DBRS, affedilme nedeniyle Generalitat’ın borcunun görünümünü iyileştiriyor

Koşmadan önce, ERC’nin sosyalistlerle 15 milyar avroyu affetme anlaşmasıGeneralitat’ın bölgesel likidite fonuna olan borcunun %20’si (F.L.A.) Katalan hesapları üzerinde olumlu etkiler yaratmaya başlıyor. Ajans DBRS Sabah Yıldızıpasif notunu korumasına rağmen iyileştirme kararı aldı görünümü ‘durağan’dan ‘olumlu’ya çevirdi bu genellikle bir adım öncesindedir derecelendirmeyi iyileştir. Anlaşma şartlarına göre bu tedbir, Hükümetin 30 Eylül itibarıyla borcu 71 milyar 308 milyon olan FLA’yı yüzde 84,4 oranında tamamen tasfiye etmeyi beklediği 2033 yılına kadar 1 milyar 300 milyon civarında faiz tasarrufu anlamına gelecek. Generalitat’ın toplam yükümlülükleri.

Ajans, ERC-PSOE’nin Pedro Sánchez’in atanması için imzalanmasını umduğu anlaşmaya dayanıyor. Katalan yönetiminin yükü hafifletildi ve “daha iyi mali beklentiler.” DBRS şuna inanıyor: mali kurallara dönüş Euro Bölgesi’nde parantezden sonra bütçe açığı %0,1 olarak belirlendi Özerklikler için gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) belirlenmesi, kamu hesaplarındaki hedeflere ulaşılmasına katkı sağlayacaktır. Ajansın vurguladığı bir diğer faktör ise ekonomik büyüme Katalonya’da 2023’e kıyasla “düşük” ama “istikrarlı” olacak.

Ajans, Katalonya’nın borcunun 2016’dan bu yana kaydettiği iyileşmeyle desteklendiğini doğruluyor. devletten mali destekBu da “yeniden finansman risklerini önemli ölçüde azaltır.” Ajansın görüşüne göre, Generalitat ile merkezi yürütme organı arasındaki ilişkiler “güçlendirildi” yavaş ama istikrarlı bir şekilde son birkaç yılda.” Ve her ne kadar konu bağımsızlık bir tema olarak kalıyor “Orta ve uzun vadede yapısal” ve gerginlikler yeniden yüzeye çıkabilir, Her iki hükümet arasındaki mali ve kurumsal ilişkiler “önemli ölçüde bozulmayacak.”

Sınıf iyileştirme

DBRS Mornigstar, Katalonya’nın kredi notunu doğruladı Borç affı mekanizması devreye girdiğinde iyileşecekBu da finansal yükte önemli bir azalma sağlayacak, aynı zamanda Generalitat ile merkezi yürütme arasındaki siyasi ve kurumsal ilişki “normalleşmeye doğru” yönelmeye devam ediyor. Kredi puanının iyileştirilmesine yardımcı olabilecek diğer değişkenler, topluluğun bu seviyeye ulaşmak için önlemler almaya devam etmesidir. bütçe dengesi ya da İspanya Krallığı’nın notunun ‘A’ “durağan” olarak yükselmesi.

Kuruluş, af anlaşmasının uygulanmaması ya da anlaşmanın özellikleri veya büyüklüğünün bozulması halinde görünümün kötüleşeceği konusunda uyarıyor “Borçların hızlı ve önemli ölçüde silinmesi için yetersizler.” Ve Generalitat’ın notu bile düşürülebilir Her iki hükümet arasında gerilim artarsa ve bu, özerklik için daha az mali destek anlamına geliyor veya “Katalan hesaplarında yapısal bir bozulma, açıkların hızla artması ve borç göstergelerinin sapması” anlamına geliyor.

DBRS, hangi Generalitat’ın borcundaki önemsiz tahvil etiketini kaldıran ikinci kişi olduGeneralitat’ın borç notunu 11 Mart 2022’den bu yana istikrarlı bir trendle ‘BBB’ “düşük” seviyesinde tutuyor. Fitch’in Derecelendirmeleri, Katalan Dueda’sındaki çöp etiketini kaldıran ilk kişi, 16 Temmuz 2021’den bu yana görünümü durağan olan ‘BBB-‘ seviyesinde. Moody’s Yatırımcı Hizmeti 22 Temmuz 2022’den itibaren görünümü durağan olan ‘Ba1’ olarak derecelendirildi, bu da onu spekülatif notta tutmak anlamına geliyor; ve sosyal sorumluluk ve yönetişimi ölçen Moody’s ESG Solutions, 3 Kasım 2021 itibarıyla ‘A2’dir.

Alakalı haberler

Bu yıldan itibaren kademeli olarak pazara dönmeyi planlayan Hükümet, 2024’e erteleme kararı aldı. Fikir, prensip olarak gelecek yıldan itibaren toplam borcun %5’i ile başlamak ve daha sonra devam etmekti. 2025, 2026 ve 2027’de sırasıyla %10, %15 ve %20Natàlia Mas’ın yönettiği Ekonomi Bakanlığı’nın Parlamento’da sunduğu bütçe yönergelerine göre rapor.

2012 yılından bu yana Generalitat, piyasaların özerk topluluklara kapanmasını hafifletmek için oluşturulan mekanizmalar aracılığıyla Devleti finansör olarak görevlendiriyor. Bunlardan biri, bütçe açığı hedefini tutturamayan toplulukların ödenmemiş borçlarının amorti edildiği bölgesel likidite fonudur (FLA). Katalan Yönetimi’nin tahminlerine göre 2034 yılına kadar devleti alacaklı olarak tutmaya devam edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir