Brüksel, elektro-yoğun sanayiye 5 milyar 610 milyon yardıma daha onay verdi

Avrupa Komisyonu Bu pazartesi İspanya’ya yeşil ışık yaktı 5,610 milyon euro daha bazı şirketlere tazminat ödemek için yoğun enerji kullanımıKarbon fiyatlarının elektrik maliyetleri üzerindeki etkisinden kaynaklanan yüksek elektrik fiyatları nedeniyle. Yeni bağışla birlikte, tahsis edilen toplam bütçe Pedro Sánchez Hükümetimaliyetleri dengelemek için şu tutara ulaşır: 8.510 milyon euro.

Brüksel, 16 Mart 2022’de İspanya’nın yoğun sanayiye yardım etme planına, çok sayıda tesisi faaliyeti felç etmeye zorlayan fiyatlardaki artışı hafifletmeyi amaçlayan 2,9 milyar dolarlık ilk enjeksiyonla yetkilendirdi. Fikir şuydu: belirli şirketlere tazminat ödemek 2021 ve 2030 yılları arasında oluşan dolaylı emisyon maliyetlerinin ortalama kısmi geri ödemesi. Bir önceki yılda oluşan dolaylı emisyon maliyetleri için tazminat veriliyor ve nihai ödeme 2031’de yapılacak.

Tedarikçilere ödeme

Alakalı haberler

Yardım, CO2 emisyon haklarının gelecekteki fiyatındaki artışı dikkate alıyor. Buna, 30.000 avroyu aşan yardımdan yararlananların Avrupa standartlarına uygun olarak tedarikçilerine maksimum 60 gün içinde ödeme yapmalarını öngören yeni bir ek uygunluk şartı da eklendi. Komisyon, yaptığı açıklamada açıklandığı üzere, değiştirilen rejimi Devlet yardımlarına ilişkin kurallara uygun olarak ve özellikle hak ticareti rejimi bağlamında belirli Devlet yardımları önlemlerine ilişkin Kılavuz’a uygun olarak değerlendirdi. gaz emisyonları.

Brüksel’in vardığı sonuca göre, değiştirilen plan, enerji yoğun şirketlerin yüksek elektrik fiyatlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmak ve şirketlerin iklim politikalarıyla AB dışı ülkelere taşınmasını önlemek için gerekli ve uygun olmaya devam ediyor. gaz emisyonları. Ayrıca Topluluk Yönetimi, değiştirilen rejimin Rehberde belirlenen gerekliliklere uymaya devam ettiğini ve verilen yardımın gereken asgari düzeyde sınırlı olmaya devam ettiğini ve AB’deki rekabet ve ticaret üzerinde aşırı olumsuz etkiler yaratmayacağını da değerlendirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir