Crevillente, İspanya’da faturadan tasarruf etmek için güneşi paylaşan ilk belediye

Herkeste yok Güneş panellerinin kurulumu için 6.000 euro herhangi biri Elektrikli araba satın almak için 20.000. Mesela annemin dul maaşıyla bu masrafları yapmak aklında yok. O paraya sahip olmayanlar da var, harcamak istemiyorama aynı zamanda yaşayanlar da var. mahalle topluluğu Kim kendi binasına veya bulunduğu bir bloğa plaka takmak istemez ki? konulamazlar. Bu sözler birinden değil iklim inkarcısıancak tam tersi, bunlara karşılık gelirler Joaquin MasEnerji Grubu CEO’su Enercoopşuradan oluşturuldu: ilk İspanyol enerji topluluğu Crevillente’de (Alicante) bulunan ve modeli aynı zamanda enerji geçişine dayanan adil “Çok övülen enerji geçişi Güçlü bir şekilde asimetrik ve dengesiz oluyor çünkü tüm vatandaşlar aynı şekilde seyahat etmiyor ve bu aynı zamanda sosyal olarak sürdürülebilir” diye açıklıyor Mas.

Bu hedefle Kasım 2019’da proje doğdu. enerji üretimi “stratejik” bir şey 30.000 nüfuslu belediyede. Bu, Avrupa Birliği çatısı altında yapıldı, çünkü o zamanlar ulusal bir mevzuat çerçevesi yoktu (gerçi bu yıl yapıldığı için bu da karmaşık değildi). Mas, “Daha önce yenilenebilir projeler ekolojik bir anahtarla algılanıyordu, Ukrayna’daki savaştan sonra da bu algımız ekonomik oldu çünkü Avrupa’nın kendi enerjisi olmadan yaşanamayacağını anladık” diye ekliyor.

Böylece kuruluma başladılar üretim noktaları (güneş panelleri) şehrin farklı yerlerinde. Bugün var yedi öz tüketim tesisi bir çadırın içinde yer alıyor otoparkbir kapağında çok amaçlıiçinde Spor MerkeziA müzeiçinde gündüz merkezitribünlerde Futbol sahası ve hatta bir okul öncesi ve ilkokul. Mas, “Bu o kadar da yeni bir şey değil” diyerek konuyla bir paralellik kurmayı savunuyor. Kent bahçelerisahiplerinin evinden birkaç metre uzakta bulunan ve iki bölüme ayrılan Kafes böylece her kişiye bir görev atanır parsel. “Enerji topluluklarında da durum aynı, ancak bunun yerine portakal yetiştiriyoruz, kilovatsaat yetiştiriyoruz. Bazen aç olmadığım için tüketmiyorum, böylece domateslerimi komşuma verebilirim ya da manavdaki fiyatından daha ucuza satabilirim. Bu teknolojiyle öz tüketimle yapılıyor blok zinciri” diye açıklıyor.

Topluluğa katılmak isteyen kullanıcılar Herhangi bir başlangıç ​​yatırımı yapmalarına gerek yokturancak elde edilen tasarrufların bir kısmı şu amaçlarla kullanılıyor: kurulumu finanse etmek. ‘Kullanım başına ödeme’ denilen şey budur: elektrik faturası %10 ile %15 arasında olup kredinin itfa edildiği dönemde beş ya da altı yıl “%20 ila %25 arasına yükselecek” diye açıklıyor. Projeye şu ana kadar yatırımlar yapıldı 700.000 (sadece öz tüketim tesisleri) ve bir milyon euro (depolama ve piller eklenirken) tarafından finanse edilir Merkez kırsal bankasıOrihuela’dan, kredinin teminatı olarak tesislerle birlikte.

Toplamda kurulu olanlar var 600 kilowatt güç arasında dağıtılan enerjiyi ‘yetiştirmek’ 600 aile ve kapsama alanıyla birlikte 10.000 tedarik noktasıtoplamın neredeyse %10’u. Burası “laboratuvar” Modelin genişletilmesinin amaçlandığı İspanyolca diğer alanlarözellikle çevresinde belediye meclisleri veya tarım-gıda kooperatifleri çünkü proje başlatmak için ideal bir yasal temele sahipler. Enercoop’un sahip olduğu 15 projebirçoğu bölgede yer alıyor Valensiya Topluluğugibi Santa Pola, IVI veya Villalonga; ama aynı zamanda Gran Canarias, Kastilya La Mancha veya Galiçyabu son durumda, vekillikte Ourense.

Alakalı haberler

Öz tüketimin yanı sıra Crevillente’de halihazırda kurulular ‘yer’ adı verilen iki büyük fotovoltaik santral, belediyenin eteklerinde Yenilenebilir elektrik üretin ve faturayı düşürün. Bu tür üretim ile öz tüketim arasındaki fark yasaldır çünkü öz tüketim, elektrik üretiminin tabi olduğu sabit maliyetlerin çoğundan muaftır. Ama bu son olmayacak. Topluluğun “önümüzdeki aylarda” açıklayacakları büyük bir yatırımla ve aynı zamanda gelecekte de büyük bir yatırımla ilgili acil planları var. talep yönetimi.

“Şimdiye kadar pek çok üretim tesisleri Birlikte anahtar ve onları az çok çalıştırıyoruz tüketime bağlı sahip olduğumuz şey. Üretimi talebe göre uyarladık. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının kitlesel girişiyle birlikte elektrik sistemi de kaçınılmaz olarak değişmek zorunda kalacak. nesile talep getirmek itibaren depolama, piller, elektrikli araç. Ve bilgisayarlar bunu yapacak. Pazarlama şirketinize elektrikli bir aracınızın sabah boyu fişe takılı olduğunu ancak normalde hafta içi arabayı almadığınızı söyleyeceksiniz ve markete gitmek zorunda kalmanız durumunda sizi her zaman %20 pil ile bırakmasını söyleyeceksiniz. hastane. Böylece talebin nesile aktarılması sağlanacaktır” diye ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir