Büyük telekomünikasyon şirketleri, sektördeki depremin ortasında yeni bir binlerce işten çıkarma dalgasına maruz kaldı

İspanyol sektörü telekomünikasyon Sistemik etkileri olan bir nöbete hazırlanır. Tüm büyük telekomünikasyon şirketlerinin karşı karşıya olduğu kurumsal ve hissedarlık depremleri (Telefónica, Orange, Vodafone ve MásMóvil) ve önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan bu gelişme, sektörün yakın geleceğini değiştirecek ve büyük grupların istihdamı üzerinde doğrudan etki yaratma tehdidi oluşturacaktır.

Son on yılda zaten binlerce kişinin hayatını kaybettiği bir sektörde, bu kadar çok hareketin yeni işten çıkarmalara yol açacağı korkusu şirket çalışanları arasında yayılmaya başlıyor. Telefon Binlerce işçi için henüz resmi olarak onaylanmayan yeni bir gönüllü işten ayrılma planına son şeklini verdi. Ve Vodafone İspanya’nın Zegona fonu tarafından satın alındıbu hafta anlaştık ve Orange ve MásMóvil’in birleşmesiBrüksel’in izniyle 2024’ün başlarında yapılması planlanan bu düzenleme, sendikalar arasında olası yeni bir düzenleme dalgasına ilişkin korkuları artırıyor.

Zegona, kesmek için acelesi yok

İlgilenen birçok adayla aylarca süren görüşmelerin ardından, Vodafone Salı günü bir anlaşmayı doğruladı İspanyol yan kuruluşunu İngiliz yatırım fonu Zegona’ya satıyor 5.000 milyon euro karşılığında. Finans grubu, tüm kurumsal satın alımlarında Vodafone İspanya’daki olağan felsefesini takip etmeyi planlıyor: satın al, tamir et ve sat. Yani Zegona, telekom şirketini baştan sona yeniden yapılandırmayı, kâr kaybı yoluna geri dönmeyi ve birkaç yıl içinde şirketi kısmen veya tamamen sermaye kazançlarıyla yeniden satmayı planlıyor. Bunu daha önce İspanyol telekom sektöründe Euskaltel’e sattığı Telecable ve MásMóvil’e sattığı Euskaltel ile zaten yapmıştı.

Zegona CEO’su Eamonn O’Hare, Vodafone İspanya’da yapmayı planladığı ayarlamalar listesine personel kesintisi uygulama olasılığını da dahil etmekten şu ana kadar kaçındı, ancak bunu da göz ardı etmedi. Aşağıdan yukarıya doğru basitçe şunu belirtiyor Maliyetleri azaltmanın işleri azaltmanın yanı sıra başka yolları da var. Ancak İspanyol telekom şirketinin çalışanları arasında, mülkiyet değişikliğinin, Vodafone grubunun önceki yıllarda gerçekleştirdiği işten çıkarmalara geri dönüş anlamına geleceği yönünde korku yayıldı.

“Şu anda takımdaki atmosfer endişe verici. Önceki yıllardaki ERE’den sonra, iş gücü zaten çok sıkışık durumda”, diyerek Zegona’nın kendisini tüm iş gücünü etkilemeden stratejide bir değişiklik ve yönetimin yeniden düzenlenmesini teşvik etmekle sınırlamasını ümit eden çeşitli sendika içi kaynaklar buna katılıyor. Son on yılda Vodafone İspanya halihazırda dört ERE başvurusunda bulundu ve bu sayede yaklaşık 3.000 işçi işten ayrıldı.Mevcut iş gücü yaklaşık 3.900 çalışana kalıyor. Sendikalar “daha ​​büyük bir endişeyi” gizlemiyor alıcının endüstriyel bir grup değil, fırsatçı bir yatırım fonu olması nedeniyle, Zegona’nın Telecable ve Euskaltel’de olduğu süre boyunca iş gücü ayarlamaları yapmadığı gerçeğine tutunmaya çalışıyorlar.

Vodafone Grubu zaten açıklamıştı 11.000 kalkışla küresel iş gücünü azaltma niyeti dünya çapındaki iştiraklerinde. Ancak İspanyol sendikaları, bu kesintilerin (en azından spesifik olarak) Vodafone İspanya’yı etkilemeyeceğine ve bu kesintilerin Birleşik Krallık, İtalya, Almanya, Hindistan, Mısır ve Macaristan’da yoğunlaşacağına dair garantiler almıştı.

İspanyol yan kuruluşunun sendikaları bu konuda uyarıyor Öncelik yeni bir toplu sözleşme müzakeresi yapmak veya mevcut toplu sözleşmeyi yeniden uzatmak, Uzatma süresi 31 Aralık’ta doluyor. Ancak Vodafone İspanya’nın mevcut yönetiminin sadece birkaç aylığına Zegona’ya satışın 2024’ün ilk çeyreğinde tamamlanmasını beklemesi ve yeni yönetim de Zegona’nın bu işi devralacağı göz önüne alındığında, artık herhangi bir konuda pazarlık yapmakta zorluk yaşıyorlar. o zamana kadar komutayı devralma.

Turuncu-MM, çıkış yok… şimdilik

Uzun zamandır beklenen Orange Spain ve MásMóvil’in birleşmesi Brüksel’den onay bekliyor ve koşulların ne olduğunu biliyor (çareler) vermeyi emreder Tamamşirketleri bazı varlıklardan kurtulmaya zorluyor. Şirketler, Avrupa Komisyonu’ndan onayın yıl sonundan önce geleceğini ve operasyonu 2024’ün ilk çeyreğinde kapatabileceklerini varsayıyor. MásMóvil birliği raydan çıkıyor çünkü koşullar çok ağır. Vodafone İspanya, MásMóvil ile birleşme müzakerelerini sürdürmeye istekli olacak Ayrıca.

Şimdilik, üzerinde anlaşmaya varılan ve Brüksel’de üzerinde çalışılan operasyon olduğu kabul ediliyor. Ve Orange şu anda bu konuda ısrar ediyor MásMóvil ile yapılan sendika anlaşması herhangi bir işçi ayarlaması öngörmüyor birleşmeden sonraki üçüncü yıldan itibaren beklenen yıllık 450 milyon Euro’luk sinerjinin yalnızca ölçek ekonomileri ve sanayi planı tarafından üretildiğini belirtti.

Ancak sektör ve sendikalardan gelen kaynaklar, Orange-MásMóvil sendikasının ardından orta vadede operasyonların yeniden düzenlenmesi için işgücünde kesinti yaşanacağını varsayıyor. İlgili şirketlerin iç kaynakları da, birleşen grubun kendi stratejisini geliştirme ve olası işten çıkarmalar da dahil olmak üzere gelecekte düşündüğü her türlü yeniden yapılanmayı uygulama gücüne sahip olacağının farkında.

“Olası iş gücü düzenlemelerinin birleşme anlaşmasına açıkça dahil edilmemesi normaldir. Ancak operasyon kapatıldığında, fazla ekipman olacağı ve şirketin ne yapılacağına karar verme kapasitesine sahip olacağı inkar edilemez.” Sendika kaynakları itiraf ediyor. “Muhtemelen kısa vadeli çözümler yok, ancak Brüksel’in dayattığı çözüm yollarına bağlı olarak istihdamda ayarlama ihtiyaçları şu ya da bu şekilde olacak.”

Telefónica emeklilik planı

Telefon hazırlanmak yeni bir teşvik izin planı İspanya’daki personeli azaltmak. Şirket, en fazla 5.000 işçi için (2.500 ila 3.000 arası çalışanın işten ayrılması beklentisiyle birlikte) gönüllü işten ayrılma programının uygulanmasına ilişkin sendikaları önümüzdeki hafta resmi olarak bilgilendirmeyi planlıyor. Grupta 2016 yılından bu yana yürütülen önceki üç çıkış programına eklenen yeni düzenleme, grubun 8 Kasım’da sunulacak olan 2023-2026 yeni stratejik planının bir parçası olacak.

Ve Telefónica’da hissedar değişikliğinin ortasında gelen yeni bir işçi düzenlemesi Suudi Arabistan’ın ortaya çıkışı sermayesinde (%9,9 ile ilk hissedar olma hedefiyle) ve Hükümet İspanyol ortaklardan oluşan yeni bir çekirdek kadroyu yeniden inşa etmekile beyaz şövalye olarak halka açık şirket Sepi, yeni Suudi hissedarına karşı ağırlık görevi görecek. Telefónica, yeni gönüllü izin programını veya bunun ayrıntılarını etkinleştireceğini resmi olarak onaylamadı, ancak şirket içinde ve dışında bu normal kabul ediliyor.

Telefónica İspanya’daki sendikalar – hâlâ grup yönetiminin kendilerini bilgilendirmek için aramasını bekliyor – yeni stratejik planın tasarlandığı aynı üç yıl boyunca yürürlükte olan yeni bir toplu sözleşmenin müzakere edilmesine öncelik verilmesini talep ediyor. Grubun 2024-2026 yılları arasında orta vadede işgücünün çalışma koşullarını garanti altına alması amaçlanıyor. Sendikal örgütler, yeni bir izin planının uygulanması durumunda tüm ayrılmaların isteğe bağlı olmasını talep ediyor.

Alakalı haberler

Telefónica, iş ilişkisinin bireysel olarak askıya alınmasına yönelik üç plan uyguladı (PSI) 2016’dan bu yana İspanya’da işgücünü yaklaşık 11.900 çalışan azalttı ve bunun gruba ayrılmaları kolaylaştırmak için yapılan ödemeler için yaklaşık 6,8 milyar avroluk bir maliyeti oldu (%68’e kadar işten ayrılan işçiler için 65 yaşına kadar ödeme) maaş, Sosyal Güvenlik primi ve ayrıca sağlık sigortası ve emeklilik planına katkılar).

Daha önceki iş gücü ayarlamalarında işçinin yaşı, teşvikli işten ayrılma teklifi için temel bir kriter olarak geçerliydi.Bu vesileyle şirketin hedefi, hastalık izninin temel nedeninin otomatikleştirilecek veya otomatik hale getirilecek faaliyetlere odaklanmasıdır. Önümüzdeki yıllarda söndürülecek olan eski bakır şebekesinin önümüzdeki nisan ayında kesin olarak kapatılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir