Calviño, 18’inde bankalara ipotek sahiplerine yardımı genişletme çağrısında bulundu

uzun zamandır beklenen arasındaki toplantı Devlet ve bankalar Zaten bir tarih var. Ekonomi başkan yardımcısı, Nadia Calvinoüçünü çağırdı işverenler bankacılık -AEB, CECA ve Unacc- bir sonraki adım 18 Aralık sabahın ortasında (planlarda son dakika değişikliği olmadığı sürece), departmanlarının ve sektörün karşılaştığı sorunlarda ipotek sahiplerine yönelik yardım planının genişletilmesi konusunda onlarla görüşmek Kasım ayında anlaştılar geçen yıldan. Rakamları başvurular ve verilmesi İpotek hafifletme tedbirleri alınıyor çok aşağılık Başlangıçta planlananlara, dolayısıyla Hükümet Başkanı, Pedro Sanchezve Calviño da geçen Temmuz seçim kampanyasında planın kapsamının genişletildiğini bizzat duyurdu. Bu genişleme karşı çıkmak hem İspanya Merkez Bankası hem de bankacılık birlikleri destekler tüketici derneği sonuna kadarhepsi yeni toplantıya çağrıldı.

Başkan yardımcısının gerçekleştirmeyi planladığı yıldız girişimi geliri artırmak maksimum yıllık ortak aileler Düşük gelirli hanelere yönelik ipotek indirimine yönelik İyi Uygulamalar Kurallarından kimler yararlanabilir? orta sınıf. Böylece mevcut durumdan yola çıkacak 29.400 euro (IMPREM’in 3,5 katı) “ortalama gelire” (37.800 euro). Bu gelir ölçeğinin genişletilmesi – aynı zamanda PSOE ve Sumar hükümeti anlaşması– daha fazla hanenin, genişleme gibi kanunda öngörülen yardım tedbirlerinden yararlanmasına olanak tanıyacak yedi yıllık süre ipotek vadesi veya kotayı dondurmak 12 ay boyunca. Temmuz ayında Calviño, 2018’de imzalanan 150.000 avroluk ipotek için bunun şu anlama geleceğini belirtti: ayda 300 euro tasarruf ve yıllık 3.600 euro. Başkan yardımcısı da öngörüyor uzatmak zamanla bastırılması komisyonlar ile erken geri ödeme kredi ve ipotek değişikliği değişkenden sabit oranaBaşlangıçta yalnızca 2023 için planlanmıştı.

Karşılık marjı

İspanya Merkez Bankası’ndan alınan verilere göre, ipotek altındakilere yönelik yardım planı neredeyse 42.800 başvuru Ödemeyi bekleyen borcu olan aileler tarafından Ocak ve Temmuz ayları arasında 5.367 milyon euro, yürürlükteki toplam ipotek kredisi sayısıyla karşılaştırıldığında (%0,4’ten az) ve ayrıca yararlanma koşullarını karşılayan kredilerle karşılaştırıldığında “sınırlı” bir rakam, ancak aynı zamanda önceki Kanun’un talep ettiği talep sayısından “belirgin derecede yüksek” İyi Uygulamalar. Sadece bir Taleplerin %8’i zaten öyleydi onaylıetraftayken %50 öyle küpe çözülecek ve çevresinde %40’ta oldu Reddedilmişesas olarak – söz konusu vakaların %90’ında – gerekliliklerin karşılanmaması nedeniyle.

Yönetici şunu anlıyor ki, ekonomi ve gelişiyor beklenenden daha iyi Geçtiğimiz Kasım ayında başvuruların yapıldığını açıkladı tahmin edilenden daha düşük (bir noktaya kadar konuştu milyon ev İspanya Merkez Bankası daha sonra gerçekte beklenen sayıyı 200.000 civarına düşürse de potansiyel olarak yararlanıcılar olmuştur. Taleplerin azalması, provizyonlar aracılığıyla alınacak önlemlerin bankalar açısından maliyetinin de daha düşük olması anlamına geliyor; bu nedenle Economía, bunların marjları var yararlanıcıların gelir kriterlerinin, hesaplarında başlangıçta planlanandan daha fazla bozulma yaşanmadan genişletilmesi.

Beklenenden daha iyi

Alakalı haberler

Tam tersine her ikisi de İspanya Merkez Bankası Başkanı, Pablo Hernández de Cos, bankaların temsilcileri planı genişletmeyi reddettiklerini gösterdi. “Ekonomi işe yaradı düşündüğümüzden daha iyi istihdam ve GSYH açısından gecikmiş ödeme Bu kontrol altında şu anda. Önleyici bir tedbir olması ve kanunun yürürlüğe girmesinden bu yana henüz bir yıl geçmesi nedeniyle, bize göre bu kanunun yürürlüğe girmesi gerekiyor. daha fazla zaman bırak kesin önlemler veya sonuçlar almadan önce çalışmaktır” diye savundu Antonio Romerodernek hizmetleri müdürü NANEbu Pazartesi saat İber Basın Finans ForumuEL PERIÓDICO’nun yayıncılık şirketi. “Kodu değiştirmeyi öneren veya kolaylaştıran nesnel unsurların olduğu görünmüyor. Kodun değiştirildiği gerçeğine sadık kalmalıyız. ihtiyacı olanlara cevap veriyor gelecekte ihtiyaç duyabileceklere gönül rahatlığı sağlıyor” diye paylaştı. Maria Abascal, genel müdürü AEB.

Calviño’nun fikirlerini değiştirip değiştiremeyeceğini zaman gösterecek. Ve bu önemli bir konudur: katılım İyi Uygulama Kurallarına göre gönüllü kuruluşlar için (kuruluşlar tarafından bir kez abone olunmuş olsa da, bunların uyum zorunludur). Elbette Hükümetin bu ihtimali her zaman vardır. yasa çıkarmaya karar vermek bankanın kodu yeniden açmayı reddetmeye devam etmesi durumunda. Calvino zaten haziran ayında denedim Planın uzatılması planlandı ancak banka işverenleri, Asufin ve yaşlı temsilcilerinin de hazır bulunduğu gergin toplantıda vali planı durdurdu. Önümüzdeki 18’inci Pazartesi günü toplantı yapıldı. başlangıçta Eylül ayı için planlandıancak sonunda ertelendi çünkü Ekonomi Bakanlığı, Bakanlar Kurulu’nun teşvik etmek istediği değişiklikleri onaylamaya hazır olmadığını anlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir