Dünyadaki her beş çamaşır makinesinden biri Cepsa ürünleriyle üretilen deterjan kullanıyor

Milyonlarca insan her gün yakınlarda yakıt ikmali yapıyor 1.700 servis istasyonu ile ilgili Cepsa ispanyada. yağ Ülke çapında benzin istasyonlarıyla tanınıyor; Ancak her gün ‘gizlice sızıyor’ evler aracılığıyla dünyanın her yerinden çamaşır makineleri: beşte bir küresel kullanımlar Deterjan kendi bünyesinde geliştirilen hammaddelerle üretilmiştir kimyasal alan. “Cepsa Química harika Bilinmeyen. Özellikle İspanya’da servis istasyonları ve rafineriler nedeniyle herkes Cepsa hakkında çok şey biliyor ancak Cepsa kimyasının ne olduğu hakkında pek bir şey bilinmiyor ve bu Dünya lideri deterjan hammaddelerinde şu ana kadar %16 ve %18 pazar payı ve %20’yi hedefliyoruz önümüzdeki yıllarda” diye açıklıyor yönetmeni, José María Solana1 Nisan’da göreve başladıktan altı ay sonra EL PERIÓDICO ile yapılan röportajda. Daha önce Cepsa Química’nın küresel ticari direktörüydü.

Cepsa iki yıl önce süreci başlattı bu yan kuruluşun satışı, ancak “karıştırma seçenekleri”nden sonra “reddedildi” artık “temel” kabul edilen bir iş için bu olasılık. Kimyasal alan var yedi bitki bulunan üretim ispanya -biri Palos de la Frontera’da (Huelva) ve diğeri Puente Mayorga’da (Cádiz)-, Kanada, Brezilya, Endonezya, Almanya ve Çin2022 yılında 382 milyon brüt faaliyet kârı (FAVÖK) elde eden %13,4 toplam grubun.

Ürünleri arasında deterjan hammaddesinin yanı sıra, fenol“dünyanın iki numarası” olduğunu iddia ettikleri ve ana uygulaması polikarbonatiçin kullanılan plastik arabalar veya rüzgar türbini kanatları. “Aynı üretimle yapılan bir ürün olan aseton da var. Tekstil endüstrisinde, elektronikte, gıdada, ilaç sektöründe, örneğin aspirinli ürünler var” diyor Solana. “Eğer bir şekilde kimyayı yeniden icat ediyoruzoldukça ürün bazlı petrokimya ve onu bir şeye dönüştürüyoruz yeşil Kimya“Enerji dönüşümüyle birlikte etki çok şiddetli olabilir” diye ekliyor.

“Enerjiye dünyanın geri kalanının iki katı kadar para ödeyen bir Avrupa’yı karşılayamayız”

Cepsa, yatırım yapmayı planladığı stratejik planına (Positive Motion) dalmış durumdadır. 2030’a kadar 8 milyar euro Her ne kadar arama ve üretim işi ana gelir odağı olacak olsa da, daha çevreci olmayı hedefliyoruz. Hedef, 2030 yılında CO2 emisyonlarını 2019 yılına göre %55 oranında azaltmak ve ürünlerinin karbon yoğunluğunu %15 ile %20 arasında azaltmaktır. acil ve öncelikli Solana, “Fakat bunu birlikte savunmalı ve Avrupa’da kendisini bu konuda bahis oynamayan diğer ekonomilerden farklılaştıran bir endüstrinin olması için gerçekten bahse girmeliyiz” diye açıklıyor. “Böyle bir Avrupa’yı karşılayamayız” Enerjiye iki kat para ödeyin dünyanın geri kalanından daha fazla. “Karbonsuzlaştırmayı teşvik etmeli ve karbonsuzlaştırılmamış ürünlerin ithalatını caydırmalıyız” diye ekliyor.

Kimyayı yeniden icat edin

Dönüşüm sürecindeki ilk adım, gaza bağımlılığı bırakıp gazdaki payını artırmaktır. yenilenebilir tüketim. “Bizi tamamen dışa bağımlı hale getirecek bir dönüşüm sürecindeyiz” elektrik gücü ve yenilenebilir enerji ve karbondan arındırılmış ürünler” diyor Solana. Bu planlar arasında yeşil hidrojen üretimi öne çıkıyor Huelva ve San Roque rafinerisiCádiz’de, denilen yerde Endülüs’ün Yeşil Hidrojen Vadisive amonyak şeklinde ihraç edilmek üzere gemi ile Rotterdam’a (Hollanda) bağlanacak. “Bu açık bir ilerlemedir” Avrupa’yı bağımsız kılmak” diye ekliyor. Ama aynı zamanda inşaat gibi başka planları da var. 15 biyometan üretim tesisi atıklardan.

“Benim büyük hedefim ve kişisel taahhüdüm kimyanın yeniden keşfedilmesine yardımcı olmak, böylece birkaç yıl içinde Next yenilenebilir ürünler yelpazesinde lider olacağız”

Ancak şirket, enerji tüketiminin ötesinde kimya alanında da hedef belirledi. 2026’daki satışlarının %30’u düşük karbonlu ürünlerden geliyor. “En büyük hedefim, kişisel taahhüdüm yardım etmektir bu kimyayı yeniden icat et böylece birkaç yıl içinde Cepsa Química açıkça Önder aralıktaki ürünlerde Sonraki’yi çağırıyoruzSolana, “Yenilenebilir enerjiyle üretilen veya döngüsel ürünlerden gelen ürünler” diye açıklıyor. Cepsa’nın ilk Next ürünü lansmanı yapıldı 2021 ve yenilenebilir kökenli biyolojik olarak parçalanabilen deterjanın hammaddesinden oluşuyordu. Bu yıl düşük karbonlu hammaddelerle lansmanı yapılan Next LAB’ın, gelecek yıl da dairesel kökenli hammaddelerle piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Alakalı haberler

“Var mı ilk ile yapılmış bir ürünü halihazırda piyasaya sürmüş olan bitki artığı o deterjanın hammaddesini yapmak için. Açıkçası, hala azaltılmış bir ölçekte. Ama zaten birlikte çalışıyoruz büyük şirketler Sadece Avrupa’da değil, Latin Amerika’da da dünyada deterjan üretimi artıyor” diye ekliyor. Bir sonraki şey üretmek olacak talep etmek bu ürünler için daha da pahalı olduklarını bilerek. “Bu ürünler biraz daha pahalıya mal oluyorlarancak bunları uygun fiyatlı hale getirmeyi hedefliyoruz. Şu anda çok az ölçek var, hammadde kıt ve hala belli bir primi var” diye temin ediyor.

Endüstriyel zayıflama

Bu yılın ilk iki çeyreğinde kimya işi Geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 216 milyon karla karşılaştırıldığında 123 milyon kar elde edildi. Sektör genelinde zayıflama Bu “2022’nin ikinci yarısında” başladı, ancak Solana 2024’ün toparlanma yılı olacağından emin. “Dibe vurduk Mantıklı olan şu ki 2024 yılında bir toparlanma göreceğiz. Sorun, jeopolitik çatışmaların nasıl çözüldüğüne, enflasyon ve faiz oranlarının nasıl geliştiğine bağlı olarak bunun ne hızda ve hangi eğimde gerçekleştiğidir. Ama her şey şunu gösteriyor 2024 toparlanma yılı olacak“Cepsa durumunda “sektördeki duruma rağmen oldukça iyi bir seviyede” kalabildiklerini ekleyen Confid Solana, şunları ekledi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir