Emekliliğiniz için istediğiniz tutarı nasıl biriktirebilirsiniz?

Diyelim ki adı Sofia ve 30 yaşında. Muhtemelen kendi yaşındaki genç İspanyollarla ilgili gerçek vakalarla örtüşen bu kurgusal vakanın kahramanı, 21 yaşından beri çalışıyor ve bu süre boyunca seyahat etmeyi ve arkadaşları ve ailesiyle planlar yapmayı bırakmadı. Kiralamaya devam ediyor – ancak iyi bir fırsat çıkarsa bir ev almayı düşünüyor – ve gelecekte bir aile kurmak istiyor. Bu sebeplerden dolayı maaş bordronuzu her tahsil ettiğinizde, aylık sabit bir miktar tasarruf etmiş olursunuz.

Ancak son zamanlarda emekli olduğunda ne olacağını düşünmeye başladı: Kaç yaşında bu işi yapabileceksiniz, emekli maaşınızın ne kadarı kalacak ve bunun gelecekteki masraflarınıza yetip yetmeyeceği ve hayatınızın geri kalanını fazla endişelenmeden geçirebilmeniz için yeterli olup olmayacağı.

Şimdilik, Sofya’nın kamu emekliliği konusundaki şüphelerine ilişkin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) geçen Ekim ayında yayınladığı son rapora göre, dünyanın en sanayileşmiş 34 ülkesinden oluşan grup, İspanya’nın yasal emekliliği uzatmasını tavsiye etti. Şu anda geçerli olan 67 yaş üstü yaş ve bu tarihten itibaren emeklilik beklentisinin düşürülmesi istendi, ancak bu durum “övülmeye değer” olarak değerlendirildi En son emeklilik reformunda yer alan önlemlerin “sistemi tamamen dengelemek için yeterli olma ihtimalinin düşük olduğuna ve bu durumun muhtemelen sosyal yardımların hesaplanmasında daha fazla değişiklik gerektireceğine” inanıyordu.

Elbette, bu icat edilen örneğin kahramanı gibi, pek çok İspanyol’un da, OECD gibi kuruluşların tahminleri ve tavsiyelerine dayanarak ya da pandemi ve küresel ekonomik kriz nedeniyle zayıflayan küresel ekonomik bağlam gibi diğer sorunlar nedeniyle emekliliklerinin nasıl olacağıyla ilgili endişeleri var. uluslararası çatışmalar veya işgücü piyasasındaki belirsizlik, yalnızca ekonomik iniş ve çıkışlara değil aynı zamanda yeni başlayan yapay zeka gibi teknolojik dönüşümlere de tabidir.

Emeklilik planından en iyi şekilde yararlanmak için tavsiye alın

Sofía emekli olduktan sonra geleceğine yatırım yapmayı seçerse en yaygın seçeneklerden biri emeklilik planına abone olmaktır. Bu yaklaşık bir uzun vadeli tasarruf sözleşmesi sahibinin, kanunla belirlenen limitler dikkate alınarak, herhangi bir sıklıkla emeklilik fonuna sermaye katkısında bulunma olanağına sahip olduğu. Emekliliğe ulaşıldığında veya beklenen diğer durumlardan herhangi biri (ciddi hastalık, sakatlık) meydana geldiğinde, sahibi, biriktirdiği parayı fonun üretebildiği kârlılıkla birlikte çeşitli şekillerde kullanabilir.

Bir emeklilik planına abone olanların genellikle rahatsız ettiği şüphelerden biri, istedikleri finansal ürünü seçmenin yanı sıra, emekli olduklarında biriktirmek istedikleri belirli bir sermayeye ulaşmak için hangi periyodik tutarlarda katkıda bulunmaları gerektiğidir. Ayrıca seçilen emeklilik fonu için en yüksek karlılığın nasıl elde edileceği.

MAPFRE Vakfı’nın Emeklilik Rehberi gibi bu şüphelerle ilgili çok açıklayıcı belgeler var. MAPFRE özellikle her müşteri profiline yaşlarına, istihdam durumlarına, tasarruf kapasitelerine vb. bağlı olarak kişiselleştirilmiş tavsiyeler sunar. Referans emeklilik aracı olarak sekiz emeklilik planı portföyünden oluşan Geleceğiniz Programı bulunmaktadır. Sigortacı, bu emeklilik planı sepetinde biriktirilen parayı, risk/getiri oranını her hayati anda uyarlamak için otomatik olarak ayarlar.

Bir yonca, bir euro

MAPFRE ödülleri sadakat para biriminizyoncalar, en fazla 9.000 avroya kadar seferber edilen hakların %6’sı tutarında bir ücretle.

Ayrıca, emeklilik planlarını bu yılın sonundan önce Tu Futuro Programı portföylerinden birine aktaran 60 yaş altı kişilere MAPFRE ödülleri veriliyor. sadakat para biriminiz, yoncalar (her bir yonca bir avroya eşdeğerdir) ve en fazla 9.000 avroya kadar seferber edilen hakların %6’sı oranında ücret ödenir. Ve 60 yaşın üzerindekiler için ücret %5 olup, maksimum 7.500 Euro’dur.

Emeklilik planlarına alternatifler

Sigortalı İhtiyat Planları (PPA), kamu emekli maaşlarının bir başka tamamlayıcısıdır ve emeklilik planlarına alternatif Çünkü bunlar bir emeklilik fonuna değil, bir sigorta poliçesine entegre edilmiştir. Bu anlamda PPA’ların bir özelliği, garantili bir karlılık sunmalarıdır. Buna ek olarak, daha muhafazakar olma eğilimindedirler ve daha kontrollü ama güvenli getiriler elde etmeyi arzularlar.

MAPFRE aynı zamanda emeklilik planları gibi bu ürünü de sunuyor. vergi matrahını doğrudan azaltmakKişisel Gelir Vergisi’nin (IRPF) e’si, öncelikle muhafazakar bir profile sahip olan veya performansın önceden bilinmesini isteyen kişileri hedeflemektedir.

İnternet, finansal ürünlerin yanı sıra, bir iş arama sürecindeyseniz net maaşınızın ne olacağını hesaplamak için çok sayıda araç veya bir kez hesabınızda bulundurmak için neleri biriktirmeniz gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunacak başkaları da sunar. Bir düğün için, bir daire ya da araba satın almak için vb. emekli oluyorsunuz.

MAPFRE’nin buna benzer tasarruf simülatörleri, kullanıcılara ekonomik durumlarına ve hedeflerine göre kişiselleştirilmiş bir tasarruf planı sunar. Örneğin, ilk hikayenin kahramanı Sofia’nın tasarruf etmek için her gün 10 avro yatırım yapmaya karar verdiğini varsayalım. Simülatörün ilk ekranını geçtiğinizde, bir numaralı önceliğiniz olarak ev ve aile güvenliği satın almayı seçin; ikincisi emeklilik; ve üçüncüsü, seyahat ve eğlence. Ekranlarda gezinmeye devam ederken, 5.000 avro biriktirdiğini ve emeklilik planlarına veya herhangi bir yatırıma sıfır avro yatırdığını söylüyor. Son olarak yaşınızı (30 yaş) ekleyin. Nihai sonuç, bu 10 Euro’nun %38’ini tasarruf ve yatırıma, %33’ünü aile güvenliğine ve %29’unu emekliliğiniz için dağıtma önerisidir; Böylelikle simülatörün hesaplamalarına göre bundan 20 yıl sonra 70.000 euro tasarruf ve yatırım, 67 yaşında emekli olduğunuzda ise 83.000 euro elde edebileceksiniz.

Günümüzde hemen hemen her şeyi cep telefonumuzla yaptığımız için, MAPFRE Afín gibi uygulamalar kullanıcıların tasarruf yönetimine yönelik çözümler ve araçlar. MAPFRE Afin, bir yatırım fonunun kârlılığını kontrol etmekten emeklilik planına katkı sağlamaya kadar emeklilik, satın alma tasarrufları veya konut yönetimi gibi birikimlerinizin tüm yönlerini tek bir yerden rahatça incelemenize ve yönetmenize olanak tanır. veya çocukların eğitimiyle ilgili gelecekteki masraflar için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir