Hükümetin ‘sosyal kalkanının’ genişletilmesi 2024’te 6,4 milyar dolara mal olacak

Hükümetin ‘sosyal kalkanının’ 2024 için yeni uzantısı Zaten burada ve koalisyon ortakları PSOE ve Sumar arasındaki uzun müzakerelerin ardından artık tüm detayları biliniyor. Tedbirlerin uzatılması, Ukrayna’daki savaşın ekonomik sonuçlarına ve enerji piyasalarındaki gerilime karşı 2021’den bu yana teşvik edilen vergi kesintilerinin devamını temsil ediyor.

Hükümet, Cercanías, Media Distancia ve devlet otobüs hatlarını sık kullananlar için toplu taşımayı ücretsiz ve metro ve belediye otobüslerinde indirimler sağlamaktadır; Ekmek, yumurta ve süt gibi temel gıdalarda %0, makarna ve sıvı yağlarda ise %5 KDV; O savunmasız aileler için sosyal ikramiyebütan tüplerinin fiyatındaki artışlara getirilen sınırlama ve bankalar ile enerji şirketlerine uygulanan ve 2023’te 2,9 milyara ulaşan olağanüstü vergi.

Yönetim tarafından getirilen büyük değişiklik, 2024 yılı boyunca KDV’nin %5’ten %10’a çıkarılması ve Özel Elektrik Vergisinin (IEE) cari %0,5’ten çıkmasıyla elektrik faturalarındaki vergi indirimlerinde kademeli artıştır. yılın ilk çeyreğinde %2,5, ikinci çeyreğinde ise %3,8; Elektrik Enerjisi Üretim Değeri Vergisi (IVPEE) ise Mart ayına kadar %3,5, Haziran ayına kadar ise %5,25 olacak. Tedarik durumunda doğalgazda ilk üç ayda KDV yüzde 10 olacak 2024.

Bütün bu önlemler 2024 yılında vergi mükelleflerine 6 milyar 387 milyon dolara mal olacak. Bu rakam, Hazine’nin enerji veya gıda üzerindeki vergi indirimleri ve vergi avantajları yoluyla üstlendiği 2.500 milyon doların yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı’nın uygulanan indirimler için Renfe’ye ve devletin imtiyaz sahibi şirketlere ödediği 680 milyon doların toplamıdır. sahip olunan otobüs hatları ve 3 milyar 200 milyon euro, Asgari Yaşam Gelirinin (IMV) 2024’te %6,9 oranında artması anlamına gelecek.

Bu yardım, 2022’de kamu kasasına 2.512,8 milyon avroluk bir harcama anlamına geliyordu, ancak o yıl yoksulluk sınırının altında yaşayan nüfusun yalnızca %20,8’ine ulaşmıştı. Yürütme, bunun giderek daha fazla potansiyel yararlanıcıya ulaşacağını umuyor ve bu Bakanlar Kurulu’nda aşağıdakileri onayladı: bu yardımın bunu üstlenmek isteyen özerk topluluklara aktarılmasıKatalonya örneğinde olduğu gibi. Dönemin Sosyal Güvenlik Bakanı José Luis Escrivá, 2020 yılında IMV uygulamasının 3.000 milyona ulaşacağını tahmin ediyordu.

Verginin durdurulması gibi mükellefe doğrudan ekonomik maliyeti olmayan uzatmalar da bulunmaktadır. korunmasız haneler için tahliyeler konut alternatifi olmadan, yaşlılar ve engelliler için gişelerden nakit çekme komisyonlarının ortadan kaldırılması veya bankaların doğrudan üstlendiği değişken faizli kredilerin erken geri ödenmesine ilişkin komisyonların kaldırılması.

Emeklilik maaşlarının yeniden değerlemesi, Hükümetin enflasyonla ve Ukrayna’daki savaşın etkileriyle mücadele etmek için başlattığı yasa paketinin bir parçası olmadığından, sözde ‘sosyal kalkan’ın dışında tutuluyor. Prim katkılı emekli maaşlarının 2024 yılı tamamı için tahmin edilen %3,8’e çıkarılmasının maliyeti 7,3 milyar euro olup, buna asgari emeklilik, primsiz emeklilik ve Asgari Yaşam Geliri (IMV) artışı da eklenirse bu rakam 8.280 milyar euroya ulaşıyor. milyon.

Cari açığı azaltma taahhüdü

Hükümetin 2024’ten itibaren uygulayacağı bu kaynak dağıtımına rağmen Başkan Pedro Sánchez, bu yılki son Bakanlar Konseyi sonrasında düzenlediği basın toplantısında, yeni tedbir paketinin “Yürütmenin mali konsolidasyon taahhüdü bağlamına oturtulduğu” güvencesini verdi. “İspanya Hükümeti taahhütlerini sürdürüyor” 2024 yılında GSYİH’nın %3’ü kadar kamu açığı elde etmek Ayrıca kamu borcunun %106’ya düştüğünü de belirledik” diye vurguladı.

Alakalı haberler

Hükümete göre, ekonominin ve fiyatların gelişimi, tam da geçen yıl içinde, Yürütme tarafından onaylanan kraliyet kanun hükmünde kararnamelerinin de katkıda bulunduğu iyileşmeler yaşadı. 25.000 milyon Euro’dan fazla tasarruf sağlandı Hem vatandaşlar hem de şirketler için. Ancak Yürütme, 2022’de yürürlüğe giren veya 2023’te yolculuğuna başlayan bazı tedbirlerin kapsamını genişleterek yeni bir tedbir paketinin tanıtılmasına karar verdi.

Kamu açığını ve borcunu azaltma taahhüdü, enerji krizinin etkilerini telafi etmek için kabul edilen ve Avrupa Komisyonu’nun tüm üye ülkelerden talep ettiği mali önlemlerin kaldırılmasını içeriyor. Sánchez, savaş ve enflasyondan kaynaklanan belirsizliğin İspanyol ekonomisi üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini ve Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) de açıkta olduğunu varsayıyor. Kasım ayını %9 ile kapatan yemek sepetiBu oran %3,2 olan genel enflasyon oranının neredeyse üç katı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir