Generalitat’ın yatırımlarıyla Barselona bölgesi 7 yılda tüm su ihtiyacını karşılayacak

Generalitat, arzı garanti altına almak, çevreyi iyileştirmek, kuraklık ve iklim acil durumuyla mücadele etmek için 2027 yılına kadar 2,4 milyar avro yatırım yapacak. Şu ana kadar belediyeleri ve tarımı su yönetiminde daha verimli olmaya teşvik etmek için 290 milyon avro, kırsal kesimi desteklemek için ise 160 milyon avro yatırım yaptı. Şirket aynı zamanda yeni tuzdan arındırma tesisleri ve 174 yeni arıtma tesisi inşa etmeyi ve genişletmeyi, ayrıca su yenileme istasyonlarını iki katına çıkarmayı planlıyor.

Desalinasyon tesisleri alanında önümüzdeki yıllarda üretim kapasitesinin iki katına çıkarılarak mevcut 80 hm3’ten 160 hm3’e çıkarılması planlanmaktadır. Bu, üretim kapasitesi 20 hm3’ten 80 hm3’e çıkacak olan Tordera tuzdan arındırma tesisinin genişletilmesi ve Foix Nehri ağzında 20 hm3 üretim kapasiteli bir tesisin inşa edilmesi sayesinde mümkün olacaktır.

Generalitat, arzı garanti altına almak, çevreyi iyileştirmek, kuraklık ve iklim acil durumuyla mücadele etmek için 2027 yılına kadar 2,4 milyar avro yatırım yapacak.

Şu anda Katalonya’nın en büyük içme suyu arıtma tesisi olan Ter DWTP’nin modernizasyonu ve Besòs’in son kısmında iki su arıtma tesisinin inşası için çalışmalar yapılıyor. Özellikle nehrin Montcada i Reixac’tan geçtiği bölgede ve Barselona, ​​​​Santa Coloma de Gramenet ve Sant Adrià de Besòs arasında, Mas Rampinyo ve Bon Pastor bölgelerinde. Ter AWTP’ye ilişkin tahmin, çalışmaların önümüzdeki sonbaharda başlayacağı yönünde.

100 yılın en kötü kuraklığı

Kendimizi son 100 yılın, yani kayıtların tutulmaya başlandığı 1905 yılından bu yana en kötü kuraklık ortamında buluyoruz. Servei Meteoroloji de Catalunya’ya göre bu, ülkede şimdiye kadar yaşanan en şiddetli kuraklık ve kısa vadede herhangi bir gerileme belirtisi yok. Aslında üç yıldır ortalamanın altında yağmur yağıyor. Şu anda kuraklık bölgenin yarısından fazlasını etkiliyor ve önümüzdeki haftalarda yağmur beklenmiyor. Şu anda su rezervleri kapasitelerinin %17’sindedir.

İki yıl önce Hükümet, bölge genelinde su kıtlığı nedeniyle acil duruma girişi bir yıl ertelemeyi mümkün kılan Sequera Özel Planını uygulamaya koydu. Plan sayesinde tüm Katalonya’nın kullandığı suyu 8 ayda üretmek mümkün oldu. Aynı zamanda, gelecekte daha sık görülen kuraklıklara uyum sağlamaya hizmet edecek olan Taula Nacional de l’Aigua’nın da tanıtımı yapıldı.

Ayrıca, İklim Eylemi Bakanı David’e göre, Katalonya’nın dört yıl boyunca 126 milyon avroluk bir yatırımı içeren Geri Kazanılan Suyu Yeniden Kullanım Planı sayesinde Katalonya, Barselona’nın bir yıl boyunca kendi tedarik etmesi gereken su miktarının aynısını yeniden kullanacak. Maskot. Kuraklığa karşı tüm eylemler, danışmanın deyimiyle “sisteme yapısal direnç sağlamayı” amaçlıyor.

Ter-Llobregat, acil durum öncesi

Şu anda Katalonya’nın en kalabalık bölgesini oluşturan Ter-Llobregat sisteminin belediyeleri, kuraklık durumu nedeniyle acil durum öncesi aşamadadır. Bu, ekonomik ve ticari faaliyetler de dahil olmak üzere her bir sakinin günlük su tüketiminin 210 litreyle sınırlı olduğu anlamına geliyor. Tedbir, yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip 14 bölgedeki 202 belediyeyi etkiliyor. Şu anda Katalonya’da kişi başına günlük ortalama 117 litre su tüketimi, DSÖ’nün 100 litrelik tavsiyesinin üzerinde bir rakam.

Alakalı haberler

Mascort’a göre, bu aşamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte evde, ekonomik faaliyetlerde ve sporda meydana gelen tüm su tasarrufları, “daha ciddi kısıtlamaların uygulanması anlamına gelen” acil durum aşamasına girişi uzatmaya hizmet etmelidir. Ortaya çıkma öncesi aşamada, sporun federe uygulamalarına yönelik yüzeyler hariç, çim sulaması her durumda yasaktır. Ağaçlarda sadece hayatta kalma sulama yapılabilir ve bireysel ya da tek aile kullanımına özel havuzlar doldurulamaz. Araç yıkama konusunda ise araç temizliği ancak bu faaliyete tahsis edilmiş ticari işletmelerde yapılabilmektedir.

Su tasarrufu nasıl yapılır?

Hükümet, acil durum aşamasına girişi uzatmak için bir kampanya başlattı Su cep telefonunda değilEvde su tasarrufu için yönergeler veren bir kılavuz. Bunlardan bazıları: Banyo yapmak yerine duş almak, dişlerimizi fırçalarken veya ellerimizi sabunlarken musluğu kapatmak, su sızdıran muslukları onarmak, fazla su doldurmamak için çamaşır makinesini iyice doldurmak ve en küçük düğmeye basarak zinciri yıkamak. en az suyu tahliye eden odur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir