Hane halkı bankalara ayda 1.120 milyon daha fazla ödüyor ve yalnızca 200 milyon daha fazla alıyor

Hızlı ve güçlü oran artışı referans ilgisi olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yüksek enflasyonla mücadele çabası halkın cebine taşındı aileler Bu yüzden daha zararlı ne önceki döngüler Artan para fiyatları, enflasyonist şokun yurt içi maliye üzerindeki etkisini ağırlaştırıyor. Geçen Ağustos, verilerin mevcut olduğu son ay, haneler Onlar ödediler bankalara 1.119 milyon euro daha onların çıkarları doğrultusunda kredi ne Aralık 2021Para otoritesi borç alımlarının sona erdiğini açıklayarak para politikasını sıkılaştırmaya başladı. Bunun yerine, ücret ailelerin daha geleneksel tasarrufları karşılığında aldıkları (hesaplar ve mevduatlar) zar zor arttı 192 milyon, verilerinden hesaplanabileceği gibi İspanya Bankası.

Dolayısıyla varlıklar yükselişin aktarılması şekil türleri kredilere daha hızlı mevduatlardan daha fazla. “Euribor’daki artış sadece transfer edildi kısmen ortalama maliyetle mevduat İspanya’daki perakendeciler, altında gözlemlenen çeviri seviyelerinin önceki döngüler Birkaç gün önce vurgulanan para politikasının sıkılaştırılması” Vali denetleme organı Pablo Hernández de Cos. O euribor biraz yükseldi dört buçuk puan Aralık 2021’den geçen Ağustos’a kadar işaretlediği minimum seviyeden (%4,073) ortalama mevduat oranı vade üçte birinden az arttı (1.333 puan%1,377 seviyesinde.

Ancak en alakalı şey, Paranın %90’ı hanelerin varlıklarda bulundurdukları şey şu anda mevcut hesaplarortalama faizi yalnızca 0,111 puan arttı, %0,127’de. Ancak daha önceki faiz artırım döngülerinde aile tasarrufları bu hesaplar arasında eşit olarak dağıtılmıştı. mevduatO Yüzde 50 ile yüzde 60 arasında bir oran oluşturdular Ailelerin bankalarda biriktirdikleri. Yani, vadeli mevduat faizleri artırılsa dahi kuruluşlar çok daha az faiz ödüyoruz Geçmişteki benzer olaylara göre hanelere daha fazla zarar verildi çünkü paralarının çoğu, hiç olmayan ya da asgari ücretle hesaplarda tutuluyordu.

Daha fazla müşteri karlılığı

Ayrıca analiz edilen aynı dönemde, ortalama ipotek oranı Ailelerin kredilerinin %74’ünü oluşturan kredilerin oranı arttı 2,3 puan (%3,436) iken, kredilerinizin geri kalanı biraz daha yükseldi Bir nokta (%6,94). Bunun sonucunda aylık fatura Faiz ödemesi hane halkı bazında harcamalar 1 milyar 119 milyon avroya fırladı 1.343 milyon Aralık 2021 2.462 milyonda geçen Ağustos. Tam tersine, tahsil edilen faiz ailelerin mevduat ve hesapları ancak 192 milyon arttı, 14’ten 206 milyona. Bu şu anlama gelir: aylık marj kuruluşlar için 927 milyon ve %69 oranında iyileşme sağlandı. 2.256 milyon.

Bank of Spain’in tahminlerine göre ve 2021 sonu baz alınarak kredilerin faiz ödemeleri artmaya başladı. brüt yıllık harcanabilir geliri aşındırmak Mayıs 2022’de hanelerin sayısı arttı ve o zamandan bu yana fatura artıyor %1,4 eşdeğeri çıkarılıncaya kadar Ağustos ayında da aynısı. toplanan gelir mevduatla ise Ocak 2023’te ancak kısmen telafi etmeye başladılar ve Ağustos ayında brüt yıllık gelirlerini ancak 2023’te artırabildiler. 0,3 yüzde puan.

Müşteriler için daha fazla karlılık

Kredi ve mevduata uygulanan faiz oranının eşitsiz gelişimi, bu durumun temel nedenidir. bankaların kârı Ocak ve Haziran ayları arasında %44 büyüdü bir yıl öncesine kıyasla ve %62 2021’in ilk yarısına kıyasla 12.608 milyon. Bankacılıkta buna denir müşteri farkı onlara borç vermek için uygulanan ortalama oran ile tasarruflarına ödenen ortalama oran arasındaki marj. Her zaman olumludur, çünkü aksi takdirde iş zarara uğrar ve sürdürülemez hale gelirdi, ancak daha geniş dır-dir, daha fazla para kazan müşterinizin varlığı.

Alakalı haberler

ECB’nin para politikasının sıkılaştırılması, değişken kredi taksitleri sözleşmelerde belirtildiği gibi halihazırda verilmiş zamların yanı sıra yeni kredilerin fiyatı Euribor’daki yükselişin bir yansıması olarak da arttı. Bunun yerine sektörün yavaşladı artışı mevduat ücretiBüyük likidite pozisyonundan ve düşük kredi talebinden yararlanıyor.

Danışmana göre Alvarez ve Marsalmüşteri marjı 10 büyük banka İspanyollar bir yılda geçti %1,79’dan %2,5’e Haziran, çünkü ortalama orandaki artış toplanan (%1,94’ten %2,89’a) ortalama faiz artışının üzerinde gerçekleşti ödenmiş (%0,15’ten %0,38’e). Kıdemli direktörü Eduardo Areilza bu hafta bu %2,5’in zirveye işaret edebileceğini ve önümüzdeki çeyreklerde marjın değişebileceğini tahmin etti %2,2 ila %2,5 arasında. Önemli olanın paranın ne kadar olduğu olduğunu vurguladı. cari hesaplar mevduata dönüşüyor dönem içi. Tahminlerine göre, geçmiş zamanlardan farklı olarak, bunlar daha öteye varana kadar artmayacak. %35-%50 Hanehalkı tarafından bankalarda tutulan tasarrufların mevcut %10’luk kısmı, sonuçlara fayda sağlayacak varlıkların.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir