Grifols, ABD’deki Meksikalı göçmenlerin kanından servet kazanan Katalan çokuluslu şirketi

Amerika Birleşik Devletleri’nde mi yaşıyorsunuz yoksa turist olarak seyahat etme imkanınız var mı? Hiç düşünmeyin ve plazma bağışında bulunun! Eğer yeni bir bağışçıysanız şu kadar kazanabilirsiniz: Dört bağış için 400 dolar gibi teşvik programları sayesinde bu rakamı daha da artırabilirsiniz. 50 dolar ekstra bir arkadaşını getirdiğin için. Plazmanız (yaklaşık bir saat süren bir işlem olan plazmaferez yoluyla alınan kanın bir kısmı) Grifols hammaddesi, Düşüş eğilimindeki Gotham City Research firmasının saldırısı nedeniyle bu hafta kasırganın odağında olan İspanyol şirket.

Salı sabahı yayınlanan bir raporda Gotham, Grifols’u hesaplarınızı oluşturun Kendilerine ait olmayan 82 milyon şirketi kâr sayarak. Diğer durumlara göre daha az yorum yapılmasına rağmen, anlayış Grifols’un iş modeli Plazmanın türetilmiş ilaçlara dönüştürülmek üzere toplanması, şirketin Borsada yüzde 39’luk düşüş.

Plazma ihtiyacı

Grifols, 2012 yılında, krizin derinliklerinde, o zamanki CEO’su Víctor Grifols’un, hayatta kalmalarına yardımcı olmak için plazma bağışçılarına ücret ödenmesini önermesiyle İspanya’da tartışmalara neden olmuştu. “Haftada 60 avro ödeyebiliriz, bu da bir yaşam biçimi olan işsizliği artırıyor”ESADE işletme okulunda düzenlenen bir konferansta söyledi. Büyük bir İspanyol şirketi olmasına rağmen, 1909 yılında Barselona’da bir laboratuvar olarak kuruldu ve 2008’den beri Ibex 35’te bulunuyor – Grifols Hammaddeyi ülkemizden temin etmiyor.

İspanya’da, Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) onlarca yıldır buna izin verdiği Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine, 1985’ten beri kan veya plazma bağışçılarına ödeme yapılması yasaklanmıştır. “İç Savaş’tan önce İspanya ve Avrupa’da da ödeniyordu. Ama hiçbir düzenleme yoktu. Bacelona Üniversitesi’nde ekonomi tarihi profesörü Paloma Fernández şöyle açıklıyor: “Grifols arşivi, Franco yönetimi yıllarına ait, düzenlemeye tabi olmayan bir faaliyet olduğunun görüldüğü yıllara ait bağışçıların bir listesini saklıyor.” ve büyük hastanelerin inşaatı, “Avrupa ülkeleri bunu düzenliyordu ve bağış karşılığında ücret istememe eğilimi vardı.”

Ücretin bağışçının izlenmesine olanak tanıdığını belirten Fernández, bu sonuca varılmasının nedenlerinin “karmaşık” olduğunu söylüyor. “Bağışçıların maaş bordrosundaymış gibi olması, onlarla ilgilenileceğinin garantisidir”diyor.

Bu nedenle Grifols’un çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere 390’dan fazla ücretli plazma bağış merkezi bulunmaktadır. Buradan plazmayı alıyor ve daha sonra on beş fabrikasından birinde (bazıları Amerika Birleşik Devletleri’nde, diğerleri Avrupa’da) işliyor. Kendi verilerine göre 2022 yılında 920.000’den fazla kişiden plazma aldı. Şirket, bağışçıların uyruğunu ayırmasa da, Bağış yapmak için sınırı geçen Meksikalıların önemi.

Meksikalılar, başta Grifols merkezlerine ve Avustralyalı CSL şirketine gitmek için kısa süreli vizelere (B1 ve B2) başvuruyor. Bir yıl sonra hakim kararıyla Grifols’un rahatlaması için yeniden başlatılan bu uygulama 2021’de ABD yönetimi tarafından yasaklandı. Veto kaldırıldıktan sonra, çok uluslu şirket yıllık raporunda şunları belirtti: Sınır merkezlerinde toplanan “plazma hacimlerini ikiye katlama potansiyeli”.

2019’da yapılan bir ProPública araştırması, El Paso’da ve Meksika sınırındaki diğer Teksas şehirlerinde bulunan bu merkezlerin Grifols’un en verimli merkezleri olduğunu ortaya çıkardı. Makalede “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu merkez haftada yaklaşık bin bağış alırken, sınırdaki merkezlerde bu sayı 2.300’ün üzerindedir” deniyor. “Belgeler, sınır merkezlerinin aynı zamanda bağışçı sıklığı açısından da en yüksek sıralamaya sahip olduğunu gösteriyor: bağışçı sayısı açısından en üst sıralarda yer alıyorlar. Yılda 75 veya daha fazla bağış yapan müşteriler“.

Grifols’un şu anda Teksas eyaletinde 51 merkezi var. Ülkedeki diğer merkezlerde olduğu gibi web sitelerinde de teşvik programlarından bahsediliyor (yeni bağışçılar için 400 dolar, arkadaş getirenler için 50 dolar) ve Potansiyel bağışçılara kendilerine nasıl bakacakları ve hangi vizeyi getirecekleri anlatılıyor. Şirket, raporlarında ücretlerin bağışçılar üzerinde 2,6 milyar avroluk etkisi olduğunu ve bunları sağladıklarını savunuyor. “finansal istikrar”, “Daha kaliteli gıdalara” ulaşarak “daha sağlıklı yaşamlar”, “Öğrenim ücreti ve üniversiteyle ilgili diğer masrafları” ödeyebilmek sayesinde “fiziksel ve psikolojik iyilik” ve “geleceklerine daha fazla güven”.

Profesör “Sorun da bu” diye düşünüyor. “İspanya’da Grifol’lar Kızıl Haç’a gidip plazma isteyemiyor çünkü ödenemiyor. Eğer ödenemiyorsa miktar da garanti edilemiyor.. Şirketin hacmi, fiyatları ve kaliteyi istikrarlı bir şekilde kontrol etmesi gerekiyor. Bağışların karşılığının alınmadığı bir ülkede küresel bir sanayi kuramazsınız. Grifols, hammaddelerin bu düzenlemeye sahip olmadığı bir ülkeye, Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek zorunda kaldı. Merkezler satın aldılar ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk koleksiyoncular oldular. Bu nedenle Wikileaks yazışmalarında ABD’nin Grifols’u kontrol etmesinin stratejik olduğu ortaya çıktı.”.

Fernández, genişlemenin bir gecede gerçekleşmediğini ekliyor. “Yetmişli yıllarda Kuzey Amerikalı ortaklar hissedarlığa girdiler ve onlara teknik bilgi sağladılar. ile ilgili “Barselonalı bir aile KOBİ’sinden büyük bir şirkete nasıl dönüşülür”. Bu uluslararası ittifaklar sayesinde Grifols bugün dünyanın üçüncü büyük kan ürünleri şirketidir.

“Biz ikiyüzlüyüz”

İspanya’da bağışların ödenmesi konusunda iki bakış açısı vardır. “Var mı Ne pahasına olursa olsun plazma isteyenler, sektör ve hastalar, İspanya Kan Bağışçıları Federasyonu Başkanı Pablo de Paz, “ve her şeyin yolunda gitmediğini düşünen bizler” diyor. De Paz, Grifols’un geçen yıl dernekler ve Sağlık Bakanlığı ile bu konunun tartışıldığı bir toplantı düzenlediğini söylüyor. sorun.

“İspanya’da kan bağışı popüler hale geldi, ancak plazma bağışını teşvik edecek bir vizyon yoktu.”. Plazma da hayati önem taşıyor” diyor. “Dünyanın en büyük tedarikçisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nden almaya karar verdiler. Dönüm noktası salgındı. Bağışlar azaldı ve Avrupa’da alarm zilleri çaldı. Ülkelerin adım atabilmesi ve tazminata izin verebilmesi için düzenlemeler geliştirildi. Bağışçıysanız ve kilometrelerce yol katetmeniz gerekiyorsa bunun karşılığını alabilirsiniz.” Bu yeni düzenleme Eylül ayında onaylandı ve Katalan şirketinin işlerini destekliyor.

Diğer ürünlerin yanı sıra plazma türevleriyle tedavi edilen bir hastalık olan Hemofili Derneği başkanı Daniel-Aníbal García Diego, “Fedakar modeli savunuyoruz” diye ekliyor. “Fakat bu bizi yabancı plazma ürünlerini ithal etmeye zorluyor. Biz fedakar olmak isteriz ama başkalarının öyle olmadığını da kabul ederiz. Belki de maddi karşılığın yer almadığı sistemler araştırılmalıdır, çünkü aksi takdirde sadece maddi ihtiyaçları olan kişiler bağış yapacaktır. Mali ve işgücü getirileri… Zenginler tüketsin diye fakirlerin bağış yapmasını istemiyoruz.ama bu arada sınırı geçen Meksikalılara bağımlıyız. Bu ikiyüzlülüktür.”

García, bağışçıya tazminat ödenmesi durumunda teşviklerin incelenmesi gerektiğine inanıyor. “Fedakarlık nedeniyle bağış yapan ülkeler var. Ama Eğer sana yirmi avro verirlerse artık katılmak istemeyeceksin çünkü bu çok az bir para ve artık fedakarlık anlamına gelmiyor. “Bunu iyi tasarlamanız gerekiyor.”

Büyük bir çıkar çatışması

Bu nedenle plazma toplama ‘temel iş’tir Grifols’tan. Şirket yıllardır kendi şirketlerini satın alıyor. bağış merkezleri. 2018 yılında Alman Haema’yı (Almanya’da bağışlar 25 avroyla karşılanıyor) ve American Biotest’i satın aldı. Aldıktan altı ay sonra onları sattı Scranton, hissedarları arasında Grifols ailesinin üyelerinin de bulunduğu köklü bir şirket.

Bu operasyon, o dönemde bazı yatırımcıların endişelerini ortaya çıkardı ve hesaplara derinlemesine bakıldığında Grifols’un her ikisinin de kârını nasıl kendisininmiş gibi konsolide ettiğini gözlemleyen Gotham raporuyla yeniden odak noktasına döndü. Çok uluslu şirket bunu açıklayarak kendini savundu Manevra kamuya açıktır, denetlenir ve muhasebe düzenlemelerine uygundur.

Alakalı haberler

“Bir araba şirketiniz olduğunu hayal edin. Başka bir şirketle tekerlekleri tedarik eden tedarikçiden satın alıyorsunuz. Bu tedarikçinin zaten büyük bir işi var çünkü Müşteriniz uzun yıllar sözleşme ile garanti altındadır”, Advantage Fund’ın yatırım direktörü Juan Gómez Bada, 2019’da Grifols’un manevrasına dikkat çektiğini açıklıyor. “Otomobil şirketini ve tedarikçiyi kontrol ederseniz, her ikisine de hükmedersiniz. Bu Birçok alıntıda bu gerçekleşir: Örneğin bir şirketin sahipleri, binaları başka bir şirkete kiralayıp çok yüksek kira talep ediyorlar. Bu bir şaka ve çok sık oluyor. Ne zaman görsem hisselerimi satıyorum. Ancak Bu durumda durum daha da kanlıÇünkü bunu uzun vadeli kredilerle ve bizzat Grifols’tan satın alarak yaptılar. Bu büyük bir çıkar çatışması. Bu plazma tedarikçileri bunu Grifols’a satarak %20 kâr elde ederse ne olur? Grifols için bu az para ama Scranton için çok fazla. Ve aynı insanlar yönetiyor. “Bence bu çerçeveyi oluşturmanın açık bir gerekçesi yok.”

Şimdilik CNMV, Grifols’un Scranton yatırımcılarının kim olduğunu açıklamasını talep etti. Bir ayı olarak Gotham’ın, para kazanmak için saldırdığı şirketlerin hisse değerlerini düşürmekle ilgisi var ki bunu zaten yaptı. UB profesörü olabileceğini öne sürüyor Grifols rakiplerinin çıkarları Şirketi batırmak için. Gotham’ın saldırdığı diğer İspanyol şirketi Gowex’in kurucusu her zaman şunu düşünüyordu: işinize gelen darbe Bu, onu yoldan çekmek isteyen bir rakip tarafından verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir