Ecofin, Fransa ve Almanya’yı tatmin edecek bir mali anlaşma için ‘aşırı’ mücadele ediyor

Üç ay süren yoğun görüşmelerin ardından, İspanya’nın yürüttüğü AB dönem başkanlığı tarafından sunulan, mali kurallarda reform yapılmasına ilişkin uzlaşma teklifi Yirmi Yedi Ülke arasında yolunu bulmaya başlıyor. Başkan yardımcısının ekibinin gönderdiği belge Nadia Calvino Fransa maliye bakanının belirlediği rakama göre Paris ve Berlin’i “%90” karşılıyor Bruno Le MaireAlmanya ile en tutumlu ülkeler olmasına rağmen Christian Lindner Başta “anahtar” saçakların kaldığı konusunda ısrar ediyorlar. Perşembe gecesi ve Cuma günü boyunca müzakerelerin devam edeceği öngörülüyor.

“Umarım toplantı verimli geçer, bakanları gecenin uzun olacağı konusunda uyardık ve hedefimiz bu Ecofin toplantısında siyasi bir anlaşmaya varmak.” (Cuma günü), Calviño oraya vardığında uyardı Avro grubu toplantısı Bunu “zamansız” bir çalışma yemeği takip edecek kapanış. Aylar süren karmaşık müzakerelerin ardından kesinleşmeye başlayan anlaşma hakkında “Anlaşmaya varmak için gerekli zamanı ayıracağız” diye ekledi. “Üye Devletler arasında hâlâ farklılıklar olduğunu biliyoruz, ancak yaklaşım yapıcı olursa bu farklılıklar kapatılabilir. Komisyon başkan yardımcısı umutla, “Bu tartışmaları bugün veya yarın sonuçlandırmak mümkün” dedi. Valdis Dombrovskis.

Bakanların çoğunluğu yeni kuralların kesinleştirilmesinin aciliyeti konusunda hemfikir olsa da İtalyan komiser Paolo Gentilonibu Perşembe günü başarı şansının yalnızca “%51” olduğunu tahmin etti. “Aşırı açıklarla mücadele etmek için daha fazla hırsa ihtiyacımız var. O kadar iyimser değilim çünkü açık siyasi ve teknik sorunlar var. Şeytan ayrıntıda gizli ve biz de öyle olmalıyız.” Finli kadın ayrıca “karar verme konusunda çok kesin” olduğu konusunda da uyardı Riikka Purra“yeterince katı ama uygulanabilir” kuralları savunuyor.

Calviño’ya göre tutumlu kesimden eleştiri geliyor. Almanya başta olmak üzere daha fazla esnekliği savunan ülkelerin başında geliyor. Fransa Ve İtalyadoğru yolda olduklarını belirterek, “İspanya başkanlığının teklifi uygun bulundu” dedi. iyi dengeharcama yolu gibi tek bir izleme göstergesi ve “uygulaması daha kolay, daha gerçekçi, pandemi sonrası yaşadığımız ekonomik gerçekliğe uyarlanmış ve yatırımlarla uyumlu bir şekilde sürdürülebilirliği garanti eden kurallarla” Önümüzdeki yıllarda onları desteklemek zorundayız” dedi.

Borç kesintisi

Bu denge, Berlin’in ülkelerin oranlarını karşılamalarını ve azaltmalarını garanti altına almak için masaya koyduğu sayısal taleplerin büyük bir kısmına dayanıyor. bütçe açığı ve borç: bir RYıllık ortalama %1 minimum borç azaltımı gibi ülkeler için ispanyaGSYİH’nın %90’ından fazla borç oranına sahip olanlar (%60 ila %90 arasında olan ülkeler için %0,5); bir kuruluş kurma taahhüdü mali yastık (gerekliliğe dayalı olarak GSYİH’nın yalnızca %1,5’i kadar bir açık dengesizlikleri %3’ün altında olan ülkeler için bile “şoklar” durumunda bir bütçe marjını garanti etmek ve GSYİH’nın %0,5’i oranında minimum yıllık düzeltme Kamu açığı %3 tavanından fazla olan ve aşırı açık prosedürüne tabi olan ülkeler için.

“Almanya bugün bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu ve bizim de anlaşmaya varma isteğimizin olduğunu bilerek Brüksel’e geliyor. Son günlerde ve haftalarda özellikle Fransız dostlarımız ve ortaklarımızla çok yoğun bir şekilde konuştuk. Çok büyük adımlar attık, diyebiliriz ki Almanya ve Fransa Alman, “Artık önemli konularda yüzde 90 oranında anlaşıyorlar” dedi Lindner kimin için “hala cevaplanmamış sorular var.” Çözülmesi gereken engeller arasında örneğin gerekli çaba yer almaktadır. aşırı açık prosedürü uygulanan ülkeler.

Fransa daha fazla esneklik istiyor

Fransız Le Maire son dakikada masaya yeni bir kırmızı çizgi koydu. Fransa bir talepte bulundu onda iki oranında ek esneklik Aşırı açık dosyası olan ülkeler için. Le Maire bu perşembe günü, verilen tüm tavizlerin ötesinde, “Aşırı açık prosedürünü, yılda 1 puanlık borç indirimi içeren bir koruma maddesini ve açığa yönelik %1,5’lik bir koruma maddesini sürdürme konusunda anlaştık” dedi. Berlin’e.

Fransa’nın anlaşmaya varmak için gerekli tüm hamleleri yaptığına inanıyorum. Ciddi ve ikna edici kurallar istediğimizin kanıtıdır. Ancak Fransa’nın aşılamayacağı bir kırmızı çizgi var” diye uyardı ve Üye Devletlerin bu çizgiyi aşabilmesi için esneklik talep etti. daha sınırlı ayarlar Yaptırım prosedürü altında olduklarında -tahmin edilebileceği gibi 2024’te on ülke– Avrupa önceliklerine yatırım yapmaya ve reform yapmaya devam edebilmek. “Bu tamamen makul ve sorumlu bir talep. Avrupa’yı refaha kavuşturma yeteneğinin 4 yılla sınırlı kalmasını istemiyoruz. “Bu ters etki yapar, ekonomik ve politik bir hata olur” diye uyardı ve Avrupa’nın ABD’ye karşı inovasyon yarışında geride kalmaması için AB’nin yatırım teşvikini sürdürmesi gerektiğinde ısrar etti.

Calviño, EIB’ye mi?

Alakalı haberler

Ecofin’in bu Cuma günü yapacağı toplantıda beklenen yalnızca mali kurallar konusunda bir anlaşma değil. Ayrıca Calviño’nun pozisyonu için mücadele ettiği Avrupa Yatırım Bankası’nın başkanlığının yenilenmesine de son verilmesi bekleniyor. Diplomatik kaynaklar, İspanyol başkan yardımcısının yeterli desteğe sahip tek aday olduğunu ve bunun, bu Cuma günü yönetim kurulu başkanlığını yürüten Belçika maliye bakanı Vincent van Peteghem tarafından yapılacak çalışma kahvaltısında açıklanacağını varsayıyor. EIB.

Bu perşembe günü Eurogroup ülkelere göre tavsiyeleri onayladı. 2024 bütçe planları. Brüksel gibi, Avro Bölgesi bakanları da İspanya’yı para göndermeye çağırıyor mümkün olan en kısa sürede yeni hesaplar Hala “önemli” önlemleri sürdüren üye devletlere çağrıda bulunan açıklamada, “ihtiyatlı” bir maliye politikası tavsiye edildiği belirtiliyor. bunları ortadan kaldırmak için enerji desteği 2024 yılında kademeli olarak mümkün olan en kısa sürede ve parayı kamu açıklarını azaltmak için kullanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir