Güneş ve kumsalın ötesinde İspanyol turizminin dört eğilimi

İyileşmek. Pandemi nedeniyle kapalı otellerin ve turistlerin boş olduğu sokak imajının silindiği 2023 yılında İspanya’da turizm sektörünün davranışını özetleyen kelime budur. Sanayi ve Turizm Bakanı Jordi Hereu, iki hafta önce ülkenin 2019’da ulaşılan rakamın (83,7 milyon) üzerinde 84 milyon uluslararası yolcuyu aştığını duyurdu. Klasik güneş ve plaj turizminin ötesinde gelir, ziyaretçi ve kişi başı harcamada tüm rekorları kıran sektör, gözünü Türkiye’ye çeviriyor sektörde giderek daha fazla ağırlık kazanan diğer trendlerin konsolidasyonu. İspanya giderek daha fazla engelli insanın yanı sıra çoğu doğurganlık tedavisi veya bir tür estetik cerrahi tedavisi arayan sağlık turistlerini de kendine çekiyor. Aynı zamanda kendisini Müslüman ziyaretçiler için ‘Müslüman dostu’ bir ülke olarak konumlandırmak istiyor. Son olarak ülke, bir cyclocross yarışmasına katılmayı veya bir maratona katılmadan önce bir şehri önceden ziyaret etmeyi tercih eden yabancı sporcuları baştan çıkarmaya çalışıyor.

Hepsinden, Sağlık turizmi en köklü turizmdir. Bunlar, ulaşım masraflarının yanı sıra, çok özel tedaviler için de yüksek bir harcamayı faturaya ekleyen nispeten daha fazla harcama kapasitesine sahip turistler tarafından yapılan gezilerdir. 2022’de İspanya’ya gelen uluslararası ziyaretçiler (INE tarafından hazırlanan turist harcamaları anketinde toplanan en son veriler), Kişi başı ortalama harcama 1.536 EuroBu rakam, bir önceki yıl ülkeyi ziyaret eden tüm yabancı gezginler için ortalama 1.214 avrodan %26 daha fazla. Bir sağlık turisti günde 214 avro harcarken, tüm ziyaretçilerin günlük ortalama 162 avro harcadığı görüldü. Barselona, ​​özellikle doğurganlık konusundaki uzmanlığı nedeniyle bu tür gezginlerin tercih ettiği destinasyon olarak öne çıkıyor: 300’den fazla uzman klinik halihazırda yabancı kökenlidir ve LGTBI üreme seçenekleri sunmaktadır. Valencia yakından takip ediyor. Bu kentte üreme tedavilerine başlama talepleri son iki yılda yüzde 22 oranında arttı.

estetik tıp Ayrıca tatlı bir anınız olsun. 2021 yılında küçük estetik düzenlemelere olan ilginin artmasına neden olan tam karantinadaki görüntülü görüşmeler olduysa, şimdi de sosyal ağların etkisi Bu tür turizmi teşvik edenler. Başkenti ve diş tedavileri için küresel sağlık turizminin yeni merkezi Türkiye hariç, diğer ülkelere göre rekabetçi fiyatları nedeniyle İngilizler, Almanlar, Ruslar ve Suudiler İspanya’ya geliyor. İspanya’da estetik cerrahi pazarı, göğüs ameliyatlarındaki (%52,6) ve kafa ile ilgili müdahalelerdeki (%23,7) artış sayesinde 2022’de %15 büyüyerek 4.025 milyon euro faturaya ulaştı.

Kapsayıcı turizm

İspanya’da yaklaşık 4,38 milyon kişinin, seyahat koşulları her zaman garanti edilmese de, seyahatten keyif almalarını engellemeyen bir tür engeli bulunuyor. ONCE Vakfı’nın İspanya’daki Evrensel Erişilebilirlik Turizm Gözlemevi tarafından hazırlanan FituNext 2023 Raporu’na göre, Bu turistler diğerlerinden %28 daha fazla harcıyor İhtiyaçlarınızı garanti etmek için. Ortalama olarak, her kişi son kaçışında 813,65 avro harcadı, kendi arabasıyla seyahat etmeyi (%67) ve plajlarında dinlenmek için Valensiya Topluluğunu (%24) seçti. ONCE Vakfı Erişilebilirlik ve İnovasyon Direktörü Jesús Hernández, “Giderek daha fazla engelli insan İspanya’ya geliyor çünkü bu erişilebilirlik açısından bir referans noktasıdır” diyor. Ve diğer konuların yanı sıra “yaşlıları erişilebilir hizmetlerle çekebilecek harika bir iklime sahip” bir ülke olduğundan, rakamların uzun vadede daha da artması yönünde bir eğilim var.

Elbette hâlâ çözülmesi gereken bazı sorunlar var. En acil olanı ise ulaştırma hizmetinin kalitesinin iyileştirilmesiözellikle hareket kabiliyeti kısıtlı kişilere yönelik uçuşlarda ve erişilebilir taksilerde. Hava taşımacılığının bu ihtiyaçlara uyum sağlaması halinde İspanya bu sektörden daha fazla ilgi görecektir. Demiryolu sektöründe engelli kişilere yönelik bakımda iyileşme sağlanamıyor. Ve genel düzeyde, tüm turizm endüstrisini çapraz olarak etkileyen bir sorun olan “bu ihtiyaçlara sahip insanlara hizmet verebilmek için eğitimin iyileştirilmesi” gerekiyor.

Turist teklifini İslam gibi bir dinin emirlerine uyarlamak da bu ziyaretçileri çekmenin bir yoludur. ‘Helal’ turizm (Arapça’da izin verilen veya sağlıklı), İslam’da yer alan kıyafet kuralları veya gastronomik kurallar gibi Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına saygı duyan turizmdir. Pandeminin sona ermesi ve başta Endonezya ve Malezya olmak üzere Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’dan gelen turist sayısının artması, İspanyol restoranları ve tur operatörleri tarafından giderek daha fazla dikkate alınan bu trendin önemini artırıyor. ispanya İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye olmayan ülkeler sıralamasında 2023’te yedinci, bir yıl önce ise yedinci sırada yer aldı. yılın en iyi gelişen Müslüman dostu destinasyonu olarak tanındı.

Ülke böyle 2 milyondan fazla Müslüman turistin gelmesiyle salgın öncesi verileri toparladı. Bundan sadece 14 yıl önce bu rakam ancak yarım milyon turiste ulaşıyordu. “İspanya, ülkemiz için hayati öneme sahip bir sektörde edinilen bilgi birikiminin yanı sıra hem miras hem de Arap mutfağı açısından sahip olduğu tarihi miras nedeniyle en büyük potansiyele sahip destinasyonlardan biri” Helal Enstitüsü’nden dikkat çekiyor. INE’nin derlediği rakamlara göre 2022’de her Müslüman turist ortalama 1.912 avro harcadı ve ağırlıklı olarak Endülüs, Madrid ve Katalonya’ya seyahat etti. 500’den fazla İspanyol turistik işletmesi, hizmet ve ürünlerinin İslam’a saygısını belgeleyen ‘helal’ sertifikasına sahiptir; bu, İspanya’da bu tür turizmin olumlu gelişiminin bir başka örneğidir.

Spor gezileri

Alakalı haberler

Spor yapmak ve spor izlemek de İspanya’da yükselen bir turizm trendini oluşturuyor. Toplamda İspanyol ve yabancı turistler Ülkeye spor amaçlı seyahat edenlere 2022’de toplam 5.553,9 milyon euro harcama yapıldıKültür ve Spor Bakanlığı’nın hazırladığı Spor İstatistikleri Yıllığı’na göre bir önceki yılın iki katından fazla. Bu harcamaların yarısından fazlası (3.456,8 milyon) spor turizmine ayrıldı. Örneğin, bu yıl Barselona’da düzenlenecek Copa América 2024’ün düzenleneceği aylarda 2,5 milyon, 2026’da gerçekleşecek Formula 1 Madrid GP’sinin ise 54 bin turistin gelmesi bekleniyor.

Diğer turistler testlere katılmayı tercih ediyor. En son spor etkinliği, 15.000 taraftarın bir araya geldiği UCI Cyclocross Dünya Kupası – Benidorm Costa Blanca’dır. Yılın başında ana maratonları bir takvime yazarak seyahatlerini önceden ayarlayan veya bir haftalığına golf oynamak için İspanya’ya gelen birçok kişi var. Bu son durumda, İspanya Golf Sahaları Birliği, uluslararası ziyaretçilerin %63’ünün yüksek ve orta-yüksek gelirli olduğunu, İspanya’nın Avrupa’daki golf oyuncuları için tercih edilen destinasyon olduğunu ve her turistin ortalama harcamasının kişi başı 324 euro olduğunu hatırlatıyor. gün. Spor turizmi aynı zamanda İspanya’da mevsimsellikten arındırılması gereken bir iş modeli için de bir fırsattır ve bu yöntem, ziyaretçilerin yıl boyunca yeniden dağıtılmasına ve bölgesel genişlemeye olanak sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir