İspanya borsasında 2023’te temettü ödemeleri %19 artışla 30.000 milyona ulaştı

2023 yılı, Ibex 35 ve İspanya Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen diğer hisselerin temettülerinin geri dönüşünü gördü. İspanyol Menkul Kıymetler Borsaları ve Piyasaları (BME), yıllık piyasa raporunda, yıl sonuna sadece birkaç gün kala, Temettü ödemesi yaklaşık 30 milyar euro olacak Yıl boyunca dağıtılan bu rakam, geçen yıla kıyasla %19’luk bir artışa ve “zaten son on yılın başında meydana gelen yıllık maksimum değerler civarında” bir değere denk geliyor.

Temettü ödemeleri bir kez daha salgın öncesi rakamlarla örtüşecek, ancak 2014’teki tüm zamanların en yüksek seviyesine hâlâ biraz mesafe varhissedarlara 43.000 milyon euro ödendiğinde. “Bu veriler sayesinde İspanyol Borsası bir yıl daha dünyanın en iyi borsalarından biri olarak güçleniyor. %4,1 ile temettü veriminde dünya lideri. Son 30 yılın tarihsel ortalaması %4 olup, emsalleri arasında en yüksek orandır” diye belirtiyor BME.

Borsanın yöneticisi, İspanyol borsasında işlem gören şirketler tarafından şu an ile yıl sonu arasında 2 milyar 55 milyon Euro’ya yakın küresel tutarda rapor edilen on beş ödemenin daha yapılması durumunda, bu durumda olacağımızı savundu. 30 milyar euroluk temettü dağıtımına yaklaştığımız bir yıl sonundan bahsediyoruz. Özellikle hissedarlara ödenen ücretler 29.498 milyon euro.

Hissedarları ödüllendirme ve hisselerinin değerini artırma politikasıyla bağlantılı olarak BME, mevcut verilerin borsada işlem gören şirketlerin 2023 yılı boyunca faaliyetlerini sürdürdüğünü gösterdiği gerçeğine odaklandı. hisse geri alımı ve müteakip amortisman programları hisselere yatırım yapmaktan elde edilen getirileri tamamlar.

Böylece Kasım 2023’e kadar borsada işlem gören şirketler bir önceki yılın trendini korudu ve hisselerini 2023 TL piyasa değeri karşılığında geri aldı. 27 operasyonla 11.823 milyon euroBu da 2022’nin aynı dönemine göre %7,3 daha fazla anlamına geliyor.

BME, bu davranışın temel olarak şunlardan kaynaklandığını açıkladı: İspanyol bankacılık sektörünün gerçekleştirdiği operasyonlarörneğin, tarafından gerçekleştirilenler gibi. CaixaBank, Santander Bankası Ve BBVA4,687 milyon Euro değerinde sermayeyi amortismana tabi tutmuşlardır.

Bütün bunlara rağmen BME, İspanyol borsasındaki her iki ücret kalemini de (temettüler ve geri alımlar) eklersek, ücretlerin 40 milyar avroyu aşacağı bir yıl sonundan bahsettiğimizi gösterdi; tarihsel maksimum tarihler ise toplamın 2014 olduğu 2014’tü. Her iki konsept için de 44 milyar 315 milyon avroluk ücret ödendi.

Kapitalizasyon beş yılın en yüksek seviyesine geri döndü

BME, İspanyol borsasının kapitalizasyon seviyesinin son beş yılda ulaşılan maksimum seviyelere (2018 başında 1,2 trilyon euro) çok yakın olduğunu, Kasım ayı sonunda hisse senedinin toplam kapitalizasyonunun arttığını belirtti. Pazar, Aralık 2022’de kaydedilen değerden %14,64 daha yüksek bir değerle 1,18 trilyon avroya ulaştı ve İspanyol menkul kıymetlerinin kapitalizasyonundaki %11,65’lik artış ve BME platformlarında listelenen yabancı şirketlerin sermayesindeki %19,21’lik artışla desteklendi.

Alakalı haberler

Yönetici, bankacılık sektörünün bu ilerlemenin en büyük mimarlarından biri olduğuna dikkat çekti: “Bankacılık sektörü 2023’te neredeyse tarihi olan ilk pozisyonuna kavuştu”Pandemi yılında elektrik ve gaz sektörüne devrederek İspanya borsasında piyasa değeri en yüksek olan şirketler grubu olarak faaliyet gösteriyoruz.

Bu şekilde, BME kayıtları, şu anda finans sektörünün 189.775 milyon Euro’yu kapitalize ettiğini gösteriyor; bu, borsada işlem gören İspanyol şirketlerinin toplam değerinin neredeyse %23’ü, üç yıl öncesine göre 7 puan daha fazla ve öncesine göre 3 puan daha düşük. 2012’deki mali kriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir