BlackRock, İspanya’daki konut piyasasına girişini araştırıyor

Siyah Kaya İspanya’da konut piyasasına girişini tamamladı. Bu, danışmanlık firması Savills ve değerleme uzmanı Tinsa tarafından düzenlenen IESE işletme okulunun onuncu emlak konferansında firmanın İspanya’daki genel emlak müdürü Adolfo Favieres tarafından doğrulandı ve ilgilendiklerini belirtti. “satılık konut geliştirme“Sadece bu değil, diğer konut formüllerini de yakından takip ediyorlar.”Yaşam’ (yerleşimin bilindiği İngiliz dili) En çok sevdiğimiz sektör. Dünyanın en büyük yatırım fonu yöneticisinin müdürü, buraya öğrenci yurtlarını, esnek konutları ve sosyal konutları dahil ediyoruz” dedi.

Prensa Ibérica’nın ekonomik dikey kolu ACTIVOS’un birkaç hafta önce duyurduğu gibi, BlackRock farklı fırsatları araştırıyor. Bunlardan biri Madrid’in merkezindeki 50 numaralı María de Molina caddesinin satın alınması. Grupo Lar’ın yardımıyla bir teklifin arkasında Maliye Bakanlığı’ndan 205 milyon euroluk satın alma, mülkün sahibi. Grupo Lar ve Kuzey Amerikalı yöneticinin niyeti, binayı ‘markalı konutlar’ olarak bilinen ‘hiper lüks’ evlere ve öğrenci yurduna dönüştürmektir.

Tüm bu segmentlere ek olarak Adolfo Favieres şunu fark etti: Lojistik depolardaki fırsatları analiz ettiancak sundukları getirilerin düşük olması her türlü yatırımın kapanmasına engel oldu. Şimdilik BlackRock ayrıca veri merkezleriyle de ilgilenmiyorbir altyapı varlığı olarak gördüğü ya da ofislerin dönüştürülmediği hane halkı çünkü “teknik olarak uygulanabilir bina sayısı çok az” ve planlama riskini üstlenmek istemiyorlar.

Sermaye artırımında zor durum

Faiz oranlarındaki artış ve makroekonomik ortamdaki değişim, son aylarda sermaye toplamak zorunda olan fon yöneticilerini zor durumda bıraktı; bu, jargonda ‘fon sağlama’ olarak bilinen bir süreçtir. “O bağış toplama pazarı battı. Geçen yıl %39 düşüşle 2012 seviyelerindeydi“dedi BlackRock yöneticisi.

Sermaye artırımı piyasasının zor durumuna rağmen Adolfo Favieres, bu durumun hali hazırda toplanan fonların yatırım yapmasını engellemeyeceğini vurguladı: “Yöneticilerin topladığı az parayla karşı karşıya kalan yatırımcıların halihazırda taahhüt etmiş olduğu sermaye geçmişte bizim gibi firmalara yatırım yapmayı bekliyorlardı, tarihi zirvelerde4 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.”

Alakalı haberler

Amerikalı şirket yöneticisine göre bu sermaye tedariği, 2024 yılını “çok ilginç ve fırsatlarla dolu” bir yıl haline getirecek. BlackRock’un ilk emlak yöneticisi, 2024’te ne olacağına ilişkin olarak şu öngörüde bulundu: “Yılın ilk yarısı durgun geçecek, ancak İkincisinden umutluyumİşte bu noktada faiz oranlarında düşüşler görmeye başlayacağız. Ayrıca alternatif finansman sektörünün de oldukça aktif olacağını öngörüyorum.” Bu tahminler, yaz aylarında ilk düşüşleri yapmayı planlayan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) halihazırda kamuoyuna açıkladığı tahminlere dayanıyor.

Ancak İspanya bir ara noktada bulunuyor çünkü varlık fiyatları, para politikasındaki bu değişikliğin hararetiyle, değerlemelerin aniden gerilediği Birleşik Krallık veya Almanya gibi diğer Avrupa piyasalarında olduğu gibi henüz düzelmedi. “İspanya fiyatları en son ayarlayan ülke oluyor Bunun asla gerçekleşmeyeceğini umuyorum” diye sözlerini tamamladı BlackRock’un İspanya’daki emlak genel müdürü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir