Ekonomi başkanı olarak Nadia Calviño’nun yerini kim alacak?

Bu birkaç saat meselesi. Hükümet Başkanı, Pedro SanchezBaşkan yardımcısı ve Ekonomi Bakanı’nın yerine kimin geçeceğini açıklayacak, Nadia Calvino1 Ocak’ta başkanlık görevini devralacak Avrupa Yatırım Bankası (EIB).

Gizlilik mutlaktır ve Yönetici kaynaklar, seçilenlerin yalnızca “başkanın kafasında” olduğunu doğrulamaktadır. Sánchez, yılın bilanço basın toplantısında şunları söylemekle yetindi: “Hükümet krizini zaten size duyuruyorum, bu Cuma olacak ve baş karakterlerle tanışacaksınız.” Kısacası daha fazla bakanlığın devreye girmesi mümkün.

Şu anki Dijital Geçiş başkanı başta olmak üzere, bu pozisyon için düşünülen birçok isim var. José Luis EscriváÖnceki yasama meclisinde Elma Saiz’in eline geçen Sosyal Güvenlik, Katılım ve Göçmenlik portföyünü elinde bulunduran kişi. Taşıdığı cüzdandan, gerçekleştirdiği cüzdandan hareket ettikten sonra emeklilik reformu, Mevcut olanın Calviño’nun yerine geçeceği varsayıldı. Şüphelerden biri, portföyün yeni sahibinin Ekonomi Bakanı ile aynı zamanda AYB’nin yeni başkanı gibi birinci başkan yardımcısı olup olmayacağıdır.

Alakalı haberler

Ancak Escrivá’nın vali olmayı seçebileceği için daha fazla ismin değerlendirilmesi bekleniyor. İspanya BankasıMevcut Pablo Hernández de Cos’un görev süresi önümüzdeki Haziran’da sona ereceği için. Bunların arasında mevcut dördüncü başkan yardımcısı ve Maliye Bakanı da var. Maria İsa MonteroSon zamanlarda Sánchez Hükümeti’nin ekonomi politikasının ‘koruyucusu’ olarak hareket eden kişi. Bir diğer olası aday ise Manuel de la Rocha-Vázquezİspanya Hükümeti Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Ekonomik İşler Dairesi Genel Sekreteri ve G20.

Moncloa tarafından onaylanmadan veya reddedilmeden dolaşan diğer isimler, diğer sosyalist Yöneticilerdeki Ekonomiden Sorumlu eski Dışişleri Bakanlarının isimleridir. David VegaraPedro Solbes’in bakanlığı sırasında bu görevi yürüten; şu anda Banc Sabadell’in yönetim komitesinin üyesidir ve düzenleme ve risk kontrolünden sorumludur; birlikte José Manuel CampaAvrupa Bankacılık Otoritesi’nin (EBA) şu anki başkanı ve portföyün başında Elena Salgado ile ikinci sırada yer alan kişi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir