İddia makamı ABAD’dan yasalara aykırı olarak kadınlara daha düşük ödenek verilmesine izin veren anlaşmalar ilan etmesini talep ediyor

Ulusal Mahkeme Savcılığı, Yüksek Mahkeme Sosyal Dairesi ile koordineli olarak, Avrupa Birliği Haber Divanı’ndan (ABAD) şu kararı vermesini talep etti: Şirketlerde kadınların çoğunluğunun bulunduğu meslek gruplarına daha az ücret ödenmesine olanak tanıyan anlaşmaların varlığı ile çoğunlukla erkeklerden oluşan diyetlerden daha fazla yer değiştirme diyetleri.

Kamu bakanlığı, Ulusal Mahkeme Sosyal Dairesi tarafından verilen ön karar üzerine AB Haber Divanı’na gönderilen yazılı görüşlerde bu anlamda kendisini ifade etmiştir. Avrupa adalet sistemi önünde ortaya çıkan şüphenin kökeni, bu mücadeleye yönelik yürütülen süreçten kaynaklanmaktadır. IV Air Nostrum Toplu Sözleşmesinin belirli hükümleri Mediterranean Airlines (yer personeli ve kabin ekibi -TCP’ler-)Bu, 23 Aralık 2019’da imzalanan anlaşmada pilot grubuna tanınan tutarlardan daha küçük miktarlarda, seyahat yardımı şeklinde gruba ekstra maaş ödemesi yapılmasını öngörmektedir.

cinsiyete göre yüzde oranı Air Nostrum Líneas Aéreas del Mediterráneo şirketindeki pilot grubu ve kabin ekibi arasındaki çalışanların sayısı Tam tersi: TCP’lerin %94’ü kadın, erkeklerin %6’sı, pilotların %93,71’i erkek, kadınların ise %6,29’u..

İspanya mahkemesi yargısız soruda Avrupalıya şunu sordu: Bu ekstra maaş farklılıkları Avrupa Birliği yasalarına aykırıdır ya da tam tersine,Haklı çünkü bunların kökeni toplu pazarlık hakkının kullanılmasından geliyor bir şirket bünyesinde.

İddia makamı, iddialarında, aynı şirketteki işçi grubu içinde görünüşte tarafsız hükümler olması nedeniyle dolaylı bir ayrımcılık durumunun var olduğu görüşünde; Amaç, tüm insanların kişisel, temel ve eşit ihtiyaçlarından kaynaklanan ekstra maaş harcamalarının ödenek yoluyla telafi edilmesi olduğundan, nesnel bir gerekçe olmaksızın, kadınları erkeklere kıyasla belirli bir dezavantajlı duruma sokan, Hangi meslek grubuna ait olursa olsun.

eşitlik hakim

Kamu bakanlığı için Kadın-erkek eşitliği ilkesinin yaygınlığı ilan edilmeli, Avrupa Birliği’nin kurulduğu ve yapılandırıldığı temel değerlerden biri olarak. Cinsiyete dayalı ayrımcılığın önlenmesi için toplu pazarlık hakkının kullanılması bu hakka tabi olmalıdır.

Savcı yazısında ABAD’ın daha önce de karar verdiğini hatırlatıyor Yaşa dayalı ayrımcılık ile toplu sözleşme hakkının kullanılması arasındaki ilişkiye atıfta bulunan, farklı ancak benzer konulara ilişkin ön sorular, burada eşitlik hakkının yaygınlığını ilan etti.

Alakalı haberler

“Kadın ve erkek arasında eşitlik ve cinsiyete dayalı ayrımcılık yapmama ilkesinin (…), söz konusu olan gibi toplu sözleşmelerle öngörülen bir tedbire karşı çıktığı şeklinde yorumlanması gerektiği düşünülmektedir. Ana davada aynı şirket içinde mevcut olan farklı bir durumu ortaya koyan, erkeklere kıyasla kadın işçiler için belirli bir dezavantaja işaret ediyoratıfta seyahat sırasında karşılanması gereken masraflar için tazminatulaşım ve konaklamayla ilgili olanlardan farklı” diye açıklıyor Mahkemenin Tartışmalı Konularından sorumlu savcı Manuel Campoy.

Savcı için, “söz konusu farklı muamele, kökeninin toplu pazarlık hakkının kullanılmasından ve farklı meslek gruplarına uygulanabilen iki toplu sözleşmenin varlığından kaynaklandığı gerçeğiyle haklı gösterilemez.” ve bunlar aynı şirket tarafından ancak farklı sendika temsilcileriyle müzakere edildi”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir