Calviño, EIB’ye seçildikten sonra Hükümetten ayrılacağı tarih konusunda spekülasyon yapmayı reddediyor

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı ve Ekonomik İşler Bakanı, Nadia Calvino, Hükümetten ne zaman ayrılacağına ilişkin spekülasyonları reddetti, bu Cuma gününden sonra Avrupalı ​​meslektaşları onu Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) başkanı olarak seçti. Calviño, geçişin nasıl gerçekleşeceğini görmek için kurumla temasa geçmedikleri için Hükümetten ayrılış tarihi hakkında spekülasyon yapmanın hâlâ “erken” olduğunu düşünüyor.

“Herhangi bir spekülasyon yapmak için henüz erken, çünkü ancak şimdi karar verildikten sonra Banka ile iletişime geçmeye başlayacağız, prosedürlerin ayrıntılarını göreceğiz ve bu konuda hangi seçeneklerin bulunduğunu göreceğiz.” diye güvence verdi. AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında. Sánchez, Calviño’dan görevi çok fazla aceleyle devralmayacağını zaten ima etmişti, çünkü Calviño’nun EIB başkanlığı resmi olarak 1 OcakBaşkana göre transferin gerçekleşmesi “birkaç ay” sürebilir.

Aylar süren belirsizliğin ardından, AB ekonomi ve maliye bakanları (Ecofin) bu Cuma günü yaptıkları bir çalışma kahvaltısında, 1 Ocak 2024 itibarıyla Werner Hoyer’in EIB başkanlığına getirilmesini Calviño’ya seçtiler. İspanyollar bu pozisyon için Danimarkalılarla yarıştı komiser Margrethe Vestagereski İtalyan maliye bakanı Daniele FrancoLehçe Teresa Czerwinska ve İsveçliler Thomas Ostro. Ancak kararın yine de kurumun yönetim kurulu ve yönetim kurulu (bakanların kendileri) tarafından onaylanması gerekiyor. resmi prosedür EFE’ye konuşan Avrupalı ​​kaynaklara göre bu kapı birkaç gün içinde kapatılabilir.

Belçika Maliye Bakanı Peter Van PeteghemÜlkesi, EIB yönetim kuruluna geçici olarak başkanlık ederek seçim sürecine öncülük eden, yönetim kurulu toplantısının şu tarihte yapılacağını belirtti: gelecek çarşamba Sürecin süresini belirtmese de yeni başkanın göreve gelmesi için sürecin zamanında sonuçlanması gerektiğini vurguladı. önümüzdeki 1 Ocak.

Kart değişimi

Alakalı haberler

EIB başkanlığına aday gösterilmesi ile EIB’ye ev sahipliği yapacak şehrin seçilmesine yönelik sürecin devam etmesi arasında olası bir kart değişikliği olup olmadığı soruldu. Calviño, Madrid’in tercih ettiği gelecekteki Avrupa kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı ajansı (AMLA) teklifini reddetti. “Her biri seçim süreçleri Onlar bağımsızdır” dedi. Başkan yardımcısı, Hükümetin “ilk andan itibaren” adaylığa olan bağlılığını savundu. İspanyol başkenti içerisinde sonuçlanması beklenen seçim sürecinde önümüzdeki altı ay, AB Konseyi’nin Belçika başkanlığında.

Ekonomik İşler başkanının görüşüne göre, Madrid “bir optimal karargah AMLA’nın kurulması için” ve yalnızca “rekabet gücü veya finansal ortamla ilişki açısından” özellikleri nedeniyle değil. Yeni Avrupa mevzuatının sonucu ne olacak ve Avrupa Birliği’nde ve hatta dünya çapında en çok saygı duyulan mevzuatlardan biridir” diye vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir