IMF, İspanya’yı Kovid’in ardından “bütçe ayarlamaları” yapmaya çağırdı

İtalya, Fransa ve İspanya performans sergilemeleri gerekiyor “bütçe ayarlamaları”, bu perşembe açıklandı Kristalina Georgieva, the Uluslararası Para Fonu Genel MüdürüBirçok Avrupa gazetesine verdiği röportajda Orta Doğu’daki çatışmanın sonuçları ve popülizmin yükselişi konusunda uyarıda bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı röportajda Paris, Roma ve Madrid’in “borç/GSYİH oranlarının önemli ölçüde arttığını gördüklerini” söyledi. Georgieva, onlardan “gerçekten bütçe ayarlamaları yapmalarını” istemeden önce, “Covid’e karşı bütçe tepkileri haklı olarak çok sağlamdı, ancak bu borç seviyelerinde ve aynı zamanda açıklarda artışa yol açtı.” dedi.

İtalya örneğinde, “siyasi destek önlemlerinin geri çekilmesinden kaynaklanan büyümedeki yavaşlama nedeniyle sorun daha da kötüleşiyor” dedi. IMF başkanı, “(…) İtalya’nın uyguladığı bütçe ayarlaması, bütçe açığını ve borç seviyelerini düşürmeye yetecek kadar hızlı sonuç vermeyecek” dedi.

Kendisi, Fransa’nın “daha iyi bir konumda olduğunu çünkü büyümenin bütçe ayarlamalarına olanak sağladığını” da sözlerine ekledi. Ancak 2024 yılı “bütçe sıkılaştırmasına yönelik bir dönüm noktası olmalı.”

Turizmde toparlanma

Röportajda Georgieva, hizmetler ve turizmde güçlü bir toparlanma yaşayan İspanya örneğine de değindi. Ülke, IMF’nin “İspanya bu yıl sonunda sona erecek siyasi destek tedbirlerini yenilemediği sürece kabul edilebilir” olarak değerlendirdiği %0,3’lük bir ayarlama öngörüyor.

Arjantin’de gelecek dönem başkanın ekonomik programı sorulduğunda ultra liberal Javier Milei, “ülkenin iddialı bir reform planına ihtiyacı olduğunu” vurguladı. “Bu bir süredir Arjantin’e mesajımızdı ve her zaman aynı” diye ekledi.

Georgieva ise İsrail ile Filistinli İslamcı hareket Hamas arasındaki savaşın uzaması veya yoğunlaşması halinde küresel ekonomi üzerinde “somut bir etki” yaratacağını belirtti. Yetkili, “İsrail’deki büyüme kaçınılmaz olarak etkilenecek” ve aynı şey olacak “.

Alakalı haberler

Popülizmin yükselişiyle ilgili bir soruya IMF başkanı, “insanların becerilerini sürekli geliştirme ihtiyacının farkında olunmadığı takdirde” “popülizmi bir kez daha alevlendirme” riski bulunduğunu söyledi.

Georgieva ayrıca “en gürültülü, en öfkeli ve en nefret dolu kişiler için bir platform” olarak tanımladığı “sosyal medyanın rolünden” de bahsetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir