Faiz artırımı endişelerinin artmasıyla Wall Street haftayı kırmızıyla kapattı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadele kapsamında faiz artırımına gideceğine dair endişeler, Ekim ayının üçüncü haftasında kayıplar yaşayan üç Wall Street göstergesi üzerinde ağırlık yarattı.

En çok etkilenen gösterge, ana teknoloji şirketlerinin listelendiği Nasdaq oldu ve bu hafta %3,2 kayıpla üst üste ikinci haftasını da kayıpla kaydetti.

Hafta boyunca S&P 500 %2,4, Dow Jones ise %1,6 kayıp yaşadı.

Dün New York’ta yaptığı konuşmada Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun hala yüksek olduğunu ve onu %2’ye getirmek için hâlâ gidilecek bir yol olduğunu, bunun da “yeterince kısıtlayıcı” bir pozisyona ulaşılması ve “sürdürülmesi” gerektiğini yineledi. ta ki bu hedefe yaklaşmanın işaretlerini gösterene kadar.

Ayrıca Powell’ın sözlerine tepki olarak 10 yıllık Hazine tahvilleri tekrar yükselerek kısa süreliğine %5’in üzerine çıkarak yine 2007’den bu yana görülmemiş bir rekora ulaştı, ancak daha sonra yükselişini yavaşlattı, bu trend tersine döndü. Cuma günü izlemeye devam etti.

CEO Elon Musk’un Çarşamba günü üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin bir konferans görüşmesinde makroekonomik konular hakkında kötümser konuşmasının ardından son günlerde %15’ten fazla düşüş yaşayan ve bugünü 211,99 dolardan kapatan Tesla hisseleri için de zorlu bir haftaydı.

Her ne kadar elektrikli otomobil üreticisinin hisseleri bu yıl şu ana kadar %96 artış gösterse de bu, Tesla hisseleri için yılın en kötü haftası.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın Çin’e gelişmiş yapay zeka çiplerinin satışına yönelik kısıtlamaları sıkılaştırma planlarını açıklamasının ardından bu hafta neredeyse %9 kayıp yaşayan Nvidia için de iyi bir hafta değildi.

S&P 500 şirketlerinin %17’sinin üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklaması nedeniyle yatırımcılar bu hafta kurumsal sonuçları da takip ediyor.

Alakalı haberler

FactSet’e göre bu şirketlerin %73’ü beklenenden daha iyi kazanç bildirdi.

Ancak bu oran beş yıllık ortalama olan %77’nin altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir