“Bunun hiçbir anlamı yok. İki gün önce bize Avrupa’nın en iyi beşinci fabrikası olduğumuzu söylediler”

José fabrikayı açtı Danone içinde Parets del Vallès (Vallès Oriental) ve ne yazık ki kendisi 41 yıl sonra burayı kapatacağını zaten varsaymıştı. “18 yaşımda Nisan ayında çalışmaya başladım 1983, hatırlıyor gibiyim. Danone, kısa süre önce Barselona’daki Còrsega Caddesi’ndeki fabrikasından Parets’e taşınmıştı çünkü artık büyümüştü. O zamanlar yoğurt hâlâ eczanelerde satılıyor ve doktorlar tarafından tavsiye ediliyordu. Ta ki süpermarketler iş görene ve bunları satmaya başlayana kadar. Açıldıkları gün geldiğini hatırlıyorum [el president de la Generalitat] Jordi Pujol açılışını yapmak için. Ve o zamandan bu yana, 41 yıl geçti… ve bize daha fazlasının olmayacağını zaten açıkça belirttiler” diyor sarı tulum giymiş bu işçi, Barselona’nın Buenos Aires Caddesi’nde bulunan şirketin genel merkezinin önünde .

12 Ocak’ta Danone yönetimi, 157 işçi Parets del Vallès fabrikasına fabrikayı kapatma niyetini bildirmek için. Özgeçmişinde 34 yıl bulunan başka bir çalışan olan Román, “Onları rahatsız etmeyelim diye Noel’i geçirmemize izin verdiler ve bizi dışarı attılar” diyor. Bu Pazartesi günü Danone genel merkezinin cephesini süsleyen beyaz boya parçacıkları, duyuru sonrasında personelin öfkesini gösteriyor. “Soru sormamıza bile izin vermediler, işin peşini bırakmadılar ve ‘sen orada kal’” diye anımsıyor. Javitarihi bir markanın ilk kapanışından kişisel olarak etkilenmeyen başka bir Parets çalışanı. “Danone’a katılmadan önce Bacardi, Mollet tarafından. Şanslı olmadığım açık” diyor ironik bir gülümsemeyle.

El estupor entre los trabajadores de la planta fue total, dado que hasta ese momento los comentarios por parte de la dirección habían sido de orgullo por el trabajo bien hecho y los resultados. “Pocos días antes nos felicitaban, de hecho pensábamos que la reunión era para anunciarnos planes de inversión o de estrategia a medio plazo”, recuerda Verónica, que lleva 17 años entre las líneas de producción de Parets. “El palo fue muy grande”, añade. 

“Racionalización industrial”, fue el calificativo que utilizó la dirección para comunicar públicamente el cierre. Los productos de Oikos, Alpro y Vitalínea, entre otros, que hasta ahora se fabricaban en Parets Danone los quiere derivar a la planta Aldaia (Valencia). “No tiene ningún sentido. Hace dos días nos decían que éramos la quinta mejor fábrica de toda Europa y sacaban pecho de que solo en Parets se fabrican productos de leche de vaca y vegetal. Bueno, sí que tiene sentido, que han hecho números y quieren cerrarnos para sacar más ‘pasta’”, afirma Román

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir