Dünya petrolünün %40’ını üreten elli şirket, 2050 yılına kadar karbondan arındırma sözü veriyor

Elli şirket, birden fazlasından sorumlu Üretimin %40’ı etraflı Petrolbu Cumartesi günü Petrol ve Gazın Karbondan Arındırılması Şartı’na katıldı, bu girişim AB başkanlığı tarafından teşvik edildi. COP28, Birleşik Arap EmirlikleriVe Suudi Arabistan.

İmzacı şirketler – yarıdan fazlası (bir %60), ulusal petrol şirketleri – dolayısıyla bunu gerçekleştirmeye kararlıdır “karbon nötr operasyonlar“2050 yılına kadar, 2030 yılında rutin gaz yakımına son vermek ve metan emisyonlarını sıfıra yakın bir seviyeye indirmek.

İmzacılar arasında şunlar var: Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), COP28 başkanı Sultan Al Yaber tarafından yönetilen Abu Dabi’nin ulusal petrol şirketi; yanı sıra Aramco ve büyük Avrupalı ​​şirketler gibi repsolNorveç kamuoyu Ekinor ve fransız ToplamEnerjiler.

Bu mektup aracılığıyla petrol şirketleri, yenilenebilir enerjiye, “düşük karbonlu yakıtlara” ve “düşük karbonlu yakıtlara” yatırım yapmak gibi emisyonlarını azaltmak için bir dizi önlem almayı kabul etti.negatif emisyon teknolojileri“.

Alakalı haberler

Ayrıca sera gazı emisyonlarının “ölçülmesi, izlenmesi, raporlanması ve bağımsız olarak doğrulanması” yoluyla şeffaflığın artırılması, enerji yoksulluğunun azaltılması ve enerji sağlanması sözü de veriliyor.güvenli Ve ekonomik“Tüm ekonomilerin gelişimini desteklemek. Al Yaber, medyaya yaptığı açıklamalarda “Hem kapsayıcılığa hem de şeffaflığa kararlıyım” dedi.

Emirlik, “İklim gündeminde ilerlemeyi hızlandırmak istiyorsak, herkesi iklim eyleminden sorumlu ve sorumlu tutmalıyız. Hepimiz emisyonları azaltmaya odaklanmalı ve iklim eylemini teşvik etmek ve herkesin dünya çapında eyleme geçmesini sağlamak için olumlu bir vizyon uygulamalıyız.” dedi. “Açık bir eylem planına ihtiyacımız var ve ben bunu sunmaya kararlıyım” diye sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir