Grifols krizinde kim kim, kasırganın gözünde bir plazma devi

Çokuluslu Grifols, bir dev plazma Düşüş eğilimli firma Gotham City Research’ün borçlarını gizlediği iddiaları nedeniyle kasırganın odağında olan borsa, tarihinin en büyük borsa kriziyle karşı karşıya. Bunlar bunlardan bazıları anahtar karakterler bu krizin:

Mevcut başkan Thomas Glanzmann

Glanzmanndoğmak Stokholm (İsveç) 1958’de, ancak İsviçre uyruğuO bir emektar yönetici arasında İlaç endüstrisi yılın ilk yarısından bu yana Grifols’un başında bulunuyor. geçen seneŞubat 2023’te istifasının ardından icra başkanı olarak atandığından beri Steven F. Mayer sağlık nedenleriyle. İçinde Mayıs Glanzmann tüm bunları yoğunlaştırdı yürütme gücü kendisi de anıldığında çokuluslu şirketin CEOve o zamandan beri Grifols’un gidişatını düzeltmeye devam ederek maliyetlerin ve elden çıkarmaların azaltılması şubat ayında aktif hale getirildi.

İcra kurulu başkanlığı görevini üstlenen Glanzmann, ilaç şirketlerinde yöneticilik görevlerinde bulundu. Baxter ve İsveç tıbbi teknoloji firmasında Gambro, kurucu aile dışında bu sorumluluğu üstlenen ilk yönetici oldu. Grifols’u iyi tanıyan Glanzmann’ın komutası altında çünkü o Meclis Üyesi 2006 yılından bu yana çok uluslu bir şirketin parçası olan şirket, borsada yükseliş 2023 yılının ikinci yarısında Tırmanmak yüzde 20’sinin satışının açıklanmasıyla sona erdi. Şanghay Raas’dan Haier’yaGrifols’un geride bıraktığı 15 euro. Ancak Gotham Şehri Araştırma raporu, şirketin borsada düşmesine neden oldu ve bağımsızlıklarını itibarsızlaştırdı Bir yönetici olarak: Doksanlarda Víctor Grífols Roura ile tanışan Glanzmann için “Glanzmann, adı dışında her yönüyle bir Grifols’tur (…) Yeni veya bağımsız değil” dedi.

Víctor Grífols Roura, büyümenin mimarı

Tarihsel Victor Grifols Roura (Barselona, ​​1950), güncel Onursal Başkan şirketin büyümenin mimarı götürdüğü Grifols’un halka açılmak zaten bir haline geldi kan ürünleri devi güçlü bir varlığa sahip Amerika Birleşik Devletleri. Kariyerine Grífols’ta başladı. 1973 direktörü olarak ihracatdaha sonra işin sorumluluğunu üstlendi satış ve 1987’de babasının yerine geçti, Victor Grifols Lucasve oldu CEO Grifols’tan. 2004’teki ilk başarısız halka açılma girişiminin ardından, 2006’da nihayet borsaya sıçradı ve 2010’da Víctor Grífols Roura ve güvendiği ekibi, Amerikan hisselerini satın alarak cesur bir operasyon gerçekleştirdi. Talecriso zamanlar onlardan daha büyük bir şirketti (Grifols’un cirosu 913 milyon euro, Talecris’in ise yaklaşık 1.533 milyon euro cirosu vardı). Bu operasyon Grifols’u bir şeye dönüştürmek anlamına geliyordu. küresel plazma oynatıcıama aynı zamanda onu da kovdu borçluluk özellikle, bir Kaldıraç ki bu şimdi hala ana balast Şirketin.

Şirkette kırk yıl çalıştıktan sonra Aralık ayında Grifols’un yönetim kurulundan ayrılan Víctor Grífols Roura, sözlerini esirgemeden konuşan ve bazen İspanya’da ücretli plazma bağışlarını açıkça savunarak tartışmalara yol açan karizmatik bir yönetici. fazladan gelir işsizler gibi buna ihtiyacı olan insanlara. Son on yılda borsa değerini hızla artırmayı başardı; bu, bazen Genel Kurul Toplantılarında, Hissedarlarınkiyle karşılaştırdığı meteorik bir artıştı. Inditexama aynı zamanda Grifols’un finans müdürüyle birlikte şunları tasarladı: Alfredo Arroyove güvendiğiniz kişiler, örneğin Tomas Dagafirmadan Orborne Clarkekompleksin vergi ve borç mimarisi çok uluslu şirketin.

Raimon Grífols ve Víctor Grífols Deu, önceki CEO’lar

Raimon Grífols Roura60 yaşında ve Victor Grifols Deu47 yaşındaki genç de bu karmaşık krizin diğer kahramanları. Bunlar sırasıyla, onursal başkanın kardeşi ve oğlu şirketin sahibi Víctor Grífols Roura. Víctor Grífols Roura şunu amaçladı: yumuşak bir geçiş ve 2017 yılında, 67 yaşındayken (babasının ona şirketin kontrolünü verdiği yaşta) bu göreve atandı. destekleyici CEO’lar her ikisine de, şu ana kadar tuttukları bir pozisyon Mayıs 2023başka doğrudan pozisyonlarda bulunduklarında.

Halka açık bir etkinlikte Víctor Grífols Roura şunu söyledi: doğal halef şirketin kendisi oğlu Víctor Grífols Deu. Víctor Grífols Deu, Grifols’a katıldığından beri küresel bir vizyona ulaşmak için şirketin çeşitli alanlarında çalıştı. İlk komuta hattındaki başlangıcı sakindi ve o zamanlar bile Grifols kurumsal dayanışma davalarına bağlıydı, örneğin iş arkadaşlarının kurtarılmasına geldiğinde. Aigües de Vilajuïga, tarihi bir Girona şirketinin başı dertte. Víctor Grífols Deu bir haberde şirketin zor durumda olduğunu gördü. çok hassas bir durum ve onu almaya karar verdim. Grifol’lar tahsis edildi 5,5 milyon bir tesis inşa etmek maden suyu şişeleme.

Eş CEO’lar ayrıca Grifols’un başında oldukları süre boyunca büyük operasyonlar da gerçekleştirdiler. kazanma Çin’in %26’sı Şangay Raas, veya Alman Biyotestçıtayı bir kez daha yükselten hareketler borç Grifols’tan geldi ama salgınla birlikte her şey değişti. Kovid çöktü plazma kaynağı Grifols ve her iki yönetmen de göreve başladı plazma merkezi alımları düşüşü telafi etmek için diğer şirketlerden gelen ve bu da katkıda bulunan daha da fazla borca ​​girmek Onu kasırganın gözüne sokan bir borç yumağı olan Grifols’a.

Rodrigo Buenaventura, CNMV’nin başkanı

Misyonu Ulusal Borsa Komisyonu (CNMV) denetlemek ve denetlemek İspanyol borsaları ve borsaya kayıtlı şirketler gibi katılımcılarının faaliyetleri. Başkanınız, Rodrigo Buenaventuraraporunu öğrendikten sonra Gotham Şehri Araştırması Grifols ile ilgili olarak, örgütün “durumu açıklığa kavuşturmak için yetkilerini kullanacağına” dair güvence verdi. Belgede yer alan suçlamalara ilişkin şirketten bilgi talep eden CNMV başkanı, “Yayınlanan bilgileri sorgulamanın veya görmezden gelmenin hiçbir anlamı yok” diye ekledi.

Perşembe günü düzenlenen analist konferansında Grifols, düzenleyicinin şirketin muhasebe uygulamalarını sorguladığı düşüş fonu belgesinin yayınlanmasının ardından talep edilen bilgileri sağlamaları için onlara on günlük bir süre verdiğini doğruladı ve eylemlerinin değersiz olduğuna dair güvence verdi.

Gotham Şehri’nin arkasına saklanan tartışmalı “kanunsuz” Daniel Yu

Gotham City Research’ün arkasında saklanan gizemli karakter Daniel Yu hakkında çok az şey biliniyor. yarasa Adam intikam almaya yemin etti suçlularortaya çıkararak “kanunsuz” rolü oynamayı planlıyor iddia edilen usulsüzlükler işletme. Prestijli bir kurumdaki eğitiminin yanı sıra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve analist olarak önceki çalışmaları hedge fonlarıbu konuyu gündeme getirdikten sonra tekrar gündeme gelen Asya kökenli bu Amerikalı analistin hayatı pek bilinmiyor. Grifoller hedef tahtasının ortasında.

Alakalı haberler

Açığa satışı bir damga haline getirmek, Daniel Yu Firmasının 2012 yılında kurulmasından bu yana birçok şirkete savaş ilan etti; bunlardan bazıları ölümcül sonuçlar doğurdu ve hepsi borsa çöküşünün kurbanı oldu. Bu tartışmalı şahsiyet hakkında son yıllarda elde edilen çok az bilgiye göre, savaş sırasında uğradığı kayıplar Finansal Kriz arasında birincil ipotekBaşlangıçta finansal piyasalara yayılan Amerika Birleşik Devletleri ve bu hızla dünyanın yarısına yayıldı ve bu da onun Gotham City Research’ü kurmaya karar vermesine neden oldu.

Kurulmadan önce hedge fonu analisti GothamOnu tanıyanlar, bu matematik dehasının tıpkı onun gibi dolandırıcılıkla mücadele etmeyi kendine misyon edindiğini söylüyor. komik süper kahramansadık bir takipçisi olduğu göz önüne alındığında, kaynak ve personel sınırlamaları Bu konuyla ilgili yetkililerin var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir