Calviño, İspanya’nın dijitalleşmedeki kayda değer gelişimini ve Avrupa’daki liderliğini vurguladı

Ekonomik İşler ve Dijital Dönüşümden sorumlu ilk başkan yardımcısı ve bakan vekili Nadia Calviño şunları vurguladı: İspanya’nın dijitalleşme ve bağlantının tüm boyutlarında “dikkate değer” ilerlemesiBu da ülkenin bu konuda Avrupa Birliği’nin büyük ekonomilerinin “başında” kalmasını sağlıyor.

İlkinin yayınlanmasına tepki olarak Dijital On Yılın Durumu raporuAvrupa Komisyonu tarafından bu Çarşamba günü yayınlanan Hükümet’in ekonomi temsilcisi, elde edilen sonuçların şunu doğruladığına dikkat çekti: İspanya topluluk ortalamasını aştıbunu gündemin yayılmasının meyvesine atfediyor ‘Dijital İspanya’.

“Raporda şunlar belirtiliyor Ülkemizin dijital dönüşümün, dijital becerilerin, altyapının ve bağlantısallığın tüm boyutlarında kayda değer ilerlemesişirketlerin ve kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi” dedi.

Calviño’nun da vurgulamak istediği gibi İspanya Fiber dağıtımı, 5G ve dijital kamu hizmetlerinde “ön planda” Avrupa Birliği’nde. Aynı şekilde Brüksel’in, İspanya’nın demokratik değerlerini ve haklarını koruyan hümanist dijitalleşmeyi teşvik etme konusunda “dünya öncüsü” olarak tanımladığı Dijital Haklar Şartı’nı öne çıkardığını vurgulamak istedi.

Dijital On Yılın Durumu hakkındaki bu ilk rapor, hem bir bütün olarak AB’nin hem de Üye Devletlerin Avrupa’nın dijital geçiş alanındaki 2030 hedeflerine yönelik performansının bir değerlendirmesini içeriyor.

Alakalı haberler

Belge, İspanya’nın kaydettiği ilerlemeyi takdir ediyor Hem dijital altyapının hem de elektronik yönetimin “ön saflarında” ve AB’de dijital kamu hizmetleri”, çünkü çok yüksek kapasiteli ağlarda “topluluk ortalamasının çok üzerinde” (%73’e karşı %93).

Ancak Avrupa Komisyonu, İspanya’yı 5G kapsama ağlarının konuşlandırılmasını hızlandırmaya ve kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesinde “çabaların iki katına çıkarılmasını” istedi Sağlık gibi “tam kapsam sağlanana kadar” daha fazla sağlık hizmeti sağlayıcısının elektronik hasta kayıtlarına erişimini kolaylaştırmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir