EIB, Calviño’nun 1 Ocak’ta başkan olarak göreve başlayacağını duyurdu

Yönetim kurulu ve yönetim kurulu Avrupa Yatırım Bankası (EIB) mevcut İspanya birinci başkan yardımcısının resmi atanmasına ilişkin süreci bu perşembe günü tamamladı. Nadia Calvino, bu AB finans kurumunun başkanı olarak. EIB, sosyal ağ X (eski adıyla Twitter) aracılığıyla “1 Ocak 2024’te göreve başlayacak” dedi.

Mevcut İspanyol bakanın, Alman bakanın yerine 1 Ocak’ta yeni göreve başlayacağına dair onay Werner Hoyer, Görevinin sona ermesi, Hükümet Başkanı Pedro Sánchez’i, Ekonomi portföyünde Nadia Calviño’nun yerini alacak kişinin adını daha fazla gecikmeden bildirmeye zorluyor.

Her ne kadar Sánchez ilk başta Calviño’nun değiştirilmesinin resmileştirilmesinin haftalar hatta aylar sürebileceğini söylese de – ki bu EIB’deki değişikliğin resmileştirilmesinin zaman alabileceğini ima ediyordu – gerçek şu ki Hükümet Başkanı bu hafta Calviño’nun görevden alınacağına dair işaretler vermişti. gecikme bu kadar olmayacaktı. Bu çarşamba genel kurul toplantısında Milletvekilleri Kongresi, Sánchez, Hükümette yürütülen çalışmalardan dolayı Calviño’ya şükranlarını dile getirdi ve bunun Las Cortes’in genel kurul toplantısına belki de son katılımı olacağını söyledi.

Alakalı haberler

Nadia Calviño böylece ilk kadın Avrupa Birliği’nin mali kolu olan, bakiyesi 544 milyar avro olan ve hissedarlarının üye devletler olduğu Avrupa Yatırım Bankası’na (EIB) başkanlık edecek. 2012’den bu yana görevde olan Hoyer’in yerine Ocak ayından itibaren yöneteceği birimin ana hedefleri var Avrupa’da büyümeyi ve istihdam potansiyelini artırmakiklim değişikliğini hafifletmeye yönelik tedbirleri desteklemek ve üçüncü ülkelerde AB politikalarını teşvik etmek.

AYB aynı zamanda Türkiye’nin de temel dayanağı olacak Yeni Nesil kredi yönetimi. Aslında banka, özerkliklere yönelik 20 milyar avroluk kredinin yönetilmesinden sorumlu olacak. Otonom Dayanıklılık Fonu. Bu, İspanya’nın alacağı 83 milyar avronun dörtte biri. Kurtarma Planına ek, ve özerk toplulukların sürdürülebilir yatırım projelerinin finansmanı amaçlanacak. Bankanın üst yöneticisi olarak Calviño, bu projeleri analiz etmekten ve paranın nereye yönlendirileceğine karar vermekten sorumlu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir