Galiçyalı bir biyoteknoloji şirketi, midye kabuğundan yapılan ilk evcil hayvan kumunun patentini aldı

İmza Eko-KeltPonteareas’ın Pontevedra kasabasında yerleşik bir biyoteknoloji şirketi ve Yaşam Bilimleri İşletme Teknolojik Kümesi (Bioga), yeni patentlendi Avrupa’nın midye kabuğundan yapılan ilk evcil hayvan kumu.

“Kabuklu deniz hayvanlarının atıklarından yapılan bu ürünler, beş yıllık bir araştırmanın sonucudur. Döngüsel Ekonomi Şirketin CEO’su Sergio Quiroga, yaptığı açıklamada “midye kabuğu atıklarının artık uygulanabilir ve sürdürülebilir bir şekilde geri dönüştürülebileceğini” öngörüyor. Kum denizi, adı bu zaten Gadisa işyerlerinde satılıyor.

Alakalı haberler

Konserve şirketleri Galicia etrafında üretmek Yılda 90.000 ton midye kabuğu. Quiroga, “Bu doğal atıkların işlenmesi doğru değilse çevresel etki açıkça ortadadır” diyor. Ecocelta, konserve sektörü ve yumuşakça arıtma tesislerinin temsilcileriyle birlikte, 2017 yılında Galiçya İnovasyon Ajansı’nın (GAIN) desteğiyle yumuşakça kabuğunun sürdürülebilir ve yerel yönetim süreci olan Celtacal Yönteminin geliştirilmesine hizmet eden bir proje başlattı. ) InnovaPeme programı aracılığıyla. Bu araştırma, hammaddesi midye kabuğu olan, dünyada tescilli ilk organik kireç gübresi olan ve 2019 yılında tescillenen Celtacal adlı biyogübrenin geliştirilmesine olanak sağladı.

İspanya’da neredeyse 6 milyon kedi

İspanya’da neredeyse altı milyon kayıtlı var kediler. VE Her kedi yılda ortalama 200 kilo hijyenik yatak örtüsü tüketiyor.. Sergio Quiroga, “Galiçya’da kalan tüm midye kabuklarının işlenmesiyle 375.000 kedi için kum üretilebilir” diyor ve “tüm sektörün harcamalarının yalnızca %6,5’inin oluşturduğu talebin karşılanmasıyla çevre sorununun çözülebileceğini” vurguluyor. İspanyol bölgesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir