Grifols hakkında şüpheler… ve kesinlik

Düşüş fonu Gotham City Research tarafından dün yayınlanan raporda, Grifoller muhasebeyi manipüle etmekten borsada deprem. Katalan aile kökenli çokuluslu ilaç şirketinin hisseleri, günün başında yüzde 40’tan fazla düştükten sonra bir günde yüzde 26 düştü. Şu ana kadar elde edilen bilgilerle o kadar çok şey var ki Bu ciddi suçlamalarla ilgili şüpheler gerçeklerin netleşmesini beklemek en mantıklısı Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV) bunları doğrulamak veya reddetmek için gerekli verileri araştırın ve toplayın. Hem yeni Ekonomi Bakanı Carlos Body hem de Katalonya Generalitat’ı “sağduyu” çağrısı konusunda hemfikirdi.

Grifols harika bir şirket kan türevleri, Bazı immünglobinler gibi plazmadan elde edilen biyolojik ilaçları üreten ve pazarlayan şirket. Wikileaks’in 2010’da sızdırdığı bir belge onun hakkındaydı ABD için stratejik 18.000 çalışanı var. Ayrıca Çin’de bir yan kuruluşu ve Katalonya’da tesisleri bulunmaktadır. Gotham ise, finansal piyasaların dinamiğinin bir parçası olan spekülatif bir operasyon olan, açığa satış adı verilen yöntemle ekonomik fayda elde etmek için kasıtlı olarak şirketlerin borsaya düşmesine neden olmayı amaçlayan bir fondur. Dün Grifols hakkındaki yıkıcı raporun yayınlanmasıyla bunu başardı. Ayrıca Yatırımcılara belirsizlik tohumları ekti, Artık şirketin gerçek durumunun ne olduğunu bilmiyorlar. Gotham, (%8,4 hisseye sahip olan) Grifols ailesine şüphe gölgesi düşürüyor, çokuluslu şirketin beyan edilenden daha düşük bir kâra ve daha büyük bir borca ​​sahip olduğunu savunuyor. kaldıraç (borç ağırlığı) hesaplarda görünenden çok daha yüksek ve buradan “hisselerinin sıfır değerinde” olduğu sonucuna varıyor. İlaç şirketi her şeyi yalanladı ve rakamlarının denetçiler (KPMG) tarafından onaylandığını hatırlattı.

Şu anda açık olan iki olası seçeneğin hiçbiri güven verici değil. Düşüş fonunun açıkladığı açıklamalar hatalıysa, bir şirkete yönelik ciddi bir saldırı vakasıyla karşı karşıya kalırız. Öte yandan, eğer muhasebe sahtekarlığı doğrulanırsa iflas riski çok daha yüksek olacaktır. Kovid salgını Grifols için ağır bir darbe oldu. 9 milyar 540 milyon euro borcu bulunan ve 2 bin 300 kişinin işten çıkarılmasını öngören yeniden yapılanma planını açıklayan şirket. Ayrıca işinin bir kısmını da satmak zorunda kaldı çin Şanghay RAAS, yine de %6,58 ile önemli bir hissedar olmaya devam ediyor. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde kâra dönen şirket, kaldıracını azalttığını söylüyor. Eğer bu doğru olmasaydı, hem denetçinin hem de borsa denetçisinin açıklama yapmak zorunda kalacağı büyük bir gözetim hatası ortaya çıkacaktı.

Gotham’ın asılsız suçlamalarla dolu şüpheli bir geçmişi var ama aynı zamanda bazı soruşturmalarında da doğru sonuçlar elde etti. En çok hatırlananlardan biri teknoloji şirketi Gowex’tir. Alternatif Hisse Senedi Piyasası (MAB) bu da kötü uygulamalarının farkına varılması ve iflasa sürüklenmesiyle sonuçlandı. Şimdi şüphe altında olan, İspanyol seçici Ibex 35 listesinde yer alan çok daha büyük bir şirket. Çözülmesi gereken birçok şüphe var ve şimdilik tek bir kesinlik var: Grifols’un hisseleri ne kadar düşerse Gotham da o kadar kazanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir