Brüksel, bir şirketin ABD’ye kaçmasını önlemek için Almanya’nın 902 milyonluk yardımına izin verdi

Olayın üzerinden on ay geçti Avrupa Komisyonu Amerika Birleşik Devletleri Enflasyonu Azaltma Yasası’nın (IRA) etkisine karşı koymak için Avrupa hükümetlerinin enflasyonu eşitlemesine olanak tanıyan yeni bir araç kabul etti üçüncü ülkelerden gelen kamu sübvansiyonları Böylece şirketlerin kaçışını engelliyorlar. Bu Pazartesi, Topluluk Yönetimi bu mekanizmayı ilk kez yetkilendirmek için kullandı. Almanya verilmesi 902 milyon euroluk kamu yardımı -e İsveç şirketi Northvolt Heide’de bir pil fabrikası kurmak ve onun Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesini önlemek.

İdari başkan yardımcısı ve rekabet komiseri, “Yardım, Northvolt’un ABD yerine Avrupa’da elektrikli araçlar için pil hücreleri üretecek bir ‘gigafabrika’ya yatırım yapmasına olanak tanıyacak” dedi. Margrethe Vestager, İspanyol Nadia Calviño’nun 1 Ocak’tan bu yana yürüttüğü Avrupa Yatırım Bankası başkanlığını devralma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Komisyon’daki faaliyetlerine yeniden başlamasından bu yana basın odasında ilk kez yer aldı.

902 milyonluk yardımın 700 milyonu doğrudan sübvansiyon, 202 milyonu ise garanti şeklinde olacak. Şirketin niyeti 2026 yılında üretime başlamak ve 2029 yılında tam kapasiteye ulaşmaktır. Komisyon tarafından açıklandığı üzere Heide tesisi yıllık 60 GWh kapasiteye sahip olacak, bu da şu anlama geliyor: Yılda 800.000 ile 1 milyon arasında elektrikli araçPilin boyutuna bağlı olarak.

Endüstriyel göçten kaçının

Bu, Brüksel’in, Joe Biden Yönetimi tarafından teşvik edilen yeşil sübvansiyon planıyla mücadele etmek ve Avrupa endüstrisinin Atlantik’in diğer yakasına göçünü önlemek için geçen yıl Mart ayının başında onaylanan istisnai bir önlemi ilk kez kullanıyor. “Yatırımların yabancı sübvansiyonların varlığı nedeniyle Avrupa’dan saptırma riskiyle karşı karşıya kalması durumunda daha fazla miktarda yardım sağlanmasına olanak tanıyan Geçici Kriz ve Geçiş Çerçevesi’nin istisnai olasılığı doğrultusunda onaylanacak ilk bireysel tedbirdir. Alman şansölye yardımcısının yanında yer alan Vestager şunları ekledi: Robert Habeck.

Her ikisi de Avrupa’nın maruz kaldığı tehdit ve bu yardımın gerçekleştirilmesinde üçüncü ülkelere bağımlı olması nedeniyle bu yardım planının uygunluğunu savundu. yeşil ve dijital geçiş piller, yarı iletkenler veya güneş panelleri gibi alanlarda. “Yeni sektörler için daha sağlam bir endüstriye ihtiyacımız var: yarı iletkenler, piller, elektroliz ve hidrojen” diyen Habeck, tıpkı Vestager gibi, yardım olmasaydı üretimin ABD’ye taşınacağının garantisini verdi; ABD de yardım teklif etmişti. şirket. Almanya, Berlin’in diğer Üye Devletlerin çıkarlarına aykırı olarak kamu yatırımlarını çekmek için bütçe marjından yararlandığı iddiasını da reddetti.

Alakalı haberler

“Karşılaştığımız gerçek rekabet Almanya, İtalya, Danimarka veya Hollanda arasında değil. Avrupa, Çin ve ABD arasındadır. (…) Tek olan iç pazarın doğru çalışması ve ayrıca ekonomisi daha zayıf, ateş gücü az ve borcu daha yüksek olan daha küçük ülkelerin de fırsatlara sahip olması için mümkün olan her şeyi yapmaya hazırım” diye ekledi.

Vestager ise eşit şartlar sağlamayı çok ciddiye aldıklarını ve analiz edilen unsurlardan birinin ödemelerin herhangi bir Üye Devleti dezavantajlı duruma düşürüp sokmadığı olduğunu açıkladı. İsveç tesisi için 902 milyonun yanı sıra Brüksel ayrıca bir Fransız devlet yardımı desteklemek için 2,9 milyar pil, güneş paneli, rüzgar türbini ve ısı pompası üretimi, ilgili anahtar bileşen ve kritik hammaddeler. Komisyon, Avusturya, Belçika, Almanya, Macaristan, İtalya, Slovakya ve İspanya’da toplam 9,1 milyar dolarlık benzer programları onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir