Çalışan maaşları bu yıl yöneticilerin maaşlarından daha fazla artacak

Yıl başlıyor ve iş adamlarının büyük bir kısmı her yıl yöneticilerine aynı çağrıyı tekrarlıyor, şunu ya da bunu uygulamalarını emrediyor. maaş zammı Ocak ayının ilk maaş bordrosundaki şablonlarına. İşçilerin büyük çoğunluğuna 2024’te arasında değişen bir maaş artışı verilecek. %3 ve %4Ancak alt kademedeki çalışanlar üst kademeye, yöneticiler ve orta düzey yöneticiler ise alt kademeye daha yakın olacaktır.

Bu, danışmanlık firmasının maaş görünüm raporunun çizdiği projeksiyondur CeinsaYaklaşık 500 şirketin maaşları temel alınarak hazırlanmış ve sonuçları EL PERIÓDICO tarafından ileri sürülmüştür. Hesaplamaları, maaşların fiyat seviyesinin üzerine çıkarak gelir kaybının ataletini kıracağını öngörüyor. satın alma gücü Enflasyon krizinin başlangıcından bu yana yaşananlar. Eğer 2023 bu anlamda maaşların bir kısmının TÜFE’nin üzerine çıktığı bir geçiş yılı olsaydı, Ceinsa’nın öngörüleri 2024’te maaş bordrolarının çoğunluğunun fiyatları aşacağını ortaya koyuyor.

Son panelinde 2024 yılı ortalama enflasyonunu öngören Funcas’ın tahminlerine göre %3,2, tüm profesyonel kategorilerin satın alma güçlerinin ortalama olarak korunduğunu görecektir. Her ne kadar sıradan çalışanlar yöneticilere göre daha fazla iyileştirme alanına sahip olsa da.

Her 10 şirketten sekizi, 2024 yılında çalışanlarına uygulayacakları ücret artışının ne olacağına ya karar vermiş ya da ana hatlarını çizmiş durumda.Bu nedenle Ceinsa, tahminleri ile yıl sonu verileri arasında çok az fark olmasını bekliyor. Temel işçiler için tahmin, maaş bordrolarının şubat kadar artacağı yönünde: %3,9ardından bir %3,5 orta düzey yönetimin ve %3,25 yöneticilerden. Yani daha önceki ekonomik döngülerde yaşananların aksine, maaşların aşağıdan ziyade yukarıdan hızlandığı bu dönemde bundan en çok ‘sıradan işçiler’ yararlanıyor.

Ceinsa verileri de diğer göstergelerle aynı yöne işaret ediyor ve ücret eşitsizliğinin halihazırda düşüşte olduğu tezini destekliyor. Gözlemevi CaixaBank Araştırması Bankacılık kuruluşunun yerleşik olduğu yüz binlerce maaş bordrosundan derlenen kendi rakamlarını yakın zamanda güncelleyerek 2023’ün ücret aralığı en çok girenler ile en az azalanlar arasındadır. Her iki grup arasındaki mesafe önemli kalsa da, şu anda tarihin en düşük seviyelerinde; daha az satın alma gücüne sahip çalışanlar, diğerlerinin yanı sıra, hükümetin son beş yılda asgari ücrette yoğun artış politikasından yararlanıyor.

Ceinsa ortalama olarak maaşların 2024 yılında %3,5 oranında artacağını tahmin ediyor. Bu oran, %3,7 olan 2023 tahmininin biraz altında ve diğer çalışma kuruluşlarının tahminleriyle örtüşüyor. Örneğin, CaixaBank Research’e dönecek olursak, 2023 için kaydedilen son veri, maaş bordrolarında da yıllık %3,5’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

Özel sektörde kamu sektörüne göre daha fazla maaş artışı

Çalışma Bakanlığı’nın konuyla ilgili derlediği resmi istatistiklere göre Toplu sözleşmelerKararlaştırılan ücret artışı 2023’ü de %3,5 seviyesinde kapattı. Her ne kadar yeni sözleşmeler yönetim ile sendika liderleri arasında toplu iş sözleşmelerinde mutabakata varılan aralıklara göre %4,1 gibi daha yüksek artışlarla imzalanıyor. 2024 yılı için sosyal aktörler arasında ikili anlaşmaya varılan baz artışı %3’tür.

Alakalı haberler

Ceinsa verilerine dönecek olursak, şirket büyüklüğüne göre ücretlendirmeden en fazla yararlanacak olanlar büyük şirketler ve orta ölçekli şirketler olacak. 100’den az çalışanı olan şirketlerin çalışanlarının bu yılki tahmini maaşlarının %3,4 oranında artacağı yönünde; 100 ile 500 arası çalışan, %4,1; 500 ile 1.000 arası çalışan, %2,8; ve 1.000 çalışandan %3,7.

Planlanan artışlar özel sektör için düşünülenlerden daha yüksek olacaktır. sektör halk. Yönetimin sendikalara yönelik taahhüdü kamu maaş bordrolarını %2 oranında artırmaktır. 2022-2024 yılları arasındaki TÜFE’nin o dönemde biriken artışlardan yüksek olması durumunda bu yüzdeye bir yüzde 0,5 daha eklenebilir. Her ne kadar maaşı memurlar Hükümet, 2023 yılının son Bakanlar Kurulu’nun torba kararında kamu çalışanlarının maaşlarının yeniden değerlendirilmesine yer vermediği için 2024 yılı donmaya başladı. Yürütme’nin kamu taahhüdü, söz konusu artışın geriye dönük olarak 1 Ocak’a kadar uygulanması yönündedir ve bunun Devletin yeni genel bütçelerine dahil edilmesi için çalışmaktadır; halen müzakere ve işleme tabidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir