Ford tedarikçi krizi Lear’ın kapanmasıyla daha da kötüleşiyor

Beklendiği gibi yakın geleceği karartmaya devam eden yeni bulut Ford Almus kasaları. LearSon on yılda fabrikanın önemli bir tedarikçisi olan 2024 yılının ilk çeyreğinden sonra kapanacak. Oval çokuluslu şirketin Valencia fabrikasında Transit Connect minibüsünün üretimini önümüzdeki bahardan önce durdurma kararı, otomobile kesin veda için temel bir hamle oldu. Elektrikli evrimi Ford Otosan tesislerine (Romanya-Türkiye) ‘taşınacak’ bu modelin koltuklarını sağlayan bu firma. Ancak tek neden bu olmadı.

Tesisin elektriklendirilmesine yönelik yatırımın nasıl ve ne zaman ertelendiği konusunda şüpheler ve bununla birlikte, tedarikçi firmaya hayatta kalma umudu açacak yeni modellerin üretimi. ERE’de faaliyetlerin tamamen durdurulmasında da önemli bir rol oynamıştır. Önümüzdeki aylarda 159 işçinin işten çıkarılması.

Bu çizgi, dün UGT sendikasının (şirketin çalışma komitesinde çoğunlukta olan 10 delegeden ve üçü İşçi Komisyonlarından olmak üzere) yaptığı ve gerekçe olarak gösterilen bir açıklamayla açıkça ortaya konuldu. hem minibüsün tamamlanması hem de “yeni modellerin geleceğinin belirsizliği”haber eksikliği ve Transit’in gösterge tablolarının üretiminden sorumlu SAS gibi diğer şirketlerden ayrılmalarla halihazırda etkisi olan iş yükündeki azalma. Renusçokuluslu otomobil şirketinin yerini başka bir tedarikçiyle değiştirmesine rağmen Almussafes’teki tesisini 118 kişinin işten çıkarılmasıyla kapattı.

Tüm bu hareket ve şüpheler, Ekim ayının sonunda buna neden oldu. CCOO’nun özerklikteki Endüstrisi genel sekreteri Juan José Picazo, “yardımcı şirketlerin ve çok sayıda işçinin” geleceklerini “tehlikede” gördüklerine dair güvence verdi. Birkaç hafta sonra, bu belirsiz ortamda, En güçlü darbe karar şeklinde geldi. Ford, Almussafes’e olan yatırımını, yatırımların yavaş ilerlemesi nedeniyle tarih olmadan ertelemeyi tercih etti. elektrikli arabaBu karar, çok uluslu şirketin bu tür araçların ve bunların bileşenlerinin geliştirilmesine yönelik dünya çapında gerçekleştirdiği bir dizi yavaşlama eylemiyle çerçevelendi.

Gent’in vedasının ardından

Elektriksel gecikmenin ötesinde, Lear özelinde, İşten çıkarmalar, Ford’un 2013 yılında Ghent tesislerini kapatmaya karar vermesinden bu yana Valensiya fabrikasına koltuk sağlayan toplam 159 işçiyi etkileyecek (Belçika) ve oradan Mondeo (2022’de ortadan kayboldu), S-Max ve Galaxy’yi getirin; son ikisi, bu Nisan ayına kadar fabrikada hayatta olan modellerdir.

On yıl önceki o yer değişikliği sırasında Lear, koltuklarını üretmek için kullandığı tesisleri önceki tedarikçi Johnson Controls’tan satın almıştı. Ayrıca o dönemde tesislerde bulunan yaklaşık 500 çalışanın sorumluluğunu üstlendi; diğer ERE’lerde artan işten çıkarmalar nedeniyle bu işgücü azalmıştı.

yılda 45 gün

Alakalı haberler

Şirket ile iş konseyi arasında varılan anlaşma şunu belirtiyor: gelen raporlara göre işten çıkarmalar teklif edilecek UGT– Maksimum 42 aylık ödeme olmak üzere, çalışılan yılda 45 gün tazminat. Ayrıca tüm bu çalışanlara 7.500 avroluk ikramiye verilecek ve buna “şirkete 1994 ve 1995 yıllarında katılan” işçiler için 5.000 ve 2.500 avroluk başka bir “sadakat bonusu” da eklenecek.

Açıklamada belirtildiği gibi2024 yılının nisan ayında olacak olsa da ilk kalkışlar önümüzdeki ocak ayında gerçekleşecek. kamyonet– en büyük işçi hacminin ayrılması gerçekleştiğinde, “Lojistik ve mekanik işler için çok az sayıda kişinin, önümüzdeki aylarda görevlerine de son vereceklerini” belirtiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir