“Bu yasama organının amacı etkin tam istihdam sağlamaktır”

Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı, Nadia Calvino23 Temmuz genel seçimlerinden sonra yeni başlayan mevcut yasama meclisinin hedeflerinden birinin de şu olduğunu ifade etti: “tam etkili istihdama” ulaşmak. Calviño, pozisyonunu yeniden doğruladıktan sonraki ilk müdahalelerinden birinde, yatırımların ve reformların plan kapsamında yer aldığını belirtti. kurtarma planı Avrupa fonlarının enjeksiyonu ile Gelecek nesil bu hedefe ulaşmanızı sağlayacaktır.

Calviño, zamanlama sorunları nedeniyle katılamadığı için bir video aracılığıyla Trobada d’Economia a S’Agaró’nun 28. edisyonunu çok iyimser bir mesajla kapattı. Şunu vurguladı: “İşgücü piyasasının olağanüstü dinamizmi”SGK mensubu ve 24 milyon aktif kişisi bulunan” Geçici istihdam oranında ciddi düşüş ve en yüksek verimliliğe sahip sektörlerde istihdamın ve ücretlerin artması.” Calviño, bilgi ve iletişim teknolojileri, Ar-Ge ve bilim alanlarında Sosyal Güvenlik’e bağlılığın olduğunu açıkladı. 2018’den bu yana neredeyse %50 büyüdü.

Mesajında ​​ekonominin bir ortamda hareket ettiğini fark etti. belirsizlik Jeopolitik istikrarsızlık ve teknolojik ve iklimsel dönüşümler nedeniyle. Ve ona göre bu, anlaşmayı “her zamankinden daha gerekli” kılıyor siyasi, ekonomik ve finansal istikrarın yanı sıra sosyal uyumun garanti altına alınması.

Diyalog ve esneklik

Başkan yardımcısı, diğer önlemlerin yanı sıra diyalog, teknoloji ve enerji gibi değişikliklere uyum sağlama esnekliği, eğitim ve geri dönüşüme yatırım yaparak yeteneklerin çekilmesi gibi çağrılarda bulundu. Bunların “Hükümetin beş yılı aşkın bir süredir bağlı olduğu değerler” olduğunu ekledi.

Calviño bu yolda ilerlemek için yola devam etmemiz gerektiğini açıkladı. mali sorumluluk, sosyal adalet ve yapısal reformları içeren bir ekonomi politikası Ekonomiyi modernleştirmek. Ona göre bu politikalar ve Avrupa fonları İspanyol ekonomisinin büyük bir güç göstermesini sağladı. Yıllardır “Avrupa’nın en çok büyüyen ve en az enflasyona maruz kalan büyük ülkesi” olduğunu ve bunun karşılığında çok net bir mali sorumluluk gündemi uyguladığını vurguladı. “Bu da piyasalara huzur veriyor.”

Kaldıraçların azaltılması

İspanyol ekonomisinin değişimini ve gücünü yansıtan diğer faktörler, başkan yardımcısının da belirttiği gibi, cari işlemler dengesi ödemeler dengesi fazlası gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %3’ü kadar ve “büyük ölçüde kamu sektörünün salgın sırasında gerçekleştirdiği kurtarma çalışmaları sayesinde” borç seviyeleri geçmişe göre çok daha düşük olan.

Alakalı haberler

Avrupa Yatırım Bankası başkanlığına aday olan başkan yardımcısı (EIB) Danimarkalı Margrethe Vestager ile aynı fikirde olarak, İspanya’nın bu daha sağlam temeller üzerinde toparlanma planına ilişkin reformları tamamlaması gerektiğini garanti ediyor. Kendisi, Avrupalı ​​yetkililerin yakın zamanda, planın ikinci aşaması olan zeyilnameyi onayladığını hatırlattı. stratejik projeler Elektrikli ve bağlantılı araçlar, çipler, havacılık veya tarım-gıda sektörü, yenilenebilir enerjilerin yaygınlaştırılması, yapay zeka ve diğerlerinin yanı sıra lokomotif sektörlerde de çalışmalar devam ediyor.

Bu Cumartesi günü düzenlenen konferansta jeopolitik durum, enerji geçişi ve KOBİ’lerin rolü hakkında tartışmalar yaşandı ve Enagás başkanı Antoni Llardén ve Pimec başkanı Antoni Cañete müdahale etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir