Hükümet, Suudi Telekom’un Telefónica’ya girişiyle ilgili zorlayıcı koşullar üzerinde çalışıyor

Hükümet, satın almayla ilgili zorlayıcı koşullar üzerinde çalışıyor Suudi Telekom (STC), önceki operasyonlarda uygulananlara benzer şekilde Telefónica’da %9,9 hisseye sahip oldu; Varlıkların satışına ve temettü ödemesine ilişkin sınırlamalarBloomberg’in projeye aşina bir kaynağa dayandırdığı haberine göre.

Hükümler, Avustralya fonu IFM Global Infrastructure tarafından Naturgy’nin %23’ünün satın alınması için 2021’de uygulanan hükümlerden bazılarını içerebilir.

Bu koşullar, beş yıllık bir süre için, ülke için önemli görülen projelere yatırım yapılması, İspanya’daki genel merkezin bakımı ve ülkedeki işgücünün çoğunluğu gibi belirli kurumsal politikaların desteklenmesini içeriyordu. Hükümet ayrıca IFM’ye, Naturgy’nin enerji geçişiyle bağlantılı yatırım politikasıyla uyumlu “ihtiyatlı” bir temettü politikasının yanı sıra yatırım yapılabilir kredi notunu korumayı ve CNMC tarafından belirlenen oranları aşmamayı amaçlayan bir borç stratejisi dayattı. IFM ayrıca şirketin hisselerini borsadan çıkarmaktan veya bağlı ortaklıklar üzerindeki kontrolün kaybı anlamına gelecek herhangi bir satışı veya elden çıkarmayı desteklemekten kaçınmak zorunda kaldı.

Telefónica’nın hisselerinin yaklaşık yarısını doğrudan, geri kalanını ise finansal türevler aracılığıyla satın alan Suudi devlet şirketi, hisselerin satın alınmasının onaylanması için henüz İspanyol hükümetine resmi bir talepte bulunmadı.

İspanya’da ulusal şirketlerin yurt dışından satın alınmasına uygulanan iki ana düzenleme bulunmaktadır. Pandemi sırasında kurulan bunlardan biri, sanayi ve medya şirketleri de dahil olmak üzere stratejik açıdan önemli kabul edilen şirketlerde yüzde 10’a eşit veya daha fazla hisse satın alınması için hükümetin onayını gerektiriyor.

Diğeri ise Hükümete, yüzde 5’e eşit veya daha fazla hisse alımını engelleme yetkisi veriyor. Savunma ve ulusal güvenlik açısından stratejik olan şirketler, bu Telefónica için geçerlidir.

Telefónica yönetim kurulu toplantısı

Alakalı haberler

Telefónica’nın yönetim kurulu 27 Eylül Çarşamba günü toplanacak. Tahmin edilebileceği gibi Suudi grup STC’nin İspanyol operatörün ana hissedarı olarak girişinin adresi.

Yönetim kurulu toplantısı olağan nitelikte olup – STC’nin ortaya çıkmasından önce planlanmıştı – ve gündemdeki maddeler henüz açıklanmamış olsa da STC’nin Telefónica’daki hareketinin toplantıya odaklanması bekleniyor. Operasyonun şirketi şaşırttığı ve en üst yönetim organının bundan haberi olmadığı göz önüne alındığında, çeşitli kaynaklara göre bu durum bazı yöneticilerin rahatsızlığına neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir