Danimarka ve Norveç, İsveç’teki işçilerin Tesla’ya karşı grevine katıldı

Felç eden sadece kar değil Tesla’nın. O İş sorunu altı hafta önce bildirildi İsveç son saatlerde senaryoda yeni bir değişiklik yaptı; dünyanın en büyük iki sendikasından biri Danimarka Ve Norveç katıldıklarını duyurdular protesto otomobil şirketine karşı çıkacaklarını ve ihracatlarını engelleyeceklerini elektrikli araçlar.

Danimarka ve Norveç’in desteği Tesla’nın İskandinav nabzını yoğunlaştırıyor ve tartışmalı iş adamı kurucu ortağı ve CEO’su üzerindeki baskıyı ikiye katlıyor Elon Musk. Ve Amerikalı üretici Norveç’te, her şeyin başladığı yer olan İsveç’te sattığı arabanın yaklaşık iki katı kadar araba satıyor.

24 Ekim’de 130 İsveçli Tesla tamircisinden oluşan bir grup kendilerini ilan etmeye karar verdi. çarpmak firmanın bir anlaşma üzerinde anlaşmayı reddetmesi göz önüne alındığında toplu iş sözleşmesi İşçilerin temel haklarını tanıyan, asgari ücret, çalışma saatleri veya emekli maaşları. İş yasalarının olmayışı, İsveç’teki çalışanların neredeyse %90’ının işverenler ve sendikalar arasında kararlaştırılan bu mekanizmaya bağlı olduğu anlamına geliyor.

Tesla’nın reddetme tutumu bir tepki dalgası yarattı öfkeAma aynı zamanda işçi dayanışmasının da. Ve bir kartopu gibi, protesto büyüyene kadar büyümeye devam etti. Stevedores, elektrikçiler, işçiler ve İsveç’in en büyük sendikası IF Metall, üreticinin üretimin durdurulması korkusuyla üretimin durdurulmasına katıldı. arabalar tehlikeye atacak bir emsal teşkil ediyor Işçi hakları.

Danimarka ve Norveç’ten destek

Bu dayanışma Aynı zamanda ulusötesidir. Danimarka’da işçiler komşu ülkede olup bitenleri korkuyla izliyor. Bu nedenle en çok üyeye sahip olan 3F sendikası Salı günü hem kendi hem de nakliyeciler Sürücüler Tesla araçlarını çeşitli servis merkezlerinin bulunduğu İsveç’e taşımayı bırakacak.

“Şu anda maaş alıyorlar savaş inanılmaz derecede önemli. 3F Transport’un başkanı Jan Villadsen, bizden destek istediklerinde elbette katılırız” dedi. Sendika lideri ayrıca Musk’a bir mesaj bıraktı: “Dünyanın en zengin insanlarından biri olsanız bile, bunu yapabilirsiniz’ Kendi kurallarını koyma. konusunda bazı anlaşmalarımız var. çalışma piyasası Kuzey ülkelerinde ve burada iş yapmak istiyorsanız buna uymak zorundasınız.

İskandinav ülkesinin en büyük özel sektör sendikası olan Norveç sendikası Fellesforbundet, bu Çarşamba günü kendilerinin de protestoya katılacağının güvencesini verdi. Böylece 20 Aralık’tan itibaren İsveç pazarına yönelik Tesla otomobillerinin sevkiyatını engellemeye başlayacaklar. Sendika örgütü bununla “Tesla’ya açık bir sinyal” göndermeyi planladığının güvencesini verdi. Temsilcisi Joern Eggum, “Toplu sözleşme talep etme hakkı çalışma hayatımızın bariz bir parçası ve Tesla’nın kenarda kalmasını kabul edemeyiz” dedi.

Musk sendikalara karşı

Alakalı haberler

28 Kasım’da, yani işçi isyanının başlamasından neredeyse bir ay sonra Tesla bir sunum yaptı. şikayet “İsveç Ulaştırma Ajansı aracılığıyla İsveç Devleti’ne” karşı çünkü kamu posta çalışanları da greve katılmaya karar verdi ve plakaların teslimini engelledi, bu da yeni araçların satışını imkansız hale getirdi.

Musk grevleri “çılgınlık” olarak nitelendirdi. Geçen hafta düzenlenen bir etkinlikte, “Sendika fikrine katılmıyorum. Sadece lordlar ve köylüler tarzı bir şey yaratan hiçbir şeyden hoşlanmıyorum” dedi. sendika karşıtı politikalar Teknoloji devleri arasında yaygındırlar Silikon Vadisiitibaren Amazon ile Google.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir