Çalışma hayatı raporunu indiren birçok işçinin başına neler geliyor: Hala görünmüyor

Unai Sordo sendikası yaptığı açıklamada, iş hayatı raporları mevzuatın “zaten aşılmış olan parametreleri” ile yürütülmeye devam edilmesi yarı zamanlı işlerle ilgili.

Yani belirtilen dönemler yarı zamanlı Sendikaya göre, katkı süresinin “hafifletilmesine” yol açacak şekilde, tam gün eşdeğerine “dönüştürülmüş” görünüyorlar.

Bu nedenle CCOO, Sosyal Güvenlik’in mevcut mevzuatta temel referans olarak belirlenen kayıt dönemlerine ilişkin verileri de içeren bilgileri güncellemesi konusunda ısrar etmektedir. Yarı zamanlı sözleşmeli kişilerin faydalarını belirlemek.

Sendika açısından, mevzuatın “bir düzenlemeyi kapsaması çok uzun sürdü” yarı zamanlı istihdam olgusunun adil bir şekilde ele alınması“, dolayısıyla çoğunlukla kadınlar olmak üzere yarı zamanlı katkıda bulunan kişiler uzun bir süre çifte cezayla karşı karşıya kaldı: bu ceza, daha düşük maaşlardan ve katkı tabanlarından ve çalışılan sürelerin yalnızca kısmi olarak dikkate alınmasından kaynaklanıyordu.

cümleler Avrupa Birliği Haber Divanı (TEU) ve Anayasa Mahkemesi’nin (TC) sırasıyla 22 Kasım 2012 ve 14 Mart 2013 tarihli kararları, Hükümet ile Kraliyet Kanun Hükmünde Kararname yoluyla bir sosyal diyalog anlaşmasını mümkün kıldı. 11/2023, CCOO’ya göre hala “eksik” olmasına rağmen önceki durumu iyileştiren “küresel önyargı katsayısı” oluşturuldu.

TAKİ ve TC’nin 2019’da yayınladığı iki yeni karar, işçinin yarı zamanlı işlerde çalışması durumunda, emeklilik maaşının düzenleyici esasına uygulanan yüzdeyi belirlerken, çalıştıkları sürelerin dikkate alınması gerektiğini ortaya koydu. Günün uzunluğuna bakılmaksızın yarı zamanlı sözleşmeyle görevde kaldı.

Alakalı haberler

Bu taraftan, yarı zamanlı sözleşmeler ile tam zamanlı sağlananların sosyal koruması tamamen eşitlenecektir emeklilik tutarının belirlenmesi amacıyla, her durumda alınan algılara atıfta bulunulur.

CCOO, Sosyal Güvenlik tarafından hem 2013 hem de 2019 yılındaki TC doktrininin yayımından bu yana uygulandığına dikkat çekiyor ancak Genel Sosyal Güvenlik Kanunu metni ancak 2023 emeklilik reformuyla güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir