye ulaşmadan önce. Bundan sonra amaç, uluslararası genişleme ve büyük küresel bira üreticilerine satış yapmak olacak.

Şu ana kadar firmanın Alcobendas ve San Sebastián de los Reyes’teki araştırma merkezlerinde yetiştirilen şerbetçiotu, Hijos de Rivera tarafından yalnızca kapalı mekan şerbetçiotuyla yapılan ilk birayı yapmak için kullanıldı. “Şu anda projede 11 kişiyiz. Çok heyecanlıyız ve sınır koymuyoruz”diye bitiriyor Sagrario.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir