ÇALIŞMA İZNİ | İşçilerin ruh sağlığı için 15 günlük çalışma izni böyle işliyor

Milletvekilleri Kongresi Genel Kurulu 28 Mart’ta oybirliğiyle onaylandı (340 olumlu oy) Kanun Dışı Teklif (PNL) Daha Fazla Ülke Hükümete işçiler için iki haftaya kadar çalışma izni vermesi çağrısında bulundu kendi canına kıyma riskiyle karşı karşıya olan insanların arkadaşları.

Sonunda PSOE, Unidas Podemos, Más País, Ciudadanos ve PNV’nin desteğiyle işlem değişikliği yönünde oy kullanan PNL şunu soruyor: “Sosyal diyalog çerçevesinde”bu izin “analiz edilmiş ve kabul edilmiştir”, böylece “yakın risk içeren belirli durumlarda” intihar düşüncesi olan bu kişiler “eşlik edilebilir ve ilgilenilebilir.”

Özellikle orijinaline çok benzeyen ve 16 Mayıs’ta yürürlüğe giren girişim, iznin sağlık mesleği mensupları tarafından verilmesini öneriyor (doktor veya psikolog) yüksek intihar riski durumunu ele alan ve yüksek intihar riski taşıyan kişilerin bakım ve refakatçi olmayı talep edebilecekleri.

Alakalı haberler

Bu sayede hastanın belirleyeceği refakatçi/bakıcıya, hastalık nedeniyle yüksek riskli durumda izin verilmiş olacaktır. maksimum 15 gün. Ayrıca bu izin, refakatçinin maaşından vazgeçmesi anlamına da gelmemektedir.

Rakamlara göre Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE), İspanya’da doğal olmayan ölümlerin ilk nedeni intihardır. Her yıl toplam 4.000 kişi bu nedenle hayatını kaybediyor, bu da günde ortalama 11 kişi anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir