“Ekonomiyi Trump’ın olası dönüşüne hazırlamalıyız”

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 54. toplantısını bu Cuma günü İsviçre’nin Davos kentinde, ekonomik yavaşlama tahminleri ve küresel ekonomik kriz korkusunun ortasında kapattı. Ortadoğu’da savaşın tırmanması ve Kasım ayında ABD dahil 70’ten fazla ülkede yapılması planlanan seçim süreçlerinin yarattığı belirsizlik. Donald Trump’ın kesin olarak Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olma ihtimali ve Donald Trump’ın mevcut Demokrat başkan Joe Biden’a karşı varsayımsal bir zafer kazanması olasılığı, ekonomi dünyasındaki riskler ve fırsatların radarına çoktan yerleştirilmiş durumda.

“Çok fazla konuşuyoruz donald trump Avrupa’da ve bence güçlendirmeye hazırlanmalıyız rekabet gücü rekabet gücümüzün. Almanya Maliye Bakanı, “Donald Trump’ın ikinci dönemine hazırlanmak için yapabileceğimiz en iyi şey bu” dedi. Christian Lindner Davos Forumu çerçevesinde ‘Küresel ekonomik perspektifler’ konulu bir tartışma masasında.

“Almanya hasta bir adam değil. O sadece çok kısa bir gecenin ardından, bir kahveye ve yapısal reformlara ihtiyacı olan yorgun bir adam.”

Christian Lindner

Almanya Maliye Bakanı

Alman bakan, 2023 yılının tamamında Almanya GSYİH’sındaki %0,3’lük durgunluğun ardından, 2024 büyüme görünümünün “çok yüksek olmadığını” kabul etti, ancak Alman ekonomisinin dirençli olduğunu kanıtladığını da sözlerine ekledi. “Almanya hasta bir adam değil. Lindner, çok başarılı bir dönemin ardından Almanya’nın çok kısa bir gecenin ardından yorgun bir adam olduğunu metaforlarla açıkladı. “Ve düşük büyüme beklentileri de alınması gereken bir uyandırma çağrısıdır.” iyi bir fincan kahve, Yapısal reformları yaparsak başarılı bir ekonomi olmaya devam ederiz.

Trump’a dayanıklı ekonomi

‘Küresel ekonomik perspektifler’ konulu tartışma masası, Davos Forumu’nun başkanı Norveçli’nin kapanış oturumu öncesindeki sonuncusuydu. Borge Brende. Masaya Alman bakanın yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı da katıldı, Christine Lagarde; Singapur başkanı, Tharman Shanmugaratnam; Suudi Arabistan Maliye Bakanı, Muhammed El-Jadaan; Dünya Ticaret Örgütü başkanı, Ngozi Okonjo-Iweala; yatırım şirketi Carlyle’ın başkanı, David M. Rubenstein ve gazeteci Francine Lacquamoderatör olarak.

Tartışma masasında Trump’ın varsayımsal geri dönüşünün küresel ekonomik parçalanmayı artırıp artırmayacağı sorusu gündeme geldi. Dünyanın en büyük yatırım firmalarından biri olan Carlyle Group’un başkanı, “Dünya ekonomisinin Trump’a dayanıklı olup olmadığını bilmek zor” dedi. “İnsanlar (Trump’ın) ciddi bir siyasi güç olduğunu anlamalı ve Avrupa’daki pek çok kişi onun takipçisi olmasa bile onun seçilme ihtimali bir kenara bırakılmamalı” diye uyardı. David RubensteinCarlyle’ın başkanı. Rubenstein bunu öngördü Fed, öngörülebilir faiz indirimine yılın ilk yarısında yoğunlaşacak Kesintilerin para otoritesinin Biden’a olası desteği olarak yorumlanmasını önlemek için bu faiz artırımına gidildi.

Kasım ayındaki ABD seçim sonuçları ne olursa olsun, “Yüksek düzeyde çekici bir ortak olmalıyız ve aynı zamanda ABD ile de iyi bir ortaklık kurmalıyız. En iyisi birbirimizle işbirliği yaparak kendimizi güçlendirmektir. En iyisi bu.” Lindner, Amerikan seçimlerine hazırlanmanın bir yolunu önerdi.

Alakalı haberler

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı da aynı doğrultuda kendisini ifade etti: Christine Lagarde. “En iyi savunmamız saldırıdır. Ve atak yapmak için güçlü olmanız, sağlam bir pazara ve gerçek bir tek pazara sahip olmanız gerekir” dedi Lagarde. Bu anlamda Lagarde, Avrupa Komisyonu tarafından eski İtalya Başbakanı ve eski ECB Başkanı Mario’dan sipariş edilen raporun güven verici olduğunu ifade etti. Draghi, Avrupa tek pazarında ilerlemeyi sağlayacak önerilerin değerlendirilmesine hizmet ediyor.

Ve cumhurbaşkanı Dünya Ticaret Organizasyonu, Ngozi Okonjo-Iweala, seçim sonuçları ne olursa olsun, küresel kalkınmanın büyük motoru olarak dünya ticaretini desteklemeye devam etmek gerektiğine dikkat çekti. Nijeryalı, dünya ekonomisine dair beliren tüm belirsizliklere rağmen 2024 yılında küresel ticaretin “2023 yılına göre daha iyi olacağını” öngördü. “2024 yılı için daha iyimseriz ve uluslararası ticarette yüzde 2,3 büyüme öngörüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir